X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Czego nie wiemy o zabójstwie księdza Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 08:58
Mijają 32 lata od zabójstwa kapelana warszawskiej „Solidarności”. Zleceniodawcy tej zbrodni nie zostali do dzisiaj wskazani.
Miejsce w którym 19.10.1984 wrzucono do Wisły ciało ks. Jerzego Popiełuszki.
Miejsce w którym 19.10.1984 wrzucono do Wisły ciało ks. Jerzego Popiełuszki.Foto: Sebastianm / wikipedkia

Za uprowadzenie, tortury i zabójstwo w tzw. procesie toruńskim zostali skazani trzej funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa PRL; Grzegorz Piotrowski (naczelnik wydziału Departamentu IV MSW), por. Leszek Pękala i por. Waldemar Chmielewski. Skazany został także za sprawstwo kierownicze zbrodni ich bezpośredni przełożony płk Adam Pietruszka, zastępca dyrektora Departamentu IV MSW.

Nowe śledztwo w tej sprawie ruszyło już po 1989 roku. W 2002 roku inną hipotezę w sprawie daty zabójstwa kapłana i jego przebiegu, podważającą ustalenia sądu w Toruniu, postawił prokurator Andrzej Witkowski z pionu śledczego lubelskiego IPN. W jego opinii Jerzy Popiełuszko nie zginął 19, lecz 25 października, po kilkudniowych torturach w bunkrach w Borze Kazuńskim, a za tym zabójstwem stały osoby znacznie wyżej postawione w hierarchii partyjno-państwowej. Hipoteza ta została jednak skrytykowana przez ówczesnego szefa IPN, a śledztwo zostało Witkowskiemu odebrane.

Gościem PR24 będzie Wojciech Sumliński. Pisarz i reporter opisał swoje ustalenia w kilku książkach, m.in. „Lobotomia 3.0” i „Kto naprawdę go zabił”.

-

Polskie Radio 24/ak/tb

---

Data emisji: 19.10.16

Godzina emisji: 13.17