X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

ZUS: Duże zainteresowanie wcześniejszą emeryturą

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 11:30
Już od 1 października kobiety znów będą mogły przechodzić na emeryturę po osiągnięciu wieku 60 lat, a mężczyźni – 65. W związku z tym, od początku lipca kilkuset doradców w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych udziela niezbędnych informacji przyszłym emerytom. – Konsultacje cieszą się ogromnym zainteresowaniem – mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Andrusiewicz z ZUS.
Audio
  • 27.07.17 ZUS: Duże zainteresowanie wcześniejszą emeryturą
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: EASTNEWS/WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Jak wskazywał gość PR24, znaczna cześć uprawnionych do przejścia na wcześniejszą emeryturę przychodzi do ZUS, by dowiedzieć się, jak najkorzystniej zakończyć karierę zawodową. – W ostatnim kwartale 2017 roku możliwość skorzystania z obniżonego wieku emerytalnego będzie miało 331 tysięcy osób. Na dziś, z doradcami emerytalnymi w ZUS rozmawiało 190 tysięcy ludzi. To więcej niż połowa osób, mogących skorzystać z nowych uprawnień – relacjonował Wojciech Andrusiewicz, zauważając przy tym, że konsultacje są bardzo potrzebne. – Ludzie mają małą świadomość tego, jakie prawa emerytalne im przysługują – wyjaśniał ekspert.

Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat – zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Wicepremier Mateusz Morawiecki, w rozmowie z PAP, powiedział, że z możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę w październiku może skorzystać 80-83 proc. uprawnionych do tego osób. Dodał, że zgodnie z założeniami, w tym roku koszt wcześniejszego wieku emerytalnego wyniesie 2,6 miliarda złotych.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem programu był Filip Memches.

Polskie Radio 24/PAP

____________________

Data emisji: 27.07.17

Godzina emisji: 10.15


Czytaj także

Dobrowolność przechodzenia na emeryturę. Czy to zadziała?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2016 14:50
Sejm uchwalił ustawę obniżającą wiek emerytalny. Od pierwszego października przyszłego roku Polacy będą mogli kończyć aktywność zawodową po ukończeniu 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska podkreślała, że ustawa daje również wybór zatrudnionym, jak długo mają pracować. O dobrowolności przechodzenia na emeryturę mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Leokadia Oręziak ze Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emerytury obywatelskie receptą na problemy systemu?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2016 14:03
Posłowie Kukiz’15 apelują o rozpoczęcie dyskusji nad zmianą systemu emerytalnego. Klub proponuje, by każdy otrzymywał tzw. emeryturę obywatelską. Sprawę w audycji Sobota po Tygodniu komentowali Daniel Czyżewski z Młodych dla Polski, Mateusz Dziób z portalu „Rebelya.pl”, Kamil Lipiński z „Magazynu Kontakt” i Michał Kacprzyk, prawnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emeryci stracą prawo dorabiania?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 14:35
Nawet 350 tys. pracujących emerytów może stanąć przed wyborem: pensja czy świadczenia z ZUS. Obecnie ograniczenia w zarobkowaniu dotyczą wyłącznie osób, które przeszły na wcześniejszą emeryturę. ZUS chce jednak, by po przywróceniu wieku emerytalnego 60 i 65 lat, dotyczyły wszystkich emerytów. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli ekonomista Marek Zuber i Marek Lewandowski ("NSZZ Solidarność").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Propozycje OPZZ dotyczące uzdrowienia systemu emerytalnego

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 19:07
Obniżenie wieku emerytalnego nie kończy prac nad systemem emerytalnym. Ministerstwo pracy zarządziło przegląd systemu emerytalnego. O rozwiązaniach proponowanych przez związkowców mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Grzybowski z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.
rozwiń zwiń