Mobilność zawodowa Polaków

2014-04-07, 13:59

Mobilność zawodowa Polaków
. Foto: flickr/Rajesh_Indi

W Krakowie rozpoczął się II Europejski Kongres Mobilności Pracy. W ciągu ostatnich pięciu lat niemal co trzeci aktywny zawodowo Polak zmienił miejsce pracy. Szukając lepszego zatrudnienia, coraz częściej decydujemy się na wyjazd z kraju.

Posłuchaj

07.04.14 Joanna Łozińska: „Jesteśmy bardzo mobilni. Jeśli nie mamy pracy, to szukamy jej w innych krajach(...)”
+
Dodaj do playlisty

Za granicą pracują prawie 2 miliony Polaków. Najczęściej wyjeżdżamy do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii i Włoch. Emigracja to dla wielu osób szansa na lepsze zarobki, jednak nadmierny odpływ  pracowników ma negatywny wpływ na naszą gospodarkę.

Monika
Monika Zaręba i Joanna Łozińska; foto: PR24/MR

- Jeśli dojdzie do kolejnych odpływów, spowoduje to znaczny wzrost kosztów pracy. To może bardzo niebezpiecznie odbić się na gospodarce. Stoimy przed bardzo poważnymi wyzwaniami, dlatego potrzebna jest aktywność w dziedzinie polityki prorodzinnej, rozwój przemysłu, wspieranie systemu edukacji i innowacyjności - powiedziała Monika Zaręba, ekspert rynku pracy, Pracodawcy RP.

Świadome migracje

Sejm ma rozpocząć prace nad nowelizacją ustawy, która zmieni funkcjonowanie urzędów pracy i poprawi sytuację na rynku pracy osób bezrobotnych, młodych, starszych oraz rodziców. Takie środki nie wystarczą, żeby zatrzymać pracowników w kraju, jednak to krok w kierunku stopniowego ograniczenia emigracji. Ci, którzy jednak planują wyjazd, powinni dobrze przemyśleć tę decyzję.

- Promujemy świadome migracje. Migracje są trendem, którego nie cofniemy. Dlatego to ważne, żeby osoby wyjeżdżające za granicę wiedziały, jakie są ich prawa, obowiązki, czy wyjazd się im w ogóle opłaca. Często ludzie, którzy wyjechali, chcą wrócić i trzeba ich wspierać. Pamiętajmy, że osoby powracające przywożą ze sobą innowacyjność i kapitał – podkreślała Joanna Łozińska z Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji.

PR24/Anna Mikołajewska

Polecane

Wróć do strony głównej