X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Mobbing w pracy - pognębić innego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2015 13:54
Po czym rozpoznać mobbing oraz jaki zakres ma to zjawisko w Polsce? Jakie prawa ma pracownik? Na te i inne pytania odpowiadała w Polskim Radiu 24 Jadwiga Piekarska, prezes Stowarzyszenia Antymobbingowego w Warszawie.
Audio
  • 06.09.15 Jadwiga Piekarska: „Odpowiedzialność za mobbing ponosi wyłącznie pracodawca (…)”.
Mobbing zaczyna się najczęściej od krytyki. Z czasem ona narasta, staje się irracjonalna i wiąże się z każdym zadaniem, które nam się powierza.
Mobbing zaczyna się najczęściej od krytyki. Z czasem ona narasta, staje się irracjonalna i wiąże się z każdym zadaniem, które nam się powierza.Foto: flickr/Pro Juventute

Międzynarodowa Organizacji Pracy definiuje pojęcie mobbingu następująco: mobbing to obraźliwe zachowanie poprzez mściwe, okrutne, złośliwe lub upokarzające usiłowanie zaszkodzenia jednostce lub grupie pracowników, którzy stają się przedmiotem psychicznego dręczenia. Niestety bardzo niski procent ludzi wygrywa proces o mobbing.

Jadwiga Piekarska, foto: PR24/PJ Jadwiga Piekarska, foto: PR24/PJ

– Wygrać proces o mobbing jest bardzo trudno, ponieważ osoba prześladowana sama musi dostarczyć bezspornych dowodów, że padła ofiarą przemocy w pracy. Aczkolwiek zdarza się, że się wygrywa takie procesy – podkreślała w Polskim Radiu 24 Jadwiga Piekarska.

Mobbing zaczyna się najczęściej od krytyki. Z czasem ona narasta, staje się irracjonalna i wiąże się z każdym zadaniem, które nam się powierza.

– Z mobbingiem mamy do czynienia, kiedy nasz przełożony wysyła nam sprzeczne komunikaty i nie mamy czasu na poprawki. Krytyka się wówczas namnaża, jest uporczywa i długotrwała, aż w końcu jesteśmy ośmieszani i poniżani. Ma na celu wyeliminowanie pracownika z zespołu – tłumaczył gość Polskiego Radia 24. 

Kto jednak mobbinguje? Zdaniem Jadwigi Piekarskiej, często osobami prześladującymi swoich pracowników są osoby o profilu psychopatycznym.

– Osoby, które mobbingują mają skrzywienie psychopatyczne. To osoby, które czują satysfakcję i przyjemność z tego, że gnębią innego człowieka. Szczycą się wygraną i sukcesem oraz tym, że potrafią wycisnąć ostatnią krew z pracownika – mówiła prezes Stowarzyszenia Antymobbingowego w Warszawie.

Osobie, która z powodu mobbingu rozwiąże umowę o pracę, przysługuje odszkodowanie. O odszkodowanie należy ubiegac się na drodze sądowej. O zadośćuczynienie można walczyć również w procesie sądowym w momencie doznania uszczerbku na zdrowiu poświadczonym przez psychiatrę. Więcej informacji na stronie: www.nomobbing.c0.pl.

Z Jadwigą Piekarską rozmawiała Maja Kluczyńska.

Polskie Radio 24/dds/pj

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak