X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

Muzyka, kino, teatr i emocje sportowe. Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 18:00
Skutki przechorowania Covid-19, zdalna sesja egzaminacyjna i skok na głęboką wodę - w Dzień Oceanów. Będzie też o bilansach zdrowia dzieci oraz nowościach filmowych i teatralnych. Wieczorem transmisja z meczu piłkarskiego Polska-Islandia w Jedynce, a także transmisja z Festiwalu Polskiego Radia Chopin w Antoninie. Zapraszamy! 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/www-erzetich-com
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

O powikłaniach po przejściu COVID 19 takich jak długotrwałe zmęczenie, problemy z mówieniem, zapamiętywaniem, orientacją czy skupieniem się przez dłuższy czas, a także o tym jakiego rodzaju rehabilitacji potrzebują ozdrowieńcy w rozmowie z gościem dr Markiem Posobkiewiczem lekarzem, który sam zmagał się z chorobą.

Ponadto w audycji m.in.: czym są tzw. "terminy urzędowe" - ile czasu mają różnego rodzaju urzędy na odpowiedź w sprawach, z którymi do nich się zgłaszamy? Czy "termin urzędowy" to pojęcie ujęte w dokumentach prawnych, czy za przekroczenie tzw. "terminu urzędowego"” zarówno przez urząd, ale też i petentów grożą kary i jakie? Proponowany gość prawnik mecenas Marek Aureliusz Karczmarzyk. 

17.55-20.00 - transmisja towarzyskiego meczu Polska-Islandia z Poznania - zapraszają Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski 


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 Honoriusz Balzak "Stracone złudzenia". Słuchowisko z roku 1995.

21.45 "Pan Wołodyjowski" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Janusza Gajosa (Radiobook). 

23.50 - Juliusz Kaden-Bandrowski "Generał Barcz" (Radiobook). 

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Gościem audycji będzie Philippe Tłokiński. Aktor znany z roli Jana Nowaka-Jeziorańskiego w filmie "Kurier", ponownie wcielił się w autentyczną historyczną postać - polskiego matematyka Stanisława Ulama. Naukowiec nazywany "ojcem chrzestnym bomby wodorowej" mówił: "wierzę, że odkrycie tego źródła energii było czymś w rodzaju ratunku. Przy bombie wodorowej sięgnęliśmy po tak straszliwą broń, że nikt nigdy nie będzie mógł jej użyć do zbrodniczych celów. W nauce są rzeczy nieuniknione. Wcześniej czy później ktoś musiał do tego dojść". Dylematy związane z zastosowaniem nauki, dwuznaczna natura postępu - m.in. te tematy pojawią się w filmie "Geniusze". Początek rozmowy z odtwórcą głównej roli - Philippem Tłokińskim o godz. 9.30. Ponadto w audycji: "Herito" - numer kwartalnika poświęcony Białorusi, Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, 65-lecie Piwnicy pod Baranami oraz "Nowa mowa" - felieton językowy. 

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś  

10.00-11.00 - "Znacie to posłuchajcie": Organy, król instrumentów

11.10-12.00 - Jerzy Gablenz Koncert fortepianowy Des-dur op. 25, wyk. Jonathan Plowright – fortepian, BBC Scottish Symphony Orchestra, dyr. Łukasz Borowicz. 

12.05-12.45 - Grzegorz Gerwazy Gorczycki Completorium, wyk. Olga Pasiecznik  – sopran, Piotr Łykowski – kontratenor, Wojciech Parchem – tenor, Mirosław Borczyński – bas, Orkiestra Barokowa Concerto Polacco, Chór kameralny Sine Nomine, dyr. Marek Toporowski. 

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności": Ewa Dałkowska

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Klaudia Baranowska 

Beatrice Rana – sopran, Aida Garifullina - sopran, La Scala Orchestra, dyr. Michele Mariotti  (19.12.2020, La Scala, Mediolan). 

Wolfgang Amadeus Mozart Koncert fortepianowy Es-dur ('Jeunehomme'), K. 271; Exsultate, jubilate, K. 165, 41. Symfonia C-dur, KV 551 'Jupiter'.  

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

17.30-18.00 - O wszystkim z kulturą" - aut. Paweł Siwek

Pandemia może stać się punktem zwrotnym w wielu dziedzinach naszego życia. Po ponad roku doświadczenia przez wielu z nas zdalnej pracy i nauki, wirtualnego kontaktu z kulturą i bliskimi, ograniczonej możliwości przemieszczania się powracamy powoli do życia sprzed marca 2020. Pewne zmiany mają charakter tymczasowy, inne zapiszą się w sposób trwały. Czy i jak pandemia zmieniła architekturę? Jakie dobre wzorce planowania wspólnych przestrzeni potwierdziła, jakie złe rozwiązania wyeksponowała? O tym będziemy rozmawiać z jednym z najwybitniejszych polskich architektów Tomaszem Koniorem, którego studio odpowiadało m.in. za stworzenie koncepcji nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia czy Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Spotkamy się w tętniącym na nowo centrum Warszawy (Tomasz Konior jest zdeklarowanym miastoholikiem), by pogratulować Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy w kategorii "Nowe życie budynków" za realizację nowej siedziby Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1. Zapytamy także o to, czym pod koniec roku zachwyci - po modernizacji - Biblioteka Narodowa. 

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" "Niepogodzony" - rozmowa o antologii wierszy Michela Houellebecqa – aud. Kingi Michalskiej

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Moja Opera - prowadzi Jacek Hawryluk

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Zośka Papużanka "Kąkol", czyta Lidia Sadowa, opr. Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Witold Gombrowicz "Trans-Atlantyk", czyta Krzysztof Globisz. 

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Wirginia Woolf "Pani Dalloway", czyta Danuta Stenka.  

logo


00.00-02.00 - "Od punka do Franka" - Radosław Okrasko 

02.00-03.00 - "Annały Migały" - Michał Migała 

03.00-04.00 - "Klub Trójki" - powtórka z poniedziałku Łukasz Jasina 

04.00-06.00 - "Trójka budzi: soul, funk, r’n’b" - Justyna Grabarz 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in. o rocznicy przejęcia sygnału telewizyjnego przez polskich matematyków. Sprawdzimy także jak zbudować swój własny nadajnik radiowy? Czy da się nadawać za jego pomocą i czy w ogóle jest to legalne? W ogródku Radiowej Trójki nadajnik budować będą wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego - Piotr Zbroziński i Marcin Marzec. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak 

Gościem - Piotr Müller, rzecznik rządu.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler  

Powiemy m.in. o Mazowieckim Instytucie Kultury, który niebawem rozpoczyna nowy muzyczny cykl Open Sound. Będzie też o pierwszej korekcie Polskiego Ładu - składka zdrowotna jednak ryczałtowa Przyjrzymy się również nowej powieści tegorocznej laureatki nagrody Wielkiego Kalibru, Anny Kańtoch - "Lato utraconych" oraz nowemu filmowi Małgorzaty Szumowskiej "Śniegu już nigdy nie będzie". 

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W audycji m.in. o płytach Polskiego Radia z 1939 roku na światowej liście UNESCO, o nowych technologiach w nawigacji samolotów, ale przewidzianych do hobbystycznego użytkowania - lotni, motolotni, szybowców oraz o pomiarach wód morskich. Sprawdzimy jakie drobnoustroje zamieszkują nasze miasta i jaką spełniają rolę? Zaprosimy także na trójkowy koncert: w najbliższą niedzielę w Trójkowym Studiu Koncertowym im. Agnieszki Osieckiej na żywo wystąpi Maria Sadowska.


15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

W audycji m.in.: bitcoin oficjalną walutą Salwadoru, Kraków będzie miał premetro oraz finał konkursu Państwowej Inspekcji Pracy na temat tego, co młodzi Polacy wiedzą o prawie pracy. Powiemy również o warszawskich policjantach, którzy zatrzymali podejrzanego o kradzież 45 rowerów. Żadnego nie udało się odzyskać. Sprawdzimy doniesienia na temat indyjskiego wariantu koronawirusa, nastroje przed meczem Polska-Islandia i przyjrzymy się egzotycznym zwierzętom hodowanym w domach. Nie zabraknie również spotkania z reportażem oraz relacji z kortów turnieju Roland Garros. 

