SyMfonia Serc dla SM

2014-09-06, 13:11

SyMfonia Serc dla SM
. Foto: flickr/Mario Sainz Martínez

Wystarczy wiadro zimnej wody, telefon z kamerą video i dostępem do Internetu, by przyłączyć się do znanej na całym świecie akcji „Ice Bucket Challenge”. Nie każdy wie, że rozlewanie wody to nie śmigus dyngus tylko pomaganie chorym ludziom.

Posłuchaj

06.09.14 Magda Konopka ”Akcja „splash” jest dobrym pomysłem. Nigdy wcześniej nie mówiło się, aż tyle o stwardnieniu rozsianym (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Wszystko zaczęło się w Stanach Zjednoczonych, gdzie akcję lania wodą rozpropagowały osoby znane ze świata show biznesy. W Polsce w akcję, która ma na celu zwrócić uwagę na potrzeby osób chorych na stwardnienie rozsiane boczne zanikowe, czyli ASL, zaangażowali się m.in. politycy i dziennikarze. A na konta stowarzyszeń pomagającym chorym osobom wpływają pieniądze.

Warto pomagać

Ogólnopolska kampania SyMfonia Serc zwraca uwagę na potrzeby osób chorych na stwardnienie rozsiane czyli SM. Kampania potrwa do 12 października. Ulotki, koncerty, teatr uliczny i wspólny taniec mają na celu poszerzenie wiedzy o tej chorobie.

- Kampania SyMfonia Serc trwa przez cały rok. Przyjęło się, że wrzesień jest miesiącem poświęconym osobom chorym na stwardnienie rozsiane. Dlatego w tym czasie prowadzimy wiele akcji informacyjnych i organizujemy wiele atrakcji dla różnych grup wiekowych. To między innymi liczne koncerty, a także wspólny taniec tango na jednej z warszawskich ulic. Jednym z organizatorów tych akcji jest Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego – powiedziała Magda Konopka.

Na czym polega SM?

Stwardnienie rozsiane jest przewlekłą, dotychczas nieuleczalną chorobą neurologiczną, która dotyczy najczęściej osób młodych między 20-40 rokiem życia. Z każdym miesiącem choroba postępuje i może mieć bardzo poważne konsekwencje.

- Stwardnienie rozsiane jest chorobą, która niestety często jest postrzegana bardzo stereotypowo. Niestety wiedza na temat tej choroby jest w naszym społeczeństwie bardzo mała. Wielu ludziom wydaje się, że chorzy na stwardnienie rozsiane poruszają się na wózku. To oczywiście nie jest prawdą, bo objawów tej choroby jest naprawdę wiele i każdy przypadek jest inny. Wiele osób, które cierpią na to schorzenie prowadzą aktywny tryb życia. nie przyznają się do tego m.in. pracodawcom. Dlatego staramy się szerzyć informacje na ten temat  – dodała  Magda Konopka z Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

PR24/Paulina Olak

Polecane

Wróć do strony głównej