X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Nauka o cierpieniach Holokaustu jest nauką uniwersalną"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 21:30
– O Auschwitz zawsze trzeba będzie przypominać, by wyciągnąć z tego jakąś lekcję. Jesteśmy odpowiedzialni jedni za drugich – mówił w Polskim Radiu 24 dr Marcin Urynowicz, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. 27 stycznia 2017 roku na terenie Miejsca Pamięci odbywają się obchody upamiętniające 72. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Naszym gościem był również Jerzy Halbersztadt, wiceprzewodniczący Komitetu Narodowego ICOM Polska – Międzynarodowej Rady Muzeów.
Audio
  • 27.01.2017 dr Marcin Urynowicz: „Dzisiaj nie jest już takie pewne, że wojna w Europie się nie powtórzy”.
  • 27.01.17 Jerzy Halbersztadt o obchodach 72. rocznicy wyzwolenia Auschwitz
Byli więźniowie w budynku Sauny na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau w Oświęciumu, podczas obchodów 72. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau,
Byli więźniowie w budynku "Sauny" na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau w Oświęciumu, podczas obchodów 72. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau,Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Głównym tematem 72. rocznicy jest "Czas", symbolizowany przez zegarek, który został odnaleziony podczas prac archeologicznych prowadzonych w rejonie komory gazowej i krematorium III w 1967 roku, a który powrócił do Muzeum w tym roku. Dr Marcin Urynowicz mówił na naszej antenie, że odchodzenie naocznych świadków Holokaustu stawia nas w trudnym położeniu.

 Pani premier Beata Szydło powiedziała, że słyszała opowieści dziadków, jak zostawiali kromki chleba, jak czuli woń palonych ludzi. My wkraczamy teraz w taki moment naszych dziejów, gdzie bezpośrednich świadków tamtych wydarzeń w zasadzie już nie ma. Nasze dzieci i wnuki nie będą już miały od kogo usłyszeć "ja widziałem, ja czułem, ja doświadczyłem" – powiedział historyk z IPN-u. – Wchodzimy w fazę, gdy będziemy się zastanawiali nad tymi wydarzeniami bez obecności bezpośrednich świadków. To jest wielkie wyzwanie na przyszłość – mówił z kolei w Polskim Radiu 24 Jerzy Halbersztadt

Według dra Marcina Urynowicza, zacieranie się pamięci o okropnościach wojny może prowadzić do nowych konfliktów w Europie.  Wojny i konflikty, które prowadzą do fizycznej eliminacji przeciwnika, na ogół mają tendencję do powtarzania się. Jak jedno pokolenie doświadczy wojny, to już się jej tak obawia, że nie chce jej powtarzać. Jeśli następne pokolenie nie jest uczone, do czego wojna może prowadzić, to ono nie zdaje sobie z tego sprawy i dąży do wojny. Europę bardzo przejęły doświadczenia wojenne i z lęku zaczęła działać, by wojna się już nie powtarzała – stwierdził ekspert.

Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, "konflikty były i będą na świecie", mimo pamięci o II wojnie światowej.  Pytanie, czy jesteśmy w stanie odpowiednio zareagować na obecne konflikty. Doświadczenie pokazuje, że nie. Wojna trwa dalej, ludzie nadal giną, a my jako świat nic z tym nie robimy. Ci, którzy decydują o świecie albo rozgrywają własne interesy, albo się boją jedni drugich – komentował dr Urynowicz.

Więcej w rozmowach z ekspertami. 

Polskie Radio 24/kk/mp

_______________________

Data emisji: 27.01.2017

Godzina emisji: 12:05


Zobacz więcej na temat: II wojna światowa Holokaust
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak