Dbaj o wątrobę

2014-07-27, 13:30

Dbaj o wątrobę
. Foto: flickr/Vanessa Bazzano

Mamy ja tylko jedną, a i tak nie dbamy o nią należycie. Wątroba jest jednym z najważniejszych organów wewnętrznych naszego ciała. Dopóki funkcjonuje, dopóty nie myślimy o niej, ale gdy zaczyna szwankować często bywa już za późno.

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

Wątroba określana jest mianem największej fabryki biochemicznej organizmu, a jej prawidłowe funkcjonowanie jest warunkiem naszego zdrowia. Poważne uszkodzenia organu są stosunkowo łatwe do wykrycia, ale problemy zaczynają się w chwili, gdy nie jesteśmy świadomi, że naszej wątrobie coś dolega. Taka podstępną chorobą jest wirusowe zapalenie wątroby.

Edukacja to podstawa

Na całym świecie Dniem Wirusowego Zapalenia Wątroby jest 28 lipca. Właśnie wtedy szczególny nacisk kładzie się na popularyzację wiedzy na temat choroby, którą nazywa się niekiedy „cichą epidemią”. W Polsce szereg ważnych inicjatyw związanych z Dniem WZW organizuje Fundacja „Gwiazda Nadziei”.

– Fundacja wspiera osoby z chorobami wątroby, ale także zajmuje się edukacją. Happening na ulicach Warszawy to także forma edukacji społeczeństwa odnośnie ryzyka wystąpienia choroby, jak unikać sytuacji, gdy może dojść do zakażenia wirusem. W kontekście profilaktyki musimy przede wszystkim wiedzieć, jak przenoszone jest wirusowe zapalenie wątroby typu B i C. Są to drogi krwiopochodne, czyli np. w gabinetach tatuażu – wyjaśniała w PR24 Karina Józef z Fundacji „Gwiazda Nadziei”.

– Zachęcamy pacjentów do wykonywania badań pod kątem wirusowego zapalenia wątroby. Akcja badań profilaktycznych ma ogromny sens, ponieważ zapalenie wątroby typu C w obecnych czasach jesteśmy w stanie skutecznie leczyć. Zakażenie w większości przypadków przebiega bezobjawowo i pacjent może być kompletnie nieświadomy choroby, dlatego proponujemy badania diagnostyczne jako pierwszy krok do podjęcia skutecznej terapii – powiedziała prof. Anna Piekarska, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Profilaktyka to podstawa

Znane jest powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć i nie inaczej jest w przypadku wirusowego zapalenia wątroby. Poprzez odpowiednie nawyki i zachowanie ostrożności można uniknąć zakażenia, a tym samym konieczności leczenia.

– Warto sprawdzić czy miało się kontakt z wirusem i podjąć leczenie jak najszybciej. Mamy doświadczenia, że zgłaszający się do nas ludzie zupełnie przypadkowo dowiadywali się o chorobie. Wtedy wątroba była już niestety zbyt zniszczona – podsumowała Karina Józef.

PR24/GM

Polecane

Wróć do strony głównej