X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dziesięć cnót ewangelicznych Najświętszej Maryi

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 09:01
Dziesięć cnót Matki Bożej można odnaleźć w Ewangelii. Została Ona ukazana jako Najświętsza Maryja Dziewica – ewangeliczny wzorzec dla całego Kościoła. Pierwsi chrześcijanie, rozważając opowieści biblijne, patrzyli na Maryję szczególnie jako na niezrównany wzór miłości i służby.
Audio
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Przewodnią ideą Reguły dziesięciu cnót ewangelicznych Najświętszej Marii Panny jest naśladowanie Matki Bożej w Jej cnotach: czystości, roztropności, pokorze, wierze, pobożności, posłuszeństwie, ubóstwie, cierpliwości, miłości i boleści, czyli współczuciu z Chrystusem w Jego męce.

Te cnoty to: Najczystsza, Najroztropniejsza, Najpokorniejsza, Najwierniejsza, Najpobożniejsza, Najposłuszniejsza, Najuboższa, Najcierpliwsza, Najmiłosierniejsza, Najboleśniejsza.

Dziesięć ewangelicznych cnót Maryi jest często ukazywane graficznie w postaci gwiazdy dziesięcioramiennej. Gwiazda ma przede wszystkim ogromne znaczenie duchowe, ale również oddziałuje na nas moralnie. Maryja – Gwiazda poranna – promieniuje swymi Dziesięcioma Cnotami Ewangelicznymi i zachęca nas do zainspirowania się i naśladowania Jej chwalebnego przykładu na drodze naszej ziemskiej pielgrzymki. W naszej walce ze złem Matka Boża jest promieniującym wzorem doskonałości.

O pobożności maryjnej mówili w Polskim Radiu 24: o. Cherubin Żyłka, ks. Janusz Kumala, dyrektor Centrum Formacji Maryjnej "Salvatoris Mater oraz s. Maria od Miłosierdzia Bożego z Zakonu Najświętszej Maryi Panny (Siostry Anuncjatki).

Audycję przygotowała Sylwia Sułkowska.

____________________ 

Data emisji: 15.07.2019

Godzina emisji: 08:06

Czytaj także

"Cuda dzieją się po cichu". Pielgrzymki na Jasną Górę i historie cudów

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 19:30
- Pielgrzymka to wędrówka, zwykle z jakąś intencją, bardzo duchowa droga - przeżywanie tego, co dzieje się w sferze duchowej. Idzie się w grupie, ale też ze swoją sprawą, którą zanosi się do Jasnej Góry, do Matki Bożej - mówiła w Polskim Radiu 24 Anita Czupryn, dziennikarka "Polski the Times" i autorka książki "Cuda dzieją się po cichu. O jasnorgórskich cudach i łaskach". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym jest uzielonoświątkowienie Kościoła?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2019 20:30
- Mamy dzisiaj na świecie 2 miliardy 300 milinów chrześcijan. Ciągle największą grupą wyznaniową są członkowie Kościoła katolickiego, ok. 1 miliard 300 milionów - wyliczał ks. prof. Andrzej Kobyliński. - Ale już tym drugim wyznaniem jest chrześcijaństwo zielonświątkowego - dodał.
rozwiń zwiń