X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

Turystyka, kulinaria i słuchowiska. Sobota z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 19:00
Zwiedzimy Zamek Krzyżtopór w Ujeździe i opowiemy o grupie młodzieżowych ratowników medycznych opatrujących bezdomnych pod warszawskim Dworcem Centralnym. Będzie o twórczości Haliny Poświatowskiej i wszystko o życiowym paradoksie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: GaudiLab/Shutterstock.com
logo

09.00-12.00 - "Jedyne takie miejsce" - zaprasza Sława Bieńczycka

Audycja z miejscowości Ujazd w woj. swiętokrzyskim, gdzie mieści się Zamek Krzyżtopór. Opowiemy o historii zamku, trasach zwiedzania zarówno tych dziennych, jak i nocnych, filmach realizowanych w tym miejscu, warsztatach szkolnych i pokazach rycerskich. W programie wezmą udział m.in. Elżbieta Charymska, dyrektor Instytucji Kultury Zamek Krzyżtopór oraz przewodniczki Bożena Pełka i Martyna Grysińska.

15.00-16.00 - "Gdzie jest Pan Cogito" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Białoruś - to tam w opinii wielu ekspertów decyduje się przyszły układ sił w Europie. Reżim Łukaszenki jest dziś de facto wasalem władz rosyjskich. Coraz bardziej krwawa polityka satrapy uderza także w białoruskich Polaków. Jakie w tej sytuacji są możliwości naszego kraju? Czy Polska będzie "krajem frontowym" NATO ? Czy grozi nam masowa migracja z Białorusi? O tym porozmawiają:

Marcin Przydacz - wiceszef MSZ, prof. Paweł Kowal - specjalista ds. wschodnich, poseł KO, i prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski - specjalista ds. wschodnich, politolog UŁ.

logo

10.00-12.00 - "Upiór w eterze" - Waldemar Malicki Show  

12.00-13.00 - "Mazurek słucha..." / Halina Łabonarska - prowadzi Robert Mazurek 

13.00-15.00 - "Duża czarna" - prowadzi Przemysław Psikuta 

15.00-17.00 - "Dwie do setki" / Leszek Długosz - prowadzą Monika Zając i Roch Siciński

17.00-19.00 - "Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" - audycja Jacka Hawryluka z udziałem Doroty Kozińskiej, Wojciecha Michniewskiego i Marcina Zdunika

Robert Schumann - Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129

19.00-19.30 - "Domówka z Dwójką" - Jerzy Mączyński 

19.30-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" - Jan Warenycia "Medium"

Reżyseria Jan Warenycia, realizacja Maria Olszewska, opracowanie muzyczne Marian Szałkowski

Obsada: Danuta Szaflarska, Danuta Stenka, Henryk Talar

20.00-23.00 - "Opera pod gwiazdami" - prowadzi Andrzej Sułek

Leoš Janáček (1854-1928) Z domu umarłych, opera w trzech aktach, libretto Leoš Janáček wg Fiodora Dostojewskiego (odtworzenie spektaklu z dnia 2.12.2009)
wyk. Stefan Margita (tenor, Filka Morozow, Łuka Kuźmicz), Kurt Streit (tenor, Skuratow), Peter Hoare (tenor, Szapkin), Peter Mattei (baryton, Szyszkow), Sir Willard White (baryton, Aleksander Piotrowicz Gorianczikow), Eric Stoklossa (tenor, Alieja), Peter Straka (tenor, Rosły Więzień), Vladimir Chmelo (baryton, Mały Więzień), Vladimir Ognovenko (baryton, Nadzorca Więzienny), Heinz Zednik (tenor, Stary Więzień), Jeffrey Wells (bas, Czekunow), Adam Klein (tenor, Pijany Więzień), Richard Bernstein (baryton, Kowal, Więzień), John Cheek (baryton, Pop), Scott Scully (tenor, Młody Więzień), Kelly Cae Hogan (mezzosopran, Prostytutka), Ales Jenis (bas, Więzień grający Don Juana), Marian Pavlovič (tenor, Więzień, Kedrył), Andreas Conrad (tenor, Czerewin), Metropolitan Opera Chorus and Orchestra, dyr. Esa-Pekka Salonen 

