Dzień Pamięci Jana Palacha

2014-01-16, 17:57

Dzień Pamięci Jana Palacha
. Foto: flickr.com/LiFFu

16 stycznia 1969 roku student Jan Palach podpalił się w geście protestu przeciwko interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Jego dramatyczny czyn stał się symbolem walki z biernością.

Posłuchaj

16.01.14 Petr Janyska oraz Andrzej Mietkowski o obchodach rocznicy śmierci Jana Palacha
+
Dodaj do playlisty

Praska Wiosna, poprzedzająca interwencję wojsk Układu Warszawskiego, była dla Czechów okresem wielkich marzeń. Ludzie mogli podejmować dyskusje i w sposób znacznie bardziej swobodny wyrażać swoje opinie. Wkrótce stało się jasne, że jednak nie ma nadziei na wolność i demokratyczne przemiany w Czechosłowacji. Jan Palach, chcąc zwrócić uwagę świata na to, co działo się w jego kraju postanowił poświęcić swoje życie. Podpalił się na placu Wacława w centrum Pragi, a trzy dni później zmarł.

- Podpalił się, świat się na chwilę zatrzymał, ale bezpośrednio na wydarzenia polityczne to nie wpłynęło. Natomiast Czesi przez następne ponure dziesięciolecia pamiętali, że był wśród nich bohater, człowiek, którzy w imię wolności zdecydował się dać tę najwyższą ofiarę. Myślę, że to miało dla nich znaczenie – podkreślał Andrzej Mietkowski, dyrektor Portalu PR, były dziennikarz RWE.

Petr
Petr Janyska i Andrzej Mietkowski foto: PR24/PJ

Postać Jana Palacha do dziś jest w Czechach bardzo znana. Jeszcze przed 89 rokiem, mimo represji ludzie starali się obchodzić rocznicę jego śmierci, odwiedzając jego grób lub urządzając manifestacje.

- Nie ma w Czechach osoby, która by nie słyszała o Janie Palachu. Podpalił się w czasie, gdy była jeszcze stosunkowa wolność prasy i następnego dnia już wszyscy o tym wiedzieli. W 20 rocznicę, w styczniu 1989 roku, gdy czuć już było wolność w Europie, to ludzie wyszli na ulice. Wtedy policja aresztowała około 2000 osób – opowiadał Petr Janyska, dyrektor Czeskiego Centrum w Warszawie.

Anna Mikołajewska

Polecane

Wróć do strony głównej