X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wstrząs w kopalni Zofiówka. Ratownicy dotarli do dwóch z siedmiu górników

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 15:57
- Stan odnalezionych górników jest nadspodziewanie bardzo dobry. Cieszymy się, że udało się do nich dotrzeć - poinformowała rzeczniczka Jastrzębskiej Spółki Węglowej Katarzyna Jabłońska-Bajer. W kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju trwa akcja ratunkowa po tym, jak w doszło w niej do wstrząsu. O szczegółach mówimy w Polskim Radiu 24.
Audio
  • 5.05.18 Katarzyna Jabłońska-Bajer o wstrząsie w kopalni Zofiówka.
Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek (L) w drodze do kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, gdzie doszło do silnego wstrząsu
Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek (L) w drodze do kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, gdzie doszło do silnego wstrząsu Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Do zdarzenia doszło około godziny 11. Miał siłę prawie 4 stopni w skali Richtera. Odczuwalny był w wielu okolicznych miejscowościach.

„Na dole przebywało ok. 250 górników. W miejscu wstrząsu było 11 górników. Czterech z nich ewakuowano” – poinformowała Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Jak podkreśliła Katarzyna Jabłońska-Bajer, jest to rejon zagrożony wstrząsami. – Wstrząsy  występują tu w różnej skali. Nigdy w historii kopalni nie było jednak aż tak silnego wstrząsu – zauważyła.

Od godziny 11.25 trwa akcja ratunkowa. Na dole pracuje osiem zastępów ratowników górniczych. Dopiero przed godz. 15 ratownicy ruszyli w stronę miejsca wstrząsu. Mają do pokonania około 1500 metrów. Wcześniej nie mogli się udać w ten rejon, bo utrzymywał się tam zbyt wysoki poziom stężenia metanu.

Około godziny 17.00 ratownikom udało dotrzeć się do dwóch górników. Katarzyna Jabłońska-Bajer podkreśliła, że ich stan jest na tyle dobry, że mogą poruszać się o własnych siłach. Dodała, że jak dotąd nie odnotowano dużych zniszczeń, które mogłyby nastąpić po wstrząsie.

- Żyjemy również nadzieją, że dzięki temu uda się szybko dotrzeć do pozostałych górników, chociaż jak na razie nie mamy z nimi kontaktu. Należy podkreślić, że siła wstrząsu była znacząca - powiedziała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Na miejscu akcji ratowniczej był również reporter Polskiego Radia Katowice - Łukasz Kałuża. Według jego ustaleń, dwóch uratowanych górników znajduje się już w szpitalu. Ratownicy w drodze po uwięzionych napotkali na rumowisko. To wydłuży akcję ratunkową. Cały czas nieznany jest los 5 górników po porannym wstrząsie w kopalni Zofiówka.

Do kopalni Zofiówka, gdzie trwa akcja ratunkowa, przybył premier Mateusz Morawiecki. Uczestniczył w odprawie sztabu kryzysowego. - Robimy absolutnie wszystko co w naszej mocy, żeby tych górników, którzy tam jeszcze zostali, uratować. W tej chwili ich życie i zdrowie jest najważniejsze. Trwam w nadziei, że ta akcja zostanie zakończona powodzeniem - powiedział premier.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/pr/db

___________________

Data emisji: 5.05.18

Godzina emisji: 15:35