"Do bezbronnego człowieka z ostrej broni" - wspomnienie o Grudniu 70

2016-12-18, 09:01

"Do bezbronnego człowieka z ostrej broni" - wspomnienie o Grudniu 70
Czołgi i transportery wojskowe przy budynkach Stoczni Gdańskiej im. Lenina/fot.ipn.gov.pl

- Nie zdawałem sobie sprawy, że będą strzelać z ostrej amunicji i bezpośrednio do ludzi. Do bezbronnego człowieka z ostrej broni… – tak w reportażu o wydarzeniach z Grudnia 70 tamte dramatyczne chwile wspomina stoczniowiec.

Posłuchaj

17.12.16 Reportaż „Grudzień 70” Agnieszki Michajłow i Katarzyny Piotrowskiej.
+
Dodaj do playlisty

Robotnik wypowiadają się w reportażu został wówczas ranny, a dramatyczne chwile roku 1970 zapisały się na stałe w historii Polski. W grudniu 1970 roku władze komunistyczne po raz kolejny kazały żołnierzom i milicjantom strzelać do robotników. Według oficjalnych danych, na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga zginęło 45 osób, a 1165 odniosło rany. Wydarzenia z Grudnia 70 przybliża reportaż Agnieszki Michajłow i Katarzyny Piotrowskiej.

Wydarzenia grudniowe wiążą się przede wszystkim z samym Gdańskiem. To tu padły pierwsze strzały, zarówno pod gmachem komendy wojewódzkiej ówczesnej milicji, jak i płonącego Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Wydarzenia z Grudnia 70 wciąż wywołują emocje, a Polska o nich pamięta.

Bezpośrednim zapalnikiem, który spowodował dramat na Wybrzeżu była zapowiedź podwyżek cen żywności z dniem 12 grudnia. Dramat wybrzeża był jednak dramatem całej północnej Polski i, jak podkreślają w reportażu jego autorki, „efektem zderzenia się dwóch zupełnie różnych światów, jeśli chodzi o sposób reagowania władzy na społeczeństwo i społeczeństwa na władzę”.

Bohaterami reportażu są bohaterowie tamtych zdarzeń. Wspominają oni w rozmowie z reporterami dramatyczne chwile, rany, rozczarowanie i to, jak ich życie w ciągu kilku chwil legło w gruzach.

- Gdy dojechałem do stacji Gdynia Stocznia zauważyłem, że jest sporo osób. Przemawiał przewodniczący związków zawodowych w Stoczni Gdynia. Mówił, że pracy dzisiaj nie ma, że mamy iść do domów. Potem były strzały. To było tak szybko. Nie zdawałem sobie sprawy, że będą strzelać z ostrej amunicji i bezpośrednio do ludzi. Do bezbronnego człowieka strzelać z ostrej broni. To był grad pocisków - słyszymy w reportażu dramatyczne wspomnienia.

W audycji wykorzystano archiwalne dźwięki, m.in. wypowiedzi gen. Wojciecha Jaruzelskiego i wicepremiera PRL Stanisława Kociołka.

Audycja archiwalna Polskiego Radia. Powstała w roku 1996.

Polskie Radio 24/pr/tb

Wszystkie reportaże w Polskim Radiu 24

________________

Data emisji: 17.12.16

Godzina emisji: 21:45

 

­­­­­­­­­­­­­

 

Polecane

Wróć do strony głównej