more_horiz

"Jak dzieci we mgle" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 21:03
Zjawisko wyłudzania mieszkań od osób w trudnej sytuacji finansowej przez działających w zmowie z notariuszami pośredników, udzielających pożyczek pod zastaw tych lokali. Oszuści wykorzystują nieświadomość - często osób starszych - przy ustalaniu niekorzystnych warunków umów pożyczki i za niewielkie kwoty przejmują ich mieszkania.
Audio
  • 13.01.19 "Jak dzieci we mgle" - reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Druga warstwa reportażu - to konflikt interesów, a czasami bezsilność instytucji odpowiedzialnych za wprowadzenie zmian w prawie, które ukróciłyby ten proceder.

Rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości nie odpowiedział na propozycje udzielenie wywiadu na temat zwiekszenia bezpieczeństwa stron podczas podpipsywania umów notarialnych, na przykład poprzez ich nagrywanie. Postulat nagrywania takich umów podpipsywanych w kancelariach notarialnych zgłosił w 2016 roku Rzecznik Praw Obywatelskich.

Krajowa Rada Notarialna zaproponowała natomiast m.in. wprowadzenie zakazu dokonywania przewłaszczania na zabezpieczenie w sytuacji, kiedy wartość nieruchomosci znacznie przekracza wartość pożyczki. Rada oznajmiła, że w lutym 2017 roku ministerstwo poinformowało, że w resorcie trwają prace analityczne i koncepcyjne nad szeroko zakrojonymi zmianami w ustawie Prawo o notariacie zmierzającymi do zwiększenia bezpieczeństwa obrotu prawnego. Z niewiadomych przyczyn zapowiadane zmiany nie zostały dotychczas przedstawione.

W audycji Studio Reportaż i Dokuemntu Przeedstawia również rozmowa z Adamem Bogoryja-Zakrzewskim.

Gospodarzem programu był Jakub Tarka. 

Polskie Radio 24

--------------------------------

Data emisji: 13.01.19 

Godzina emisji: 20.06


Zobacz więcej na temat: Mafia oszustwo reportaż
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Michalina Wisłocka we wspomnieniach córki

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 21:00
Krystyna Bielewicz opowiada o życiu z ekscentryczną matką, znaną polską seksuolog Michaliną Wisłocką.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wirtuoz" - reportaż Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 21:01
O Ignacym Janie Paderewskim mówiono, że jest najlepszym pianistą wśród polityków i najlepszym politykiem wśród pianistów. Na pewno był wirtuozem, kompozytorem, dyplomatą i wielkim filantropem.
rozwiń zwiń