X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rząd chce ułatwić repatriację. "Najbardziej palącym problemem jest Kazachstan"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 14:30
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o repatriacji, która ma ułatwiać obywatelom polskiego pochodzenia osiedlanie się w naszym kraju. W 2016 roku o repatriację w Polsce starało się ponad 2,5 tys. osób. Repatriowano 282 z nich. Gościem Polskiego Radia 24 był socjolog dr Robert Wyszyński z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • 27.03.17 Dr Robert Wyszyński o repatriacji Polaków.
Ustawa będzie dotyczyć osób zamieszkujących azjatycką część byłego ZSRR. Pierwszeństwo w powrocie mają mieć osoby represjonowane i ich potomkowiefot.flickrChristopher Michel
Ustawa będzie dotyczyć osób zamieszkujących azjatycką część byłego ZSRR. Pierwszeństwo w powrocie mają mieć osoby represjonowane i ich potomkowie/fot.flickr/Christopher Michel

Według ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji, repatriacja w 2016 roku kosztowała blisko 17 mln złotych co stanowiło nieco ponad połowę przeznaczonych na ten cel środków w budżecie państwa. Polskie urzędy konsularne przyjęły wówczas 299 wniosków obejmujących łącznie 326 osób.

Jak podkreślił dr Robert Wyszyński, "nie ma takiego rządu, który oficjalnie nie byłby za repatriacją". - W poprzedniej ekipie nie było jednak jakiegokolwiek zainteresowania, w obecnej zaś jest przynajmniej ustawa - trzeci już chyba - projekt ustawy – zauważył gość.

Dodał, że najbardziej palącym problemem jest dziś głównie Kazachstan. - Dokładnie 80 lat temu, w 1937 roku zaczęto te osoby wysiedlać. Dziś to już trzecie, czwarte pokolenie – wyjaśnił dr Wyszyński.

Jak zaznaczył, ponad 20 lat temu było ich oficjalnie ok. 100 tysięcy, a dziś oficjalnie - ok. 30 tysięcy. - Rosja zaczęła repatriację ok. 7-8 lat temu i konsekwentnie, dokonując ewaluacji dwa razy w roku i sprawdzając dobre bądź złe rozwiązania - ściąga rocznie ponad 100, czasem 300 tys. ludzi, w tym Polaków. To tragedia – podkreślił gość.

Dr Wyszyński dodał także, że choć każda polska rodzina może dziś zaprosić taką osobę, musi zapewnić, że prze dwa lata będzie ją finansować, zapewni jej mieszkanie itp. – Nie jet to jednak takie proste. Gdyby Polacy z Kazachstanu mieli pieniądze dawno ściągnęliby swoich bliskich – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/pr

_________________

Data emisji: 27.03.17

Godzina emisji: 14:18

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premier do repatriantów: ta ustawa to wasz bilet do domu

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 18:21
- Okazało się, że wystarczy dobra wola, determinacja, a przede wszystkim serce, by przygotować ustawę o repatriacji; to jest wasza ustawa, wasz bilet do Polski - mówiła premier Beata Szydło. Szefowa rządu odwiedziła Pułtusk, gdzie znajduje się ośrodek adaptacyjny dla Polaków - repatriantów i rodzin - wracających ze Wschodu do ojczyzny. W ubiegłym roku trafiło tam 150 osób polskiego pochodzenia z Kazachstanu.
rozwiń zwiń