X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Akcja „Zaproś kominiarza”

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 19:31
Jesienią zaczynamy ogrzewać mieszkania. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy starannie zadbać o właściwy stan przewodów kominowych i urządzeń grzewczych. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Mirosław Antos z Krajowej Izby Kominiarskiej.
Audio
  • 22.09.16 Mirosław Antos: „Jeśli mieszkańcy bloków nie widzą kominiarza przez rok to jest to powód do niepokoju”.
Mirosław Antosfot.PR24Mateusz Rekłajtis
Mirosław Antos/fot.PR24/Mateusz Rekłajtis

Instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli, a także czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, która zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu.  

- „Zaproś kominiarza” jest dedykowane do wszystkich. Jeśli mieszkańcy bloków nie widzą kominiarza przez rok, to jest to powód do niepokoju. Jeśli właściciele domków jednorodzinnych nie zapraszają kominiarza do domu w ciągu roku, to jest to jeszcze większy powód do braku poczucia bezpieczeństwa – wyjaśnił Mirosław Antos.

Dodał, że kominy spalinowe, które obsługują urządzenia gazowe, olejowe, kotły centralnego ogrzewania, piecyki kąpielowe i tego typu urządzenia „powinny być czyszczone dwa razy w roku”. – Z kolei kominy dymowe, które obsługują paleniska na opał stały, wszelkiego typu kotły centralnego ogrzewania, kominki, powinny być czyszczone co trzy miesiące, a przewody kominowe, wentylacyjne w tych budynkach - jeden raz w roku – wyjaśnił Antos.

W 2015 roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała blisko 12 tys. pożarów od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe, prawie 200 pożarów od urządzeń na paliwa ciekłe i niemal 600 pożarów od urządzeń na paliwa gazowe.

Ponadto, jak wynika z danych Państwowej Straży Pożarnej, od 1 września 2015 do 31 marca 2016 Staż Pożarna odnotowała 3878 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w tym 2229 osób poszkodowanych i 50 ofiar śmiertelnych.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Mateusz Drozda.

Polskie Radio 24/pr

__________________

Data emisji: 22.09.16

Godzina emisji: 18:15

Zobacz więcej na temat: kominiarz straż pożarna