X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Reportaż "Tu generał Rozwadowski. Podaję sytuację"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 18:42
Studio reportażu i dokumentu Polskiego Radia przedstawia reportaż "Tu generał Rozwadowski. Podaję sytuację". Utwór traktuje m.in. o znaczeniu łaczności w wojnie 1920 roku. 
Audio
Piechota polska w marszu na front przed Bitwą Warszawską
Piechota polska w marszu na front przed Bitwą WarszawskąFoto: Centralne Archiwum Wojskowe/domena publiczna

We wstępie do tego niezwykłego zapisu polskiej sztuki wojennej, córka Marszałka Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska napisała: „Przez lekturę tych dokumentów, a szczególnie rozmów juzowych, przypominam sobie twarze i głosy znajomych mi dobrze oficerów. Wszyscy już odeszli do legendy, do historii, po prostu w przeszłość..”

W reportażu autorka podejmuje m.in. temat znaczenia łączność w Bitwie Warszawskiej. Telegraf. Rozmowy juzowe. - Niewielu dziś uświadamia sobie, jak ogromną rolę odegrało to w operacjach wojennych 20 roku. Na całym obszarze operacyjnym między Grudziądzem a Zamościem szły rozkazy ze sztabu naczelnego wodza do dowódców armii. Szły meldunki i raporty od pułków i dywizji. Naczelny wódz Józef Piłsudski, gen. Tadeusz Rozwadowski, Józef Heller, Edward Śmigły Rydz i Władysław Sikorski kontynuowali zwycięską ofensywę z nad Wkry i Wieprza w oparciu o łączność telegraficzną. Trudno przecenić jej znaczenie w Bitwie Warszawskiej, także z perspektywy już wielu lat.

W reportażu wykorzystano wypowiedzi Grzegorza Nowika, historyka, szef Wojskowego Biura Badań Historycznych, autora głośnego opracowania: „Zanim rozpracowano enigmę”.

Autorka reportazu: Alicja Grembowicz 

Audycję prowadziła Małgorzata Kownacka.

----------------------------

Polskie Radio 24/tb

Data emisji: 15.08.2019

Godzina emisji: 18:06


Czytaj także

Spotkanie z Alicją Grembowicz i Ireną Piłatowską w Klubie Księgarza

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 14:50
W warszawskim Klubie Księgarza w czwartek, 25 lipca 2019 o godzinie 18.00 odbyło się „Spotkanie z Reportażem Radiowym”, którego bohaterkami były Alicja Grembowicz i Irena Piłatowska, autorki reportazu "Obecność".
rozwiń zwiń