X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

Muzyczny relaks i sportowe emocje. Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 19:00
Optymizm w pandemii, pożyteczny odpoczynek i kim jest "nerd". Poza tym - wywiady m.in. z Jaśkiem Melą, Bartoszem Bielenią i Jerzym "Dudusiem" Matuszkiewiczem. Będzie też o święcie Bożego Ciała, a także o Międzynarodowym Dniu Roweru. W Jedynce - słuchowisko Maeterlincka, w Dwójce - oratorium Haydna, w Trójce - łączenia ze Studiem French Open, a w Czwórce - muzykę zaproponuje Vito Bambino. Zapraszamy!
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ fizkes
logo

W niedzielę rozpoczął się kolejny turniej Rolanda Garrosa. Iga Świątek broni zeszłorocznego tytułu. W Paryżu jest także specjalny korespondent Polskiego Radia – Cezary Gurjew. Zapraszamy na relacje z French Open na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 

Jedynka Polskiego Radia przygotowała również dla swoich słuchaczy niespodziankę – konkurs, który odbędzie się w każdą niedzielę od 30 maja do 13 czerwca. Do wygrania m.in. piłeczki tenisowe z autografem Huberta Hurkacza oraz odzież sportowa. Więcej szczegółów oraz zasady konkursu na stronie internetowej i antenie Programu 1.

Relacje z French Open w serwisach sportowych oraz w audycjach "Kronika sportowa" i "Przy muzyce o sporcie". 


19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Artur Wolski

Radość, która leczy

Znamy wyniki badania: "Radość w życiu kobiet i mężczyzn" przeprowadzonego przez IRCenter. Okazuje się, mimo trwającej od ponad roku pandemii COVID-19 aż ¾ Polaków deklaruje, że odczuwa radość co najmniej raz dziennie, ale beztroskie rozbawienie - uczucie tzw. "dziecięcej radości" - zdarza nam się średnio tylko 4 razy w tygodniu. Radość, jak wykazuje badanie, jest niedocenioną emocją, która nie tylko w naturalny sposób buduje naszą odporność, ale przede wszystkim pozwala lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami, takimi jak długotrwały stres czy strata. Gość Eureki: Jasiek Mela, polski podróżnik, najmłodszy w historii zdobywca dwóch biegunów w jednym roku, a zarazem pierwsza osoba z niepełnosprawnością, która tego dokonała, podzieli się swoimi sposobami na pielęgnowanie radości i pozytywnego nastawienia do życia.

Kolorowa celebra Bożego Ciała na świecie

Boże Ciało to nie tylko jedno z ważniejszych świąt w Kościele katolickim, to również święto radości i fiesty, bo tak celebrowany jest ten dzień na świecie. I np. w USA obchody trwają aż 3 dni i są bardzo widowiskowe, we Francji buduje się z tej okazji wielkie słupy, na których mocuje się bukiety kwiatów, którymi potem przystraja się domy, Indianie z Peru mają wielobarwne procesje z fiestą, a w Hiszpanii oprócz procesji są zabawy i konkursy do późnych godzin nocnych. W Grenadzie fiesta i obchody trwają np. cały tydzień. Jak Boże Ciało cieszy serca i umysły, opowie baczny obserwator i komentator życia: Sebastian Duda - doktor teologii, filozof, publicysta.

21.00-22.00 - "Słuchowisko w Jedynce" - "Intruz" Maurice Maeterlinck

Przekład i reżyseria: Michał Zdunik. Wystąpili: Kazimierz Kaczor, Andrzej Mastalerz, Przemysław Stippa, Justyna Kowalska, Magdalena Jaworska, Marta Maria Wiśniewska. Muzyka - Michał Zdunik. Kompozycje w wykonaniu zespołu w składzie: Marianna Zagrodzka - wibrafon, Antoni Wojciechowski - wiolonczela, Katarzyna Wesołowska - fortepian; realizacja akustyczna - Maciej Kubera. 