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Grzegorz Hoffmann 

20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik 

21.00-22.00 - "Apteka wieczorna" - Jędrzej Kodymowski 

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Michalina Szymborska 

Rodzina wobec wyzwań współczesności. Wizerunek kobiety i mężczyzny w kulturze europejskiej. Czy rodzina ma szansę przetrwać w czasach ideologii gender. Czy kobiety i mężczyźni mogą się jeszcze dogadać.  Jak ratować dzieci przed terrorem perfekcjonizmu?nGośćmi będą: prof. UKSW Agnieszka Regulska (Wydział Studiów nad Rodziną) i dr Sabina Zalewska, terapeuta, pedagog (Fundacja Mamy i Taty). 

23.00-00.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski 

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Rok Lema w Trójce: Przemysław Bluszcz czyta "Katar".

logo

22.06 - "Głębia ostrości" - zaprasza Iga Niewiadomska

Marta Bogdańska  to artystka wizualna, fotografka, absolwentka Akademii Fotografii, Szkoły Patrzenia przy Instytucie Fotografii Fort. Realizowała międzynarodowe projekty artystyczne w  Libanie, gdzie mieszkała przez osiem lat. Bogdańska w projekcie "Zmiennokształtne" stawia pytanie co robi nasza historia ze zwierzęciem? Udomawia, ujeżdża, szkoli, tresuje, czyni posłusznym, dyscyplinuje, oswaja, formuje, żeby było pożyteczne, wydajne, dopasowane, łatwe w obsłudze, wytrzymałe i sprawdzające się w każdych warunkach. Kształtuje. Zmiennokształtność jest siłą zarówno destrukcyjną, jak i twórczą.

23.35 - "Kwadratura kultury" - zaprasza Monika Małkowska

Zamek Królewski w Warszawie "zestarzał się" - bo ma pół wieku. Dla uczczenia tego jubileuszu Ogrody zyskują nową królową: Jej Wysokość "Królowa Warszawy" to polska odmiana róży, po raz pierwszy oficjalnie, publicznie prezentowana podczas Królewskiej Wystawy Kwiatów (10.-13.06.). Barwa perłowa, w pełnym rozkwicie ukazuje złociste centrum pręcików, otoczone koroną pofalowanych płatków. Pachnie korzennie, jest odporna na deszcz i choroby grzybowe. Kwitnie długo. Ma swojego autora: Łukasz Rojewski, hodowca róż, który poświęcił lata na stworzenie tego gatunku. Chrzest odbędzie się w sobotę 12 czerwca w samo południe.


logo

06.00-09.00 -  "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

Przetestujemy grę Land of War: The Beginning. Gra przeniesie nas do września 1939 - będzie można uczestniczyć w oblężeniu Warszawy, której starówka oraz gazownia na Woli zostały zrekonstruowane na potrzeby gry.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Patryk Kuniszewicz

Wyjaśnimy czym jest zjawisko "sytości specyficznie sensorycznej", czyli dowiemy się dlaczego po obiedzie mamy ochotę na coś słodkiego.

14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar

W połowie czerwca na wielu uczelniach w Polsce rozpocznie się letnia sesja egzaminacyjna - na części uniwersytetów oczywiście zdalnie. Czy po dwóch takich poprzednich sesjach studenci i wykładowcy są na to w pełni gotowi? Gdzie będzie możliwość sesji stacjonarnej? Co to oznacza dla studentów. Czy można skorzystać wówczas z pokoi w akademikach? 

21.30 -22.00 - "Strefa sportu" -  Robert Grzędowski

Czas na końcowe odliczanie do finałów piłkarskich mistrzostw Europy. Tuż po meczu towarzyskim Polski z Islandią porozmawiamy z  Eweliną Kamczyk - reprezentantką Polski -  która w Czwórce czasie turnieju będzie oceniać występy piłkarzy.

00.00-01.00 - "Folk Off" - Maciek Szajkowski

Muzycy z zespołu Wernyhora - laureaci festiwalu Nowa Tradycja - opowiedzą o swoich inspiracjach i fascynacji muzyką ludową. 

