X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Tutaj powstał wystrój grobu G. Narutowicza. Najstarszy zakład kamieniarski w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 14:00
Firma Sypniewskich w Warszawie istnieje już od przeszło stu lat i jest to najstarsza tego typu firma w kraju. Jej początki sięgają 1910 roku, kiedy to Bolesław Sypniewski otworzył przy ulicy Powązkowskiej zakład kamieniarski.
Audio
  • "Życie wykute w kamieniu" - reportaż Grażyny Wielowieyskiej
Nagrobek wykonany przez Sypniewskich
Nagrobek wykonany przez SypniewskichFoto: sypniewscy.pl

odeszli2019.jpg
Bez nich świat kultury nie będzie taki sam. Odeszli w 2019 r. w Polsce

Bolesław Sypniewski szybko zaczął otrzymywać poważne zlecenia. To w jego pracowni powstawał wystrój grobu Gabriela Narutowicza, płyta na wileński grób matki Józefa Piłsudskiego.

Po wojnie jego syn Józef najpierw odbudował z gruzów budynki zakładu, a potem odbudowywał  Pałac Prymasowski i modernizował grób Nieznanego Żołnierza.

Obecnie firmę prowadzi wnuk Bolesława, Andrzej, który do sztuki kamieniarskiej wniósł powiew artyzmu, bo jak mówi "pomnik powstaje z rozmowy z człowiekiem. Powstaje długo, bo każdego detalu trzeba dotknąć dosłownie i symbolicznie - okiem, sercem, dłonią".

Zapraszamy do wysłuchania reportażu Grażyny Wielowieyskiej.

Polskie Radio 24 / kstar

* * *

Reportaż w Polskim Radiu 24

Data emisji: 01.11.2019

Godzina emisji: 13:33

Czytaj także

Jej sztuka była rodzajem wołania o zmianę. Świat poza żelazną kurtyną to doceniał

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 15:36
Magdalena Abakanowicz była jedną z niewielu polskich artystek rozpoznawanych na całym świecie. Jednak w kraju jej kariera przebiegała odmiennymi torami. O twórczości Magdaleny Abakanowicz rozmawiali w audycji Kwadratura Kultury Irena Groblewska - poetka, autorka filmów o sztuce, specjalistka PR i prof. Adam Myjak – rzeźbiarz i rektor warszawskiej ASP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. prof. Naumowicz: wspominajmy i módlmy się za naszych bliskich

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 23:33
Jaką tradycję i jakie znaczenie mają uroczystości Wszystkich Świętych i Zaduszki w polskiej kulturze? Odpowiedzi na to pytanie i wiele innych szukał ks. prof. Józef Naumowicz, który był gościem Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Pietrzak: ważne jest, żeby mieć bliskie nam osoby w pamięci

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 14:11
- Trzeba pamiętać o przekazywaniu wiedzy i dokonań naszych przodków następnym pokoleniom. To buduje nas jako naród, jako wspólnotę, wyróżnia - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Jan Pietrzak, satyryk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyk A. Lechowski: wyparliśmy śmierć z naszego życia, a jest ona jego częścią

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2019 12:00
- Kredyty możemy zaciągać na 50 lat, jakby nigdy nic nie miało nam się stać. Diety-cud, żebyśmy byli coraz młodsi i zdrowsi. Półki w sklepach z kosmetykami są przeciążone. Posmaruj się tym, a znikną ci zmarszczki. Posmaruj się tamtym, a odbuduje ci się rzepka w kolanie - mówił w PR24 historyk Andrzej Lechowski.
rozwiń zwiń