X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Dobranoc, Auschwitz". Losy byłych więźniów obozu

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 17:07
Byli więźniowie Auschwitz nadal żyją i wciąż mają dużo do opowiedzenia. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Aleksandra Wójcik i Maciej Zdziarski, autorzy książki "Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach". Na naszej antenie opowiadali o historiach pięciu ludzi, którzy przeżyli piekło niemieckiego obozu koncentracyjnego.
Audio
  • 27.01.17 Rozmowa z Aleksandrą Wójcik i Maciejem Zdziarskim, autorami książki „Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach”.
Byli więźniowie w budynku Sauny na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau w Oświęcimiu, podczas obchodów 72. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau, 27 bm. w Oświęcimiufot.PAPAndrzej Grygiel
Byli więźniowie w budynku "Sauny" na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau w Oświęcimiu, podczas obchodów 72. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau, 27 bm. w Oświęcimiu/fot.PAP/Andrzej Grygiel

– Mieliśmy poczucie, że to może być ostatni moment, by mieć możliwość rozmowy z osobami, które bezpośrednio doświadczyły Auschwitz – mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Wójcik o kulisach powstawania reportażu. Jak opowiadał na naszej antenie z kolei Maciej Zdziarski, "Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach" to książka o różnych osobach, które połączył obóz.

Autorzy w swojej książce opisują losy – wojenne i powojenne – pięciu byłych więźniów obozu w Auschwitz. Większość z nich to pokolenie ówczesnych dwudziestolatków, urodzonych w latach 20. XX wieku. Wśród bohaterów reportażu jest m.in. Józef Paczyński, który trafił do Oświęcimia pierwszym transportem i pozostał w obozie aż do samego końca.

– Niski numer, 121, dał mu swego rodzaju szczególną pozycję w Auschwitz. Był członkiem komanda, które organizowało usługi fryzjersko-kosmetyczne dla esesmanów. Sam Józef Paczyński był fryzjerem Rudolfa Hössa. Przez całe życie musiał później odpowiadać na pytanie, dlaczego nie poderżnął brzytwą gardła komendantowi obozu – relacjonował Maciej Zdziarski.

Bohaterowie książki "Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach" to również Karol Tendera, który walczy przeciwko określeniom "polskie obozy zagłady", Marceli Godlewski, któremu udało się uciec z Auschwitz, Stefan Lipniak, który w obozie spędził prawie cztery lata i Lidia Maksymowicz, która jako dziecko była poddawana eksperymentom dra Mengele.

Więcej w całej audycji.

Polskie Radio 24/mp

---------------------------

Data emisji: 27.01.17

Godzina emisji: 16.35


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

72. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 08:00
Zakończyły się obchody upamiętniające 72. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nauka o cierpieniach Holokaustu jest nauką uniwersalną"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 21:30
– O Auschwitz zawsze trzeba będzie przypominać, by wyciągnąć z tego jakąś lekcję. Jesteśmy odpowiedzialni jedni za drugich – mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Urynowicz, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. 27 stycznia 2017 roku na terenie Miejsca Pamięci odbywają się obchody upamiętniające 72. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Naszym gościem był również Jerzy Halbersztadt, wiceprzewodniczący Komitetu Narodowego ICOM Polska – Międzynarodowej Rady Muzeów.
rozwiń zwiń