Kobiety wciąż zarabiają gorzej niż mężczyźni

2017-03-08, 14:35

Kobiety wciąż zarabiają gorzej niż mężczyźni
Większość Polaków uważa, że kobiety mają prawo do kariery zawodowej, nawet jeśli przez to nieco mniej będą zajmować się rodziną/fot.pixabay.com

Kobiety w Polsce nadal zarabiają gorzej niż mężczyźni. Różnica w wynagrodzeniach, według badań, wynosi około 15 procent. W Polskim Radiu 24, w Międzynarodowym Dniu Kobiet, dr Agnieszka Kwiatkowska z Uniwersytetu SWPS mówiła o problemach związanych z nierównością płciową.

Posłuchaj

8.03.17 Kobiety wciąż zarabiają gorzej niż mężczyźni
+
Dodaj do playlisty

W Polsce kobiety zajmują 37 procent wysokich stanowisk kierowniczych w firmach. Na świecie ten odsetek wynosi 22 procent. Choć wydawałoby się, że na tym tle nasz kraj wypada dobrze, to w tym kontekście nierówności mogłoby być jeszcze mniej. – Rzeczywiście, w Polsce wskaźnik kobiet-szefów jest dość wysoki. Problem w tym, że kierują one najczęściej mikroprzedsiębiorstwami, są to np. jednoosobowe firmy – mówiła dr Agnieszka Kwiatkowska.

Jednocześnie, kobiety w naszym kraju gorzej zarabiają od mężczyzn, choć są od nich znacznie lepiej wykształcone. Ponad 60 procent magistrów w Polsce to kobiety. – Problem tkwi w tym, że znacznie mniej kobiet studiuje na kierunkach technicznych, po których łatwiej jest o lepsze zarobki i szybszy awans – wskazywała gość PR24.

W Polsce prowadzone są inicjatywy, które zachęcają młode kobiety do podjęcia studiów technicznych. W ostatnich dziesięciu latach liczba studentek na uczelniach technicznych wzrosła z 30 do 37 procent. Takie dane przynosi raport "Kobiety na politechnikach 2007-2017", opracowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, z okazji 10. edycji akcji "Dziewczyny na politechniki".

Więcej w całej rozmowie z dr Agnieszką Kwiatkowską.

Polskie Radio 24/IAR/mp

_________________

Data emisji: 8.03.17

Godzina emisji: 13.18

Polecane

Wróć do strony głównej