Żałoba w kopalni Rudna po śmierci górników. Akcja ratunkowa trwa

2016-11-30, 12:45

Żałoba w kopalni Rudna po śmierci górników. Akcja ratunkowa trwa
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: KGHM

Prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki zapowiada czterodniową żałobę po zawale w kopalni miedzi Rudna w Polkowicach. Część imprez barbórkowych zostanie odwołana. W tragedii zginęło czterech górników. Trwają poszukiwania czterech zasypanych.

Posłuchaj

30.11.2016 Rzecznik KGHM Polska Miedź Jolanta Piątek o wstrząsie w kopalni Rudna (godz. 2:44)
+
Dodaj do playlisty

Na miejsce wypadku przyjadą w środę premier Beata Szydło, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, pełniący obowiązki ministra skarbu Henryk Kowalczyk i szefowa gabinetu politycznego premier Elżbieta Witek. W związku z wyjazdem premier odwołane zostało zaplanowane na godz. 13:00 posiedzenie rządu.

Do zawału doszło w nocy na skutek wstrząsu, na głębokości 1100 metrów. Dziewięciu górników zostało poszkodowanych, pięciu z nich jest w szpitalu. Prezes KGHM zapewnił, że ratownicy robią wszystko, co możliwe, by dotrzeć do zasypanych. - Niestety szukamy już tylko sześciu górników. Odkopano drugą ofiarę wstrząsu - mówiła w nocy o tragedii w Polskim Radiu 24 Jolanta Piątek, rzecznik prasowy KGHM Polska Miedź. 

Trzech rannych górników z kopalni Rudna trafiło do szpitala w Głogowie. - Jest wśród nich 29-latek z lekkim urazem kręgosłupa szyjnego. Dwóch mężczyzn, w wieku 32 i 42 lata, trafiło na obserwację. Ich stan jest stabilny, nie zagraża życiu, zostali jednak hospitalizowani - powiedziała z kolei Ewa Todorov, rzecznik Głogowskiego Szpitala Powiatowego. 

Akcja ratunkowa w kopalni Rudna cały czas trwa i będzie prowadzona do skutku. Wstrząs spowodował wyjątkowo duże szkody, zasypany został między innymi jeden z szybów. Ratownicy przebijają się przez zwały skał, używając ciężkiego sprzętu. Są wyposażeni w czujniki i wiedzą, w którym miejscu mają szukać zasypanych. -  Większość ratowników znam osobiście. Mogę zapewnić, że zrobią więcej niż to jest możliwe, by dotrzeć do swoich kolegów używając rąk, łopat, kilofów i ładowarek - tłumaczył prezes KGHM Polska Miedź Radosław Domagalski-Łabędzki

Akcja prowadzona jest na głębokości tysiąca stu metrów. Uczestniczy w niej 9 zastępów ratowniczych, w sumie 45 osób.

Rudna to największa kopalnia rudy miedzi w Europie i jedna z największych głębinowych kopalni rudy na świecie. 

Polskie Radio 24/IAR


Polecane

Wróć do strony głównej