X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Zapach - niewidzialny kod

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 20:22
Zapachy są tak niepowtarzalne, jak odciski palców. Każde miejsce ma swoją specyficzną woń, każde wspomnienie swoją charakterystyczną olfaktoryczną nutę. Wystawa „Zapach - niewidzialny kod”, przygotowana przez Centrum Nauki Kopernik, Instytut Francuski w Polsce i Goethe-Institut, umożliwia wyjątkowe doświadczenie świata zapachów.
Audio
  • 20.11.13 Dorota Świniarska i Agnieszka Łukasik o historii zapachów
Zapach - niewidzialny kod
Foto: flickr/Idhren

Wystawa ukazuje historię perfumiarstwa, zapachy z różnych epok, począwszy od starożytności, a skończywszy na XX wieku:

Dorota
Dorota Świniarska iAgnieszka Łukasik; foto: PR24/MR

- Zostały one rekonstruowane na podstawie dokumentów, źródeł, gdzie opisywane są składniki zapachów. Oczywiście nie wiemy do końca, jak one ówcześnie pachniały, ale specjaliści perfumiarze wiedzą, jaki zapach tworzą dane połączenia składników - w Polskim Radiu 24 wyjaśniała Dorota Świniarska, współorganizatorka wystawy z Instytutu Goethego.

Co ciekawe każda epoka miała swoje charakterystyczne wonności, przeznaczone dla elit:

- Ulubionym zapachem Starożytnego Egiptu był 'Kifi", który w stałej postaci palono w świątyniach. Wierzono, że te wonności odzwierciedlają pot bogów. W momencie, gdy balsamowano ciała, dusze ludzkie wędrowały razem z zapachem w niebiosa i zaskarbiały sobie przychylność bogów. 'Kifi' miał postać płynną, bo trzeba pamiętać, że w tedy perfumy nie wyglądały tak jak dzisiaj - klarowna alkoholowa postać, ale miały składniki wyłącznie naturalne. - tłumaczyła Agnieszka Łukasik, kurator wystawy.

PR24/PK