more_horiz

Reportaż "Urszula". Historia Urszuli Broll, legendarnej artystki śląskiej awangardy

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2018 21:10
Za nami uroczystość przyznania nagród dla polskich reportażystów. Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W tym roku laureatką została Dorota Jaśkiewicz-Łebek niezależny twórca z Jeleniej Góry, stała współpracowniczka Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. W naszej audycji prezentujemy jeden z reportaży Doroty Jaśkiewicz-Łebek pt. "Urszula".
Audio
  • 18.11.18 : Studio Reportażu i Dokumentu prezentuje", reportaż "Urszula"
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Foter.com

Reportaż "Urszula" poświęcony śląskiej artystce awangardowej - Urszuli Broll. W powojennej socrealistycznej rzeczywistości Katowic niepokorni artyści stworzyli awangardową grupę. Zaprezentowała ona nieoficjalnie w 1953 i 1954 roku, a w końcu już oficjalnie - w 1956 r., pierwszą w Polsce wystawę sztuki awangardowej z oczywistych powodów będącą w opozycji do obowiązującego w sztuce realizmu socjalistycznego.

Jedną z bardziej wyrazistych postaci grupy stała się, pochodząca z tradycyjnej śląskiej rodziny o włoskich korzeniach, Urszula Broll. Osoba nietuzinkowa i twórcza. Nowy rozdział w życiu Urszuli rozpoczął się od małżeństwa z młodym malarzem Andrzejem Urbanowiczem - postacią charyzmatyczną, późniejszym mistrzem undergroundu i performerem.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Doroty Jaśkiewicz-Łebek "Urszula".

Ponadto w audycji rozmowa z autorką, która opowiedziała o kulisach realizacji reportażu i otrzymaniu nagrody Grand Prix.

Audycję "Studio Reportażu i Dokumentu prezentuje" prowadziła Małgorzata Kownacka.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------

Data emisji: 18.11.2018

Godzina emisji: 20:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Jędrek z Chojnika" - Dorota Jaśkiewicz-Łebek

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2017 21:00
Nauka historii to nudy? Fenomen "Jędrka z Chojnika", bo pod taką nazwą Andrzej Ciosański funkcjonuje w Internecie, da się chyba wytłumaczyć tylko kolorytem, jaki stwarza, opowiadając o historii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reportaż „Cegły”: Ceglana historia Wrocławia

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2018 15:09
W audycji "Studio Reportażu i Dokumentu prezentuje" opowieść o tzw. aferze ceglanej, która miała miejsce w okresie PRL. Dziś mało kto już o niej pamięta. O tej słabo znanej historii Wrocławia, z którego w latach 1946-1955 zrobiono największą cegielnię w kraju, opowiedziała Magda Skawińska i jej reportaż „Cegły”.
rozwiń zwiń