X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nie do końca wyjaśnione: Kryzys Kubański

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 18:23
22 października 1962 r. świat stanął na krawędzi wojny. ZSRR rozmieściło na Kubie pociski balistyczne, które bezpośrednio zagrażały terytorium USA.
Audio
Administracja Kennedyego w czasie kryzysu kubańskiego
Administracja Kennedy'ego w czasie kryzysu kubańskiegoFoto: wikipedia commons

Globalny konflikt nuklearny stał się realny w momencie, gdy do Kuby zaczęły się zbliżać radzieckie statki z kolejnymi materiałami militarnymi. Prezydent USA John F. Kennedy wprowadził wtedy kwarantannę morską dla Kuby i zarządał od ZSRR wycofania swoich okrętów. 

Po interwencji prezydenta, przywódca Związku Radzieckiego, Nikita Chruszczow zgodził się zawrócić statki i nakazał demontaż wyrzutni rakietowych w zamian za gwarancje USA o nieagresji na Kubę i wycofanie amerykańskich rakiet z Turcji. Decyzja ta rozwścieczyła Fidela Castro i doprowadziła do ochłodzenia stosunków sowiecko-kubańskich.

Do kwietnia 1963 r. Stany Zjednoczone nie informowały świata o tym zdarzeniu, co miało pomóc Chruszczowowi zachować honor na arenie międzynarodowej.

Konsekwencją wydarzenia było uruchomienie "gorącej" linii telefonicznej pomiędzy przywódcami supermocarstw. Miało to umożliwić szybsze rozwiązywanie potencjalnych konfliktów w przyszłości.

Historia w Polskim Radiu 24

PR24/PJ

Czytaj także

Nie do końca wyjaśnione: inwazja w Zatoce Świń

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 19:26
Inwazja w Zatoce Świń byłą nieudaną próba inwazji kubańskich emigrantów na południową Kubę przy wsparciu ze strony USA. Celem tej operacji było obalenie rządu Fidela Castro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Farinias: kubański reżim ma się dobrze

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 13:00
Znany kubański dysydent Guillermo Farinias, laureat nagrody im. Sacharowa, w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia 24, mówi o sytuacji na Kubie. Jego zdaniem reżim Fidela i Raula Castro wcale nie chyli się ku upadkowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuba – relikt zimnej wojny

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 11:38
Kuba. Malownicza wyspa położona na Morzu Karaibskim. Coraz częściej odwiedzana przez turystów, kojarząca się jako komunistyczny relikt na mapie świata. Czy rzeczywiście jest tylko socjalistycznym skansenem, czy jednym ostatnim bastionów komunizmu?
rozwiń zwiń