X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Mobbing w pracy

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 16:43
Za sprawą głośnej afery z Kamilem Durczokiem, byłym szefem „Faktów”, o problemie mobbingu i molestowania w pracy zrobiło się głośno. O tym, czym jest mobbing i jak się go wystrzegać opowiedział w Polskim Radiu 24 mec. Paweł Derlikowski.
Audio
  • 07.04.2015 Mec. Paweł Derlikowski: „Mobbing oznacza uporczywe i długie nękanie pracownika”.
Mobbing może przyjąć formę gróźb, wulgaryzmów czy znacznego utrudniania pracy.
Mobbing może przyjąć formę gróźb, wulgaryzmów czy znacznego utrudniania pracy. Foto: flickr.com/mfacci

Pracownicy rzadko przyznają się do bycia ofiarą mobbingu i nie dochodzą swoich praw w sądach. – Mobbing oznacza uporczywe i długie nękanie pracownika. Zastraszanie go, niską ocenę jego pracy. Takie zachowanie podlega karze, a pracodawca zawsze powinien stać na straży prawa i chronić swoich pracowników przed niepożądanymi zachowaniami ze strony przełożonych – mówił w Polskim Radiu 24 mec. Paweł Derlikowski.

Nękanie może przybierać różne formy i nie musi być ostentacyjne, a o fakcie nie muszą wiedzieć współpracownicy. – To mogą być np. telefony po pracy, zlecanie zadań, które wykraczają poza standardowy zakres obowiązków pracownika. Definicja nękania jest bardzo pojemna i w tym rejestrze mieści się dużo niepożądanych zachowań – stwierdził ekspert.

Jak podkreślił prawnik, pracownicy często nadużywają jednak sformułowania i oskarżają pracodawcę nawet w wypadku, kiedy ten nie dopuszcza się łamania prawa. – Bywa tak, że pracownik każdą uwagę i krytykę ze strony przełożonego traktuje jako przejaw mobbingu. Uzasadniona krytyka nie jest niczym złym, liczy się forma w jakiej uwaga jest kierowana do pracownika.

Polskie Radio 24/dm

Zobacz więcej na temat: praca
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak