Radio przyszłości

2014-01-23, 17:49

Radio przyszłości
. Foto: flickr/Un ragazzo chiamato Bi

Z powodu szybkiego rozwoju technologii spektrum radiowe przepełniło się i pojawił się problem braku wolnych częstotliwości. Radio kognitywne to koncepcja, która umożliwi bardziej efektywne wykorzystanie dostępnych kanałów.

Posłuchaj

23.01.14 dr Sebastian Kozłowski o wprowadzaniu nowych technologii radiowych
+
Dodaj do playlisty

Koncepcja radia kognitywnego powstała w latach 90. Jest to inteligentna technologia, która wykrywa i wykorzystuje automatycznie dostępne kanały spektrum radiowego. Niektóre częstotliwości radiowe podlegają licencjonowaniu na przykład dla sygnału telewizyjnego, radiowego lub komórkowego. Nie są one jednak stale zajęte. Radio kognitywne może użyć tej częstotliwości, do czasu pojawienia się tego pierwotnego, licencjonowanego użytkownika.

- Chodzi o to, żeby w jak najmniejszym zakresie częstotliwości przesłać jak najwięcej danych. To główna korzyść zarówno dla przeciętnego kowalskiego, który będzie miał lepszy dostęp do Internetu, jak i dla tego, kto te usługi dostarcza, bo będzie mógł obsłużyć więcej użytkowników – powiedział w PR24 dr Sebastian Kozłowski z Politechniki Warszawskiej.

Aby wprowadzić tę technologie konieczne są zmiany prawne, ponieważ obecnie nie jest możliwe nadawanie w pasmach licencjonowanych. Prowadzone są już transmisje eksperymentalne, które w najbliższej przyszłości mogą zostać rozpowszechnione na większy obszar.

- Zawsze istnieje możliwość pojawienia się innego pomysłu, który okaże się lepszy. Rozwój systemów radiowych jest bardzo dynamiczny i trudno prognozować, co wydarzy się w przyszłości. Ta koncepcja wydaje się dobra i bezpieczna. Częstotliwości naprawdę zaczyna brakować, więc nie mamy wyboru. Musimy wykorzystywać je w lepszy sposób – podkreślał Gość PR24.

Rozwój radia kognitywnego wspiera Fundacja Wspierania Rozwoju Radiokomunikacji i Technik Multimedialnych, która od 14 lat działa przy Politechnice Warszawskiej. Na prezesa Rady Fundacji został dziś wybrany prezes Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski.

PR24 / Anna Mikołajewska

Polecane

Wróć do strony głównej