X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

Dzieci, nauka i kultura. Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 19:00
Koncerty i programy dla dzieci na wszystkich antenach Polskiego Radia. Czy audiobooki dla najmłodszych zastąpią skutecznie opowieści snute przez dorosłych? Sprawdzimy, jak komponował Chopin, kiedy był małym chłopcem, oraz opowiemy o zwierzętach w muzyce.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Oksana Trautwein/shutterstock.com
logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

W trakcie audycji będziemy rozdawać kolorowanki dla dzieci, ale porozmawiamy również o poważnych zmianach w przepisach ruchu drogowego, które wchodzą w życie właśnie 1 czerwca. Dotyczą one m.in. pierwszeństwa dla pieszych jeszcze przed pasami, a nie tylko na pasach, ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/godz. (bez względu na porę dnia) czy tzw. bezpiecznej odległości na trasach szybkiego ruchu - gość komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Przy okazji Dnia Dziecka będziemy też mówić o akcji "Tak bezpiecznej zabawce" organizowanej przez Inspekcję Handlową oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W jej trakcie kontrolowane są nie tylko atesty, ale też m.in. konstrukcje zabawek, głośność dźwięków przez nie wydawanych czy zamieszczanie stosownych ostrzeżeń w instrukcjach. O tym wszystkim Małgorzata Cieloch z UOKiK.

19.00-19.30 - "Jedynka Dzieciom" - zaprasza Joanna Ficińska

Dzień Dziecka w Zamku Królewskim w Warszawie. Od 28 maja do 6 czerwca będzie uruchomiona specjalna ścieżka zwiedzania dla dzieci na Trasie Królewskiej. Będzie można zobaczyć największe malowidło Zamku Królewskiego - plafon w Sali Wielkiej, odnaleźć wyjątkowy zegar w Sali Rycerskiej, poznać niezwykłą historię orłów na królewskim tronie w Sali Tronowej, dowiedzieć się, co król jadł na śniadanie czy przenieść się w czasie i odnaleźć na ulicach Warszawy 300 lat temu dzięki obrazom Canaletta. Zwiedzanie uatrakcyjni rozwiązywanie zagadek na przygotowanych kartach.

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Dorota Truszczak

K-202 - najlepszy minikomputer na świecie z Polski. 23 maja 1981 roku, a więc 40 lat temu, powstało Polskie Towarzystwo Informatyczne. Jednym z jego założycieli był inż. Jacek Karpiński, który w latach 1970-1973 zaprojektował pierwszy w kraju minikomputer K-202, który pracował z szybkością miliona operacji na sekundę, czyli szybciej od komputerów osobistych powstałych nawet 10 lat później.

20 maja 1921 roku, 100 lat temu, w Białym Domu, 54-letnia Maria Skłodowska-Curie odebrała z rąk nowo wybranego prezydenta USA Warrena Hardinga jeden gram radu wart 100 tysięcy dolarów, czyli 20 milionów dzisiejszych złotych. Te pieniądze zebrały kobiety amerykańskie. Dlaczego? Jak do tego doszło i co miała z tym wspólnego amerykańska dziennikarka Marie Meloney? Jak to możliwe, że odkrywczyni radu i zdobywczyni dwóch najbardziej prestiżowych nagród naukowych, Nagród Nobla, nie miała radu i aby go zdobyć musiała udać się za ocean na 7-tygodniowe tournée, co było nietypowe w jej życiorysie?  

20.45-22.45 - Relacje z meczu towarzyskiego Polska-Rosja.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 Honoriusz Balzak "Stracone złudzenia". Słuchowisko z roku 1995.

21.45 "Pan Wołodyjowski" Henryka Sienkiewicza w interpretacji Janusza Gajosa (Radiobook). 

23.50 - Juliusz Kaden-Bandrowski "Generał Barcz" (Radiobook). 

logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

"Choć współczesny świat stoi dla nas otworem, to coraz rzadziej wyruszamy w podróż, która nie tylko jest przygodą, ale też ścieżką wewnętrznej przemiany. Dziś możemy polecieć na koniec świata lub nawet zdobyć z wycieczką Mount Everest, ale to nie oznacza, że przekraczamy jakiekolwiek osobiste granice. Doświadczamy jedynie iluzji rytuału przejścia, którą chętnie wzmacniamy epicką relacją w mediach społecznościowych. Istotą podróży jest to, co po drodze. To otrząśnięcie się z młodzieńczych ideałów i odnalezienie sensu życia - swojej Itaki". Tak spektakl "Odyseja" opisują artyści Teatru