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.40 - "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego - kolejny odcinek Radiopowieści w reżyserii Janusza Kukuły, z udziałem m.in. Piotra Adamczyka, Zofii Rysiówny, Krzysztofa Gosztyły i Mariusza Benoita. logo


07.00-10.00 - "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" Mimo, że oceany zajmują większą część powierzchni Ziemi i zamieszkuje je ponad 90 % stworzeń całej planety, są wciąż mało zbadane i dla człowieka pozostają w znakomitej większości zagadką. Wielkie ciemne odmęty, w których życie toczy się własnym trybem. Co roku 8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów, żeby przypomnieć sobie, że oceany – które wraz z atmosferą regulują klimat, pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen, stanowią źródło żywności i wielu surowców – są jak olbrzymi, skomplikowany i kruchy organizm, który należy pielęgnować. W audycji porozmawiamy o bogactwie i zagrożeniach światowego wszechoceanu.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" Bohaterem audycji będzie niemiecki kompozytor Robert Schumann. 8 czerwca obchodziłby 211 rocznicę urodzin. 

16.00-17.00 - "Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom"O rosyjskiej przyrodzie, bajkach, smakołykach i języku usłyszycie w dzisiejszym Popołudniku. Gość: Igor Zhukovskiy, dyrektor Rosyjskiego Ośrodka Nauki i Kultury. 

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Muzyka klasyczna towarzyszy dzieciom od lat w wielu znanych bajkach i filmach. Jakie utwory są najczęściej wykorzystywane w ulubionych ekranizacjach dziecięcych oraz kto je skomponował? O tym w dzisiejszym programie.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica": 

- Gorączka u dziecka nie zawsze zwiastuje problemy ze zdrowiem. Ale gorączka u dziecka, zwłaszcza wysoka temperatura u niemowlęcia, wymaga uważnej obserwacji. Gość: dr Jacek Wilczek – pediatra.​

- Bilanse zdrowia dzieci, to badania lekarskie, które istnieją w Polsce od 1976 roku. Są one obowiązkowe dla każdego maluszka i wykonywane po to, by wykryć ewentualne zaburzenia dziecka w rozwoju, mowie, a także sprawdzić gotowość dziecka do pójścia do szkoły czy zakwalifikować je na konkretne zajęcia ruchowe. Badania przeprowadza się w przychodni, w poradni dzieci zdrowych. Pierwszy bilans dziecko przechodzi już w okresie noworodkowym, zaraz po urodzeniu lub gdy jest już na oddziale noworodkowym. Później bilanse wykonuje się w 2, 4, 6, 10, 14 i 18 roku życia. Gość: dr Maria Lubina - pediatra, pulmonolog.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.30 i 14.00 - Słuchowisko "Malutka czarownica" Otfried Preussler w przekładzie Hanny Ożogowskiej, TPR z 1986 r. Występują: Joanna Żółkowska, Olga Bielska, Wiesław Drzewicz, Danuta Wodyńska, Jadwiga Kuryluk, Stanisława Stępniówna, Magdalena Celówna. 

19.10 - "Książka do poduszki" - "Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i o Króliku, który spadł z nieba" Przemysława Wechterowicza, czyta Leszek Filipowicz. 

 

.
 

14.00 - "Lekcja mistrzowska" - prof. Andrzej Ratusiński i Anna Skulska

Bohaterką dziesiątej "Lekcji..." - Martha Argerich. 

18.30 - Transmisja na żywo z trzeciego Festiwalu PR Chopin w Antoninie

Transmisja na żywo z III Festiwalu Polskiego Radia Chopin: o godz. 18.30 - prelekcja prof. Małgorzaty Sokalskiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. Rzym literacki, Rzym romantyczny, Rzym Krasińskiego; o godz. 19:00 recital Bożeny Bujnickiej i Marka Szlezera. W programie dzieła Fryderyka Chopina, Władysława Żeleńskiego, Krzysztofa Meyera, Karola Szymanowskiego, Mieczysława Karłowicza i Ignacego Jana Paderewskiego. Przed i po transmisji zapraszamy do wysłuchania archiwalnych nagrań z Konkursów Chopinowskich.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski 

Bohaterem audycji Jakuba Puchalskiego będzie Walter Gieseking, jeden z najsławniejszych pianistów niemieckich, celujący przy tym w repertuarze francuskim. Program rozpocznie się więc muzyką Ravela, by następnie przejść do dwóch dalszych specjalności artysty: Mozarta (zabrzmi Koncert c-moll) i Beethovena (IV i V Koncert; wszystko pod dyr. Herberta von Karajana, z powojennych nagrań dla HMV). Zakończymy rzadkim spotkaniem pianisty z Chopinem: Berceuse

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU