Boże Narodzenie w Kościołach wschodnich

2017-01-06, 10:55

Boże Narodzenie w Kościołach wschodnich
Kolędnicy na Ukrainie/fot.wikipedia.org

Dziś soczelnik, czyli prawosławna Wigilia. W tym samym czasie obchodzi ją także wielu innych chrześcijan obrządków wschodnich, między innymi staroobrzędowcy i grekokatolicy. O zwyczajach związanych z obchodami Bożego Narodzenia w rozmowie z Polskim Radiem 24 mówiła Maria Kertyczak, grekokatoliczka, przedstawicielka mniejszości ukraińskiej w Polsce.

Posłuchaj

6.01.17 Boże Narodzenie w Kościołach wschodnich
+
Dodaj do playlisty

Jak opowiadała na naszej antenie Maria Kertyczak, podobnie jak katolicy rzymscy, również grekokatolicy mają okres, który bezpośrednio przygotowuje ich do duchowego przeżywania Bożego Narodzenia. Nie jest to jednak Adwent, a Post Filipowy.

Postny charakter ma także sama wigilia. Na stole pojawiają się m.in. potrawy znane z polskich stołów świątecznych. – Przyrządzam ryby, np. dorsza po grecku. Na stole musi znaleźć się też groch z kapustą – mówiła gość Polskiego Radia 24. Oprócz tego, uroczysta kolacja składa się również z obowiązkowo kutii, a także chleba, miodu i czosnku, czyli symboli pożywienia, powodzenia i zdrowia. Jest również przygotowany pusty talerz dla potrzebującego pomocy.

Dopełnieniem wigilii jest kilkugodzinne wieczorno-nocne nabożeństwo w cerkwi. – Nie jest to odpowiednik Pasterki, ale też nie jest to zwykła, niedzielna msza święta – relacjonowała Maria Kertyczak. Więcej o „wsjenoczni”, czyli greckokatolickiej pasterce w całej rozmowie z naszym gościem.

Gospodarzem audycji był Piotr Pogorzelski.

Polskie Radio 24/IAR

_________________

Data emisji: 6.01.17

Godzina emisji: 10.15


Polecane

Wróć do strony głównej