"Nauka o cierpieniach Holokaustu jest nauką uniwersalną"

2017-01-26, 21:30

"Nauka o cierpieniach Holokaustu jest nauką uniwersalną"
Byli więźniowie w budynku "Sauny" na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau w Oświęciumu, podczas obchodów 72. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau,. Foto: PAP/Andrzej Grygiel

– O Auschwitz zawsze trzeba będzie przypominać, by wyciągnąć z tego jakąś lekcję. Jesteśmy odpowiedzialni jedni za drugich – mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Urynowicz, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. 27 stycznia 2017 roku na terenie Miejsca Pamięci odbywają się obchody upamiętniające 72. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Naszym gościem był również Jerzy Halbersztadt, wiceprzewodniczący Komitetu Narodowego ICOM Polska – Międzynarodowej Rady Muzeów.

Posłuchaj

27.01.2017 dr Marcin Urynowicz: „Dzisiaj nie jest już takie pewne, że wojna w Europie się nie powtórzy”.
+
Dodaj do playlisty

Głównym tematem 72. rocznicy jest "Czas", symbolizowany przez zegarek, który został odnaleziony podczas prac archeologicznych prowadzonych w rejonie komory gazowej i krematorium III w 1967 roku, a który powrócił do Muzeum w tym roku. Dr Marcin Urynowicz mówił na naszej antenie, że odchodzenie naocznych świadków Holokaustu stawia nas w trudnym położeniu.

 Pani premier Beata Szydło powiedziała, że słyszała opowieści dziadków, jak zostawiali kromki chleba, jak czuli woń palonych ludzi. My wkraczamy teraz w taki moment naszych dziejów, gdzie bezpośrednich świadków tamtych wydarzeń w zasadzie już nie ma. Nasze dzieci i wnuki nie będą już miały od kogo usłyszeć "ja widziałem, ja czułem, ja doświadczyłem" – powiedział historyk z IPN-u. – Wchodzimy w fazę, gdy będziemy się zastanawiali nad tymi wydarzeniami bez obecności bezpośrednich świadków. To jest wielkie wyzwanie na przyszłość – mówił z kolei w Polskim Radiu 24 Jerzy Halbersztadt

Według dra Marcina Urynowicza, zacieranie się pamięci o okropnościach wojny może prowadzić do nowych konfliktów w Europie.  Wojny i konflikty, które prowadzą do fizycznej eliminacji przeciwnika, na ogół mają tendencję do powtarzania się. Jak jedno pokolenie doświadczy wojny, to już się jej tak obawia, że nie chce jej powtarzać. Jeśli następne pokolenie nie jest uczone, do czego wojna może prowadzić, to ono nie zdaje sobie z tego sprawy i dąży do wojny. Europę bardzo przejęły doświadczenia wojenne i z lęku zaczęła działać, by wojna się już nie powtarzała – stwierdził ekspert.

Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, "konflikty były i będą na świecie", mimo pamięci o II wojnie światowej.  Pytanie, czy jesteśmy w stanie odpowiednio zareagować na obecne konflikty. Doświadczenie pokazuje, że nie. Wojna trwa dalej, ludzie nadal giną, a my jako świat nic z tym nie robimy. Ci, którzy decydują o świecie albo rozgrywają własne interesy, albo się boją jedni drugich – komentował dr Urynowicz.

Więcej w rozmowach z ekspertami. 

Polskie Radio 24/kk/mp

_______________________

Data emisji: 27.01.2017

Godzina emisji: 12:05


Polecane

Wróć do strony głównej