"Intruz" to jeden z najznakomitszych dramatów symbolistycznych. Dzieło Maurice’a Maeterlincka nie jest obecnie szczególnie znane w Polsce (chociaż w czasach modernizmu twórczość belgijskiego noblisty inspirowała Wyspiańskiego, Przybyszewskiego czy Przesmyckiego), a w radiu zabrzmi w nowym przekładzie.

Rodzina oczekuje, aż lekarz przyjdzie do młodej dziewczyny, która - po urodzeniu dziecka - leży chora w oddzielnym pokoju. Wszyscy są dosyć spokojni - poza dziadkiem. Jest niewidomy, ale - jak nam się wydaje - odczuwa więcej: jakby ktoś obcy był w pokoju. Tylko on przeczuwa, że młoda matka jest na granicy życia i śmierci… Maeterlinck w mistrzowski sposób kreuje nastrój i pełną napięcia atmosferę niepokoju. Cały świat zewnętrzny podpowiada, że zaraz nadejdzie tragedia. Trzeba się dobrze wsłuchać, aby usłyszeć to, co niewidzialne i ostateczne.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 Honoriusz Balzak "Stracone złudzenia". Słuchowisko z roku 1995.

21.45 "Pan Wołodyjowski" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Janusza Gajosa (Radiobook). 

23.50 - Juliusz Kaden-Bandrowski "Generał Barcz" (Radiobook). 

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W "Poranku Dwójki" zaprosimy na słuchowisko "Michał Sobiesław Śmierciak", ​powstałe na podstawie prozy Wojciecha Kudyby - tegorocznego laureata Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego. O niedzielnej premierze na antenie Dwójki opowiedzą Andrzej Mastalerz - aktor i reżyser słuchowiska oraz Wojciech Kudyba. Początek - kilka minut po godz. 9. W audycji także powrócimy do filmu "Boże Ciało" Jana Komasy. Jak odniesiony sukces produkcji wpłynął na film i jej twórców - o tym porozmawiamy z Bartoszem Bielenią. Będziemy też śledzić najnowsze premiery. O teatralnej - "Mizantropie" w reżyserii Edwarda Wojtaszka w Teatrze Jaracza opowie dr Patryk Kencki.

W audycji spotkamy się również osobami odznaczonymi medalami Virtus et Fraternitas. To odznaczenie dla ludzi zasłużonych w niesieniu pomocy lub pielęgnowaniu pamięci o osobach narodowości polskiej lub obywatelach polskich innych narodowości będących ofiarami zbrodni sowieckich, nazistowskich zbrodni niemieckich, zbrodni z pobudek nacjonalistycznych lub innych przestępstw stanowiących zbrodnie wojenne, przeciwko pokojowi i ludzkości. ​

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska 

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" / Sacrum czy profanum

Wolfgang Amadeus Mozart Ave verum Corpus , wyk. Albrecht Mayer - rożek angielski, Deutsche Kammerphilharmonie, Vital Julian Frey - organy; Isaac Albeniz (opr. E.F. Arbos) Corpus Christi en Sevilla z suity "Iberia", wyk. Orkiestra New Philharmonia, London, dyr. Rafael Fruhbec de Burghos;

Józef Haydn Stworzenie świata (fragment), wyk. Anna Lucia Richter - sopran, Maximiliam Schmitt - tenor, Florian Boesch - baryton, Chor des Bayerisches Rundfunk, Il Giardino Armonico, dyr. Giovanni Antonini; Ottorino Respighi Vetrate di Chiesa (fragment), wyk. Rome Symphony Orchestra, dyr. Francesco La Vecchia;

Carl Orff Carmina burana (fragment), wyk. Collegium Vocale Gent, Anima Eterna Brugge, dyr. Jos van Immerseel; Claude Debussy En bateau z Petite Suite na 4 ręce, wyk. Martha Argerich, Cristina Marton - fortepian; Danse sacre et danse profane wyk. Xavier de Maistre - harfa, członkowie orkiestry Wiener Philharmoniker. 

11.10-12.00 - Anton Bruckner Missa solemnis B-dur na 4 głosy solowe, chór mieszany, organy i orkiestrę WAB 29, Tantum Ergo, wyk. Johanna Winkel - sopran, Sophie Harmsen - mezzosopran, Sebastian Kohlhepp - tenor, Ludwig Mittelhammer - baryton, RIAS Kammerchor, Akademie fur Alte Musik, dyr. Łukasz Borowicz

12.05-12.45 - Gabriel Faure Cantique de Jean Racine op.11; wyk. Balthasar Neumann Chor, Orkiestra kameralna z Bazylei, dyr. Ivor Bolton; Messe des pecheurs de Villerville ( opr. A Messager) na chór żeński i orkiestrę kameralną, wyk. Ensemble Vocal de Lausanne, Orkiestra Sinfonia Varsovia, dyr. Michel Corboz

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności / Henryk Miśkiewicz

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek

Julia Lezhneva i Orkiestra Mozarteum na Festiwalu w Salzburgu (16.08.2020 Dom Mozarta, Salzburg)
Mozart Matinee

Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia A-dur KV 201; Quel nocchier che in gran procella, z opery 'Betulia liberata, KV 118; Voi avete un cor fedele, KV 217 ; Ch’io mi scordi di te, KV 505; Symfonia g-moll KV 183; Exsultate, jubilate, KV 165. Wyk. Julia Lezhneva - sopran, Orkiestra Mozarteum z Salzburga, dyr. Gianluca Capuano

16.00-18.00 - "Od chorału gregoriańskiego, do Mozarta, muzyka na Boże Ciało" - prow. Magdalena Łoś

W. A. Mozart - wyk. Chór Ave verum corpus; Les Arts Florissants, dyr. William Christie; Giovanni Pierluigi da Palestrina Ave verum corpus, wyk. I Fagiolini, dyr. Robert Hollingworth; Corpus Christi, muzyczna rekonstrukcja obchodów Bożego Ciała w Cusco w 1675 roku, wyk. Ensemble Elyma, Cantate Domino, dyr. Gabriel Garrido; Paweł Sydor Ave verum corpus, wyk. Chór Polskiego Radia, dyr. Izabela Polakowska; William Byrd Ave verum corpus, wyk. Stile Antico

17.40-18.00 - "Wspomnienie o ks. Mirosławie Nowaku" - aud. Doroty Gacek

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Andrzej Zieliński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

49. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans 2014 "Z ciemności w światło" (14.09.2014, Wrocław, Katedra św. Marii Magdaleny)

Józef Haydn - Die Schöpfung Hob.XXI/2 - oratorium w 3 częściach na głosy solowe, chór i orkiestrę wyk. Wilson-Johnson David - baryton (Adam); Murray Robert - tenor (Uriel); McCreesh Paul; Gabrieli Players; Franków-Żelazny Agnieszka; Chór Narodowego Forum Muzyki; Beven Sophie - sopran (Gabriel)

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Przed premierą: "Mayerling" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej - aut. Monika Zając

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór"  

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Piotr Łopuszański "Bywalec zieleni. Bolesław Leśmian", czyta Jarosław Gajewski.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Witold Gombrowicz "Trans-Atlantyk", czyta Krzysztof Globisz. 

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Wirginia Woolf "Pani Dalloway", czyta Danuta Stenka.  

logo

Do słuchania relacji z kortów French Open / Roland Garros - zapraszamy na antenie Programu 3 Polskiego Radia od 31 maja do 12 czerwca - od poniedziałku do soboty o godz. 18.30 oraz w niedziele (6 i 13 czerwca) w ramach audycji "Trzecia strona medalu" (godz. 17.05-19.00).


00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk 

Płyta "Blues" zespołu Breakout została nagrana w lutym 1971 roku. W czerwcu tego samego roku pierwsze egzemplarze winylowego longplaya trafiły do sklepów muzycznych. Fragmentów tego znaczącego dla polskiego rocka wydawnictwa posłuchamy w czwartkowej audycji. Ponadto wystąpią Deep Purple, Kansas, Roger Waters, Steve Hackett, Rick Wakeman, Tony Levin, Mel Collins, Bob Malone, Joanna Vorbrodt i Obrasqi. 

02.00-03.00 - "Studio el-muzyki" - Jerzy Kordowicz

03.00-04.00 - "Klub Trójki" / powtórka ze środy - Monika Małkowska

04.00-06.00 - "Trójka budzi / synth-pop" - Michał Kirmuć 

06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - redakcja katolicka

08.00-09.00 - "Księga muzycznych olśnień" - Piotr Majewski

09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Marta Piasecka 

W audycji m.in. stałe cykle: "Bed&Breakfast - historia jednej piosenki", "Trójkowy felieton kulturalny" - Mateusz Matyszkowicz, "Fajny film" - Ryszard Jaźwiński. W audycji także m.in. o tym, skąd wzięło się święto Bożego Ciała czyli święto Eucharystii oraz o tradycji procesji i strojenia ołtarzy. Powiemy również czym było Boże Ciało dla Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej  

W audycji m.in. stałe cykle: "Niezła historia", "Proza czytana w Trójce", "Nowinki/ciekawostki ze świata nauki", świąteczna "Powtórka z rozrywki" oraz specjalny odcinek "Obok nas" (cykl OPP). Będzie także o procesjach na wsiach i niewielkich miejscowościach. Zajrzymy także do skarbca Archikatedry Gnieźnieńskiej, gdzie znajdują się nie tylko bogato zdobione monstrancje sprzed wieków, ale i ta, z której osobiście korzystał kard. Stefan Wyszyński. 

15.00-16.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska 

Czym jest szczęście? Ktoś, kto wygrywa w kartach czy na loterii, uważa, że mu szczęście dopisuje. Zakochani (z wzajemnością) uważają się za szczęśliwców. Jednak wcale nie łatwo podać teorię szczęścia. Zajmowali się tym filozofowie od czasów Sokratesa. 

16.00-18.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński 

Specjalna, dwugodzinna odsłona audycji "Trójkowo, filmowo" będzie spotkaniem z polskimi kompozytorami, festiwalami i muzyką filmową. W audycji: Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz - laureat Orła 2021, Nagrody Za Osiągnięcia Życia – odniesienia do twórczości kompozytorskiej; muzyka Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza z polskich filmów i seriali telewizyjnych; prezentacja nominowanych do tegorocznych Polskich Nagród Filmowych – wypowiedzi twórców filmowych (przed tegoroczną ceremonią wręczenia Orłów 2021 zaplanowaną na 21.06); piosenki z polskich filmów.

18.00-19.00 - "Do trzech razy nuta" - Roman Dziewoński 

W tym - 18.30 - Studio French Open w Trójce

19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć  

20.00-21.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk 

W świątecznej "Konstelacji M." nieco powspominamy. Nie zabraknie dużej dawki wspomnień z lat 80. i 90. Peter Hammill, Peter Murphy, Pink Floyd, Roger Waters, Sneaker Pimps, Ultravox - oni pojawią się na pewno! A to tylko część naszej muzycznej uczty! 

21.00-22.00 - "Po zachodzie słońca" - Aleksandra Kaczkowska  

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Piotr Gontarczyk 

Punktem wyjścia dla rozmowy w czwartkowym "Klubie Trójki" będzie książka Marka Budzisza "Wszystko jest wojną. Rosyjska kultura strategiczna". Dokąd dąży Rosja i czy powinniśmy się jej bać? Co z tego wszystkiego wynika dla Polski i całego obszaru Europy Środkowej? O potencjale gospodarczym i militarnym tego kraju oraz jego słabych i mocnych stronach porozmawiamy z autorem książki

23.00-00.00 - "NocHarmonia" - Julia Sawicka

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Rok Lema w Trójce: Przemysław Bluszcz czyta "Katar".

logo

22.05 - "Nakręceni" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Adamski

W audycji nie tylko o premierach kinowych, ale także o najważniejszych produkcjach sygnowanych przez popularne platformy streamingowe. Jak co tydzień najgorętsze premiery zrecenzują Piotr Gociek i Łukasz Adamski. Tym razem wezmą pod lupę filmy "Cruella", "Jeden gniewny człowiek" i trzeci sezon serialu "The Kominsky Method".

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

Do 13 czerwca można online zobaczyć "Arcydzieła z Watykanu. Wystawę w stulecie urodzin Jana Pawła II" na Zamku Królewskim w Warszawie. Ekspozycja nawiązuje do biografii Karola Wojtyły i jego papieskiego nauczania kierowanego do Polaków podczas pielgrzymek do Ojczyzny.

Gościem Polskiego Radia 24 będzie prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.​


logo


13.00-14.00 - "Muzyczny Lunch" - Ula Kaczyńska

W cyklu "Był sobie numer" przedstawimy kulisy powstania utworu RAU - "Papierowy Man".

14.00-15.00 - "Dajesz Radę" - Ania Hardej

3 czerwca to Międzynarodowy Dzień Roweru. Podpowiemy, jak podróżować po Polsce, gdzie jeździć na długie dystanse jednośladem, jak się przygotować, co zabrać, które trasy są przyjazne rowerzystom. Jaką drogę wybrać, jadąc z Gdańska do Krakowa? Gdzie nocować w czasie przystanków? Co można zobaczyć w ten długi weekend i dokąd zdążymy dojechać?

17.00-19.00 - "TOP - Trochę optymizmu popołudniem" - Kuba Marcinowicz

OMG, czyli omawiamy mowę geeka - nawet jeśli spędzasz dużo czasu online, to niekoniecznie jesteś nerdem. Do tego musiałbyś pasjonować się naukami ścisłymi, zwłaszcza informatyką. Dlaczego nerd nie ma w życiu łatwo? Jakie stereotypy towarzyszą temu przezwisku?

20.00-21.00 - "Muzyka dobrego słowa" - Przemek Goławski

Spotkanie z Poldkiem Twardowskim, piosenkarzem, kompozytorem i aranżerem - jednym z uczestników koncertu Jednego Serca - Jednego Ducha, który stał się tradycją Bożego Ciała. Jaka muzyka najlepiej oddaje świętowanie tego dnia?

22.00-00.00 - "TŁUSTY Czwartek" - Vito Bambino

Zanim na dobre rozkręci się po pandemii branża koncertowa, Vito Bambino zaprosi do wysłuchania jego ulubionych utworów w wersji live. 

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.40 - "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego - kolejny odcinek Radiopowieści w reżyserii Janusza Kukuły, z udziałem m.in. Piotra Adamczyka, Zofii Rysiówny, Krzysztofa Gosztyły i Mariusza Benoit. 


logo


07.00-10.00 - "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" - Podróże i książki to dwa świetne sposoby, żeby pobudzić dziecięcą wyobraźnię. W podróży razem odkrywa się nowe miejsca, kultury, można szukać nocą na kempingu drogi mlecznej, uczyć się rozstawiania namiotu. A dzięki książkom rysujemy równie fascynujący i zupełnie nowy świat w swojej wyobraźni. Książki o podróżach nie tylko dadzą małym podróżnikom wiedzę o świecie, ale nauczą ciekawości świata. Każde dziecko to urodzony odkrywca, który w takich książkach zdobędzie nowe lądy i pozna nowe gatunki. Jakie książki o podróżach wybrać, żeby odkrywać z dziećmi nowe światy, zainteresować je podróżami lub rozwinąć ich pasję? Dziś w Poranku subiektywny ranking najlepszych książek o podróżowaniu.

16.00-17.00 - "Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom" - Jak odpoczywać w pożyteczny sposób? Spacer, czytanie książki, słuchanie muzyki, oglądanie telewizji - to czynności, przy których się nie męczymy i nie wymagają od nas wysiłku. Jednak warto wykonywać je w taki sposób, żebyśmy jednocześnie mogli wyciągnąć z nich coś dla siebie. Po godz. 16.00 zapraszamy na 124. notowanie Listy Przebojów Polskiego Radia Dzieciom.

17.00-18.00 - "Zbieraj z klasą" - Dlaczego przesiadając się na rower, przyczyniamy się do ochrony środowiska, poprawy kondycji naszej planety, a także kondycji naszego ciała? Udowodnimy, że rower to nie tylko przyjemny środek transportu, ale też pożyteczny.

21.00-23.00 - "Strefa Rodzica"

1. Ojciec przy porodzie. Wraz z nadejściem terminu porodu przyszli rodzice muszą podjąć decyzję - rodzić wspólnie, czy lepiej, aby partner poczekał na szpitalnym korytarzu? Na to pytanie trudno odpowiedzieć. Jeden mężczyzna będzie ogromnym wsparciem dla rodzącej, a innego widok krwi i cała fizjologia porodu po prostu przerosną. Jedno jest pewne - kwestię obecności przyszłego taty na porodówce warto wcześniej przedyskutować, rozważając wszystkie za i przeciw. Gość: Katarzyna Janik - położna z Opola, która w konkursie ogólnopolskim "Położna na medal" zajęła 3 miejsce, została również najlepszą położną w województwie opolskim.

2. Masaż dla kobiet ciężarnych. Masaż dla kobiet w ciąży jest specjalnie dobrany do indywidualnych potrzeb kobiety spodziewającej się dziecka. Masaż dla ciężarnych kobiet jest zawsze poprzedzony szczegółową diagnostyką. Wykonuje się go w odpowiedniej, bezpiecznej dla mamy oraz dziecka pozycji, czyli podczas leżenia na plecach lub na boku albo siedzenia na krześle. Gość: Anna Klicka - fizjoterapeuta, założycielka FizjoMAMA. 

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.30 i 14.00 - Słuchowisko "Malutka czarownica" Otfried Preussler w przekładzie Hanny Ożogowskiej, TPR z 1986 r. Występują: Joanna Żółkowska, Olga Bielska, Wiesław Drzewicz, Danuta Wodyńska, Jadwiga Kuryluk, Stanisława Stępniówna, Magdalena Celówna. 

19.10 - "Książka do poduszki" "Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i o Króliku, który spadł z nieba" Przemysława Wechterowicza, Wydawnictwo Kinderkulka, 2019, czyta Leszek Filipowicz. 

 

.
     

17.00 - "Ten piękny wiek XIX" - Małgorzata Pęcińska

Bohaterem audycji jest Felix Mendelssohn. W programie usłyszymy V Symfonię "Reformacyjną" op. 107, Meeresstille und Glueckliche Fahrt op. 27 oraz Mein Gott, warum hast du mich verlassen op. 78 nr 8.

19.00 - "Romantyczne brzmienia" - Klaudia Baranowska

W programie autorka zaprezentuje m.in. VI Symfonię C-dur D 589 Franciszka Schuberta (wyk. Orkiestra XVIII wieku, dyr. Franz Brüggen), Harolda w Italii Hectora Belioza (wyk. Antoine Tamestit na altówce, Les Musiciens du Louvre-Grenoble, dyr. Marc Minkowski), a także Kwintet fortepianowy B-dur Carla Marii von Webera (wyk. Aleksander Melnikow, Isabela Faust, Borys Faust, Wolfgang Emanuel Schmidt).

21.00 - "Na jazzowo" - Andrzej Zieliński

Bohaterem audycji będzie Włodzimierz Nahorny - polski muzyk jazzowy, pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer. W programie zabrzmią: Fantazja Polska Chopina oraz Mity - Źródło Aretuzy, Driady i Pan Karola Szymanowskiego w wykonaniu Zespołu Włodzimierza Nahornego, a także Chopinowskie Preludium h-moll op. 28 nr 6 w wykonaniu Sekstetu Włodzimierza Nahornego.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU