X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

Szpot.polskieradio.pl - satyryk skazany za "operę"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2011 07:33
Pierwsze, większe dokonanie literackie Janusza Szpotańskiego, trzyaktowa opera "Cisi i Gęgacze, czyli bal u Prezydenta" przyniosło mu nie tylko rozgłos i powodzenie, ale także ściągnęło na niego poważne kłopoty..
Audio

Jak wspomina Antoni Libera, Szpotański zaczął pisać pod melodie znanych piosenek i pieśni satyryczne teksty, w których wyszydzał postaci życia publicznego "z nieprzepartej potrzeby odreagowania choćby drwiną na otaczającą miałkość i zidiocenie". Kuplety spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem, a ich autor był wprost rozchwytywany. W niespełna kilka miesięcy powstał cykl - trzyaktowa opera "Cisi i Gęgacze, czyli bal u Prezydenta".

Trzyaktówka - jak pisze Libera -  jest zasadniczo satyrą na rządy i aparat władzy Gomułki (tytułowi "Cisi"), a przy okazji na środowisko tworzącej się nieśmiało opozycji, wywodzącej się w dużej mierze z rozczarowanych marksistów mieniących się rewizjonistami (tytułowi "Gęgacze"). Jednakże nie jest to "pospolita" satyra. Jak twierdzi Libera jest to utwór idący znacznie dalej, stawiający generalną diagnozę powojennej polskiej rzeczywistości. Autor stwierdza, że okres ideologii nieodwracalnie się skończył i nastały czasy stabilnego bezideowego reżimu.

"Cisi i Gęgacze" przynieśli Szpotańskiemu rozgłos, lecz wkrótce pojawiły się  poważne kłopoty. Władze zaczęły go inwigilować i szykanować. Został aresztowany i wytoczono mu proces, uwieńczony wyrokiem skazującym na prawie trzy lata więzienia "za rozpowszechnianie informacji szkodliwych dla interesów państwa". Do historii przeszła pamiętna mowa Gomułki, w której lżył on zamkniętego już w więzieniu Szpotańskiego, nazywając go "człowiekiem o moralności alfonsa".

O tym wszystkim – w serwisie szpot.polskieradio.pl.

Zapraszamy!

Redakcja portalu polskieradio.pl

Czytaj także

Antoni Libera: Jego wiersze można zestawić z Tuwimem, Hemarem

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2011 17:00
W czasach, w jakich przypadło mu żyć, swój niebywały talent spożytkował na gest przeciw władzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szpot.polskieradio.pl - serwis o Januszu Szpotańskim

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 07:00
Serwis szpot.polskieradio.pl udostępnia niezwykłe dźwięki z archiwów Polskiego Radia, Wolnej Europy, BBC: Szpotański recytuje własne utwory, Gomułka szaleje na marcowych wiecach nienawiści aktywu partyjnego, przyjaciele wspominają niezwykłego człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Specjalny serwis PR poświęcony Szpotańskiemu

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2011 20:50
Przed zbliżającą się 10. rocznicą śmierci poety i satyryka Janusza Szpotańskiego Polskie Radio uruchamia specjalny serwis internetowy szpot.polskieradio.pl.
rozwiń zwiń