23.00-00.00 - "Rachunek myśli" / Paradoks - aud. Michała Nowaka

Można sobie go wyobrazić jako supeł w myśleniu, który każe nam przystanąć i uważnie prześledzić drogi do niego prowadzące. Zwykle wynika z błędów. Czasami jednak zdaje się wskazywać na ułomność naszych władz poznawczych lub - co gorsza - na naturę świata. O paradoksie porozmawiamy z prof. Andrzejem Lederem.


logo

00.00-02.00 - "W rytmie na trzy" - Tomasz Dudek

02.00 - 04.00 AnagrammarganA - Michał Margański

04.00 - 06.00 Trójka budzi: Jazz’n’bass - Michał Grabkowski 

06.00 - 09.00 Zapraszamy na weekend – Piotr Firan

W audycji m.in.:

6:25  Mowa Słoni – amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy możliwe jest porozumienie się ze słoniami. Okazało się, że słonie mają swoją własną mowę. Reporter pójdzie do zoo i sprawdzi czy faktycznie możemy zrozumieć te zwierzęta'

6.40 Cykl podróżniczy: Temat: AZORY

W ramach cyklu podróżniczego zaglądamy na jeden z dziewięciu archipelagów Portugalii – Na Azory.

Są tam gorące źródła, dzięki którym możemy spróbować specjałów gotowanych w gorącej wodzie z ziemi. Jest tam kilka miejsc z  naturalnymi basenami – w zatokach łączy się woda z oceanu z wodą z głębi ziemi. Na Azorach jest również wspaniały punkt widokowy na trzy piękne jeziora.

Gość: Jacek Sasiński

7.15 Zaczyna się Euro. Czyli jedno z największych wydarzeń sportowych. Jak ta impreza jest zauważana w USA? Czy Polacy mieszkający w Stanach będą brali dzień wolny w pracy żeby obejrzeć mecze Polaków? Jak to święto piłki nożnej obchodzone jest na Zachodzie?

09.00 - 10.00 Śniadanie w Trójce - Beata Michniewicz

               Goście:

·       Piotr Ćwik, Kancelaria Prezydenta

·       Paweł Poncyliusz, Koalicja Obywatelska

·       Jarosław Sellin, Prawo i Sprawiedliwość

·       Piotr Zgorzelski, Polskie Stronnictwo Ludowe

10.00 - 12.00 Audycja podzwrotnikowa - Wojciech Cejrowski

Cz. 1

Koleżeńskie Konsylium.

Czasami koledze coś nie pójdzie w życiu. I wtedy zwołuje się Koleżeńskie Konsylium.

Kolega chwilowo niepoczytalny, z powodu pewnej koleżanki i trzeba zdecydowanie wkroczyć do akcji.

Cz. 2

Audycja o miłości ?

Tak. O tej położonej trochę wyższej, która działa w głowie, a nie na poziomie bioder.

12.00 - 13.00 Program kulinarny Gorąca płyta - Adriana Marczewska

Kuchnia włoska – rozmowa z szefem kuchni – Przemysławem Samólem, który na swoim koncie ma m.in. współpracę z Gordonem Ramseyem. Teraz jest właścicielem jednej z warszawskich restauracji z włoską kuchnią.  Z Adrianą Marczewską przygotowywał m.in. Risotto z szafranem i szpikiem kostnym.

13.00 - 14.00 Trzy gramy Redbada - Redbad Klynstra 

Jedni ich kochają, inni nienawidzą i uciekają z przerażeniem! Klauni, czyli artyści komediowi trudniący się rozśmieszaniem dzięki m.in. makijażowi i umiejętnościom akrobatycznym znów zyskują na popularności. Podczas jednego dnia potrafią wystąpić nawet 8 razy!

Z Pawłem Suskim, szerzej znanym jako klaun Kluseczka porozmawiamy o kulisach pracy klauna, o interakcji z dziećmi, o koniecznych umiejętnościach i wykształceniu. Poznamy też szereg sztuczek, a w ogródku Trójki spróbujemy nauczyć się robić salto (oczywiście w kontrolowanych warunkach)!

gość: Paweł Suski, klaun

14.00 - 15.00 Trójka żąda debiutów – Tomek Żąda

15.00 - 16.00 Francuski Łącznik - Monika Małkowska

W TAKSÓWCE

Nie tak dawno czas mi się cofnął. Lało, było zimno i bardzo mi się spieszyło. W podbramkowej sytuacji, chciałam skorzystać z taxi – byłam tuż obok postoju. Owszem, stała taksówka, lecz bez szofera. Poszukiwany – za radą lokalsów – w kolekturze Lotta w końcu się znalazł, lecz… poproszony o kurs na Targówek – odmówił! Że za daleko, że nie zdąży, bo ma już umówionego innego klienta, że w ogóle – nie. W dobie Ubera i sporego wyboru firm przewozowych poczułam  się jak w wehikule czasu.

Pamiętają państwo tych łaskawców, te paniska, tych warszawskich cwaniaczków za kółkiem?

Dla młodych pokoleń serial „Zmiennicy” wyda się egzotyką. A taka piosenka?

16.00 - 17.00 Trójkowo-Filmowo - Ryszard Jaźwiński 

W audycji m.in.:

- Premiera polska: „Magnezja” w reżyserii Macieja Bochniaka – rozmowa z reżyserem, autorem zdjęć Pawłem Chorzępą oraz wypowiedzi aktorów grających główne role w filmie

- Premiera zagraniczna: „Na rauszu” w reżyserii Thomasa Vinterberga

17.00 - 19.00 Trzy wymiary gitary – Jędrzej Kodymowski 

19.00 - 22.00 Departament rytmu - Łukasz Ciechański

22.00 - 00.00 Departament rytmu - Aleksandra Kaczkowska

logo 

08.06 - "Polki" - zapraszają Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta

W audycji o życiu i twórczości Haliny Poświatowskiej. Gośćmi będą: kierownik Muzeum Częstochowskiego Katarzyna Jezierska oraz brat Haliny Poświatowskiej Zbigniew Myga.

logo

 

11.00-12.00 - "Pasjonauci" - Beata Kwiatkowska

Fabian Sawicki i Dawid Kacperowski za sprawą szkolnej psycholog dołączyli do Fundacji Fortior. Najpierw przypatrywali się pracy ratowników i dorosłych wolontariuszy, a po czasie pod ich opieką zaczęli opatrywać bezdomnych pod warszawskim Dworcem Centralnym. Grupa młodzieżowych ratowników medycznych prężnie działa już dwa lata.

14.00-15.00 - "Zaklinacze czasu" - Anna Hardej

Pewnie wiele narodów przypisuje sobie zasługę "wynalezienia" piłki nożnej. Jednym z jej przodków na pewno mógł być "pitz". Grę wymyślili Majowie około 1500 lat p.n.e. Jeśli wierzyć przekazom i znaleziskom archeologicznym - "pitz" budziło nie mniejsze emocje kibiców, co dzisiejszy futbol. O majańskim pradziadku piłki nożnej opowie archeolog, profesor Jarosław Źrałka.

Powiemy też o kolekcji stalowych płyt gramofonowych z nagranymi we wrześniu 1939 roku w Polskim Radiu przemówieniami m.in. Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka, która została wpisana na Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć świata".

15.00-16.00 - "Klucz Kulturowy" - Justyna Majchrzak

Jeden z najwybitniejszych polskich architektów XX wieku. Budynki wg jego projektów wpisane są w miejską przestrzeń w różnych miejscach Warszawy. O Bogdanie Pniewskim, który jest też autorem koncepcji gmachu Polskiego Radia, porozmawiamy z Grzegorzem Piątkiem, autorem książki "Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy".

16.00-17.00 - "Muzyczne Biuro Podróży" - Patryk Grabowski

Najbliższą podróż rozpoczniemy w Holandii, a tam zaśpiewa dla nas Benny Sings. Później przeniesiemy się do Szwecji i wysłuchamy zapowiedzi nowego albumu Jose Gonzalez’a. W audycji nie zabraknie również dźwięków z Afryki i Francji.

17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik

Kotbullar, czyli klopsiki,  Gravadlax - łosoś marynowany w koprze i soli i Surstromming - mocno pachnący kiszony śledź. O daniach prosto ze Szwecji opowie Zofia Jagiełło-Lindström autorka książki "Radość gotowania po szwedzku".

20.00-22.00 - "Prywatka" - Ula Kaczyńska

Paweł Klimczak, jeden z najbardziej znanych dziennikarzy muzycznych w kraju, jako Naphta powraca z najnowszym wydawnictwem. EPka Dom Strawiło to dowód na to, że kompromis między współczesną elektroniką a muzyką ludową jest możliwy.


logo

 

10.00-11.00 - "Rodzinny W-F" - Judo jest sportem dla każdego, bez względu na wiek. Ta aktywna forma spędzania czasu jest doskonała dla najmłodszych, którzy poznają swoje możliwości ruchowe i doskonalą je na każdym treningu - zabawie. Dziś poznamy tajniki tego sportu.

13.00-14.00 - "Kurtyna w górę" - Czym różni się teatr radiowy od tradycyjnego? Tego dowiecie się z dzisiejszej audycji, w której Kulfon i Monika zabiorą się do pisania scenariusza do przedstawienia radiowego. Będzie to baśń o siedmiu krukach.

15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - 9 czerwca obchodziliśmy Dzień Przyjaciela. Z tej okazji wraz z Marcinem Chodorowskim z Dziecięcego Uniwersytetu Ciekawej Historii opowiemy o najsłynniejszych przyjaciołach w historii.

Dla rodziców:

21.00-22.00 - "Dziecko w drodze" - Porozmawiamy ze Zbigniewem Piotrowiczem, który jest pisarzem, animatorem kultury i turystyki na Ziemi Kłodzkiej. Organizuje coroczny festiwal filmów górskich, prowadzi u siebie w Radochowie koncerty i przedstawienia teatralne, jest instruktorem wspinaczkowym, a przede wszystkim pasjonatem Dolnego Śląska. Rozmawiamy o wyjeździe rodzinnym na Ziemię Kłodzką (ziemię – bo Kotlina to tylko kawałeczek).

22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - Ciąg dalszy historii Toma Jonesa, fragmenty jego autobiografii i prezentacja kolejnych dwóch albumów artysty. Sprawdzimy też numery jeden list przebojów na Wyspach Brytyjskich 50, 41 oraz 38 lat temu, oraz amerykańskiej listy tygodnika "Billboard" - 51 lata termu.

 

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

18.30 - "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" - "Tajemniczy ogród" na podstawie książki Frances Hodgson Burnett, w adaptacji Emilii Stawskiej.

Reżyseria: Jan Warenycia. Słuchowisko TPR z 1994 r. Wystąpili: Jacek Wolszczak, Danuta Stenka, Jerzy Tkaczyk, Piotr Grabowski, Stanisława Celińska, Wojciech Skibiński, Jerzy Rostkowski, Aleksandra Rojewska, Antonina Girycz, Barbara Bursztynowicz.​


.

08.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska

Corelli, Spohr, Schubert i Brahms - to kolejne etapy naszej dzisiejszej wędrówki z muzyką w różnych stylach, różnych brzmieniach, formach i gatunkach - Corellego Concerto grosso, Spohra  oryginalna Sonata na wiolonczelę i harfę, Schuberta jedna z najznakomitszych sonat fortepianowych i Brahmsa - Koncert podwójny na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę. Wśród wykonawców - zespół Musica amphion, Helga i Klaus Storckowie, Andras Schiff, a także Itzhak Perlman i Mścisław Rostropowicz.

15.00 - "Audycja specjalna" 

Zapraszamy na dwie audycje poświęcone Arturo Benedetti Michelangelemu, w rocznicę urodzin artysty. Pierwszą godzinę wypełni Chopin osobisty Róży Światczyńskiej, drugą - Chopin. Konteksty, kontrasty, konfrontacje Macieja Grzybowskiego.

18.30 - Transmisja z III Festiwalu Polskiego Radia Chopin w Antoninie

O godz. 18.30 prelekcja Jakuba Puchalskiego z Polskiego Radia Chopin pt. Raul Koczalski i Ignacy Jan Paderewski jako wirtuozi, o godz. 19.00 recital Mateusza Dubiela. W programie dzieła Ludwiga van Beethovena, Johannesa Brahmsa, Fryderyka Chopina, Maurice’a Ravela oraz Aleksandra Skriabina. Przed i po transmisji zapraszamy do wysłuchania archiwalnych nagrań z Konkursów Chopinowskich.


Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU