X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Pszczoły w wielkim mieście

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 15:04
Miód z miasta jest lepszej jakości niż ten pochodzący z wiejskiej pasieki. Oznacza to, że w dużych miastach, takich jak Warszawa, panuje dobry klimat do hodowli pszczół. Wystarczy spojrzeć na dachy kamienic i wieżowców.
Audio
  • 05.07.14 Wiktor Jędrzejewski: „Każdy może pomóc przetrwać pszczole trudne czasy (…)”
Pszczoły w wielkim mieście
Foto: flickr/@lbyper

Trudno byłoby sobie wyobrazić życie bez pszczół, tym bardziej w mieście. Tu różnorodność gatunkowa roślin jest znacznie większa niż na wsi. Nie występuje również problem trujących dla nich środków ochrony roślin, którymi spryskiwane są wiejskie pola.

Klej naszego środowiska

Najbardziej niepokojącym zjawiskiem jest masowe wymieranie pszczół miodnych. To właśnie one odpowiadaj zarówno za produkcję miodu, jak i zapylanie roślin. Bez ich pracy nie było wielu produktów spożywczych.

– Życie bez pszczół mogłoby istnieć, ale koszty tego zjawiska ponosiłaby cała populacja. Na świecie jest już wiele miejsc gdzie nie ma już pszczół. Najistotniejszą rzeczą jest równowaga i ekosystem. Bez pszczół nie będzie zapylania kwiatów, owoców, warzyw, nasion, ani nawet ptaków – powiedział Robert Pilichowski, zawodowy pszczelarz.

– Jeśli nie zatrzymamy tendencji związanych ze zmianami populacji i nie pomożemy pszczołom, to ten gatunek wyginie. Oznacza to, że nie robiąc nic, przyczynimy się do zakończenia żywotu tego gatunku – dodał Wiktor Jędrzejewski, projekt „Miejskie pszczoły”.

Ule publiczne

Miejskie pszczoły to pomysł na rozwijanie i promowanie w Warszawie miejskiego pszczelarstwa. Pasieki instalowane są na balkonach, dachach i w parkach.

Każdy może pomóc przetrwać pszczole trudne czasy. Dlatego zachęcamy mieszkańców dużych miast do tego, by sami zainteresowali się pszczelarstwem. Jeśli podejmą takie decyzje to zrealizują swoje pasje i pomogą pszczołom – podkreślił Wiktor Jędrzejewski.

PR24/ Paulina Olak

Zobacz więcej na temat: przemiany zwierzęta
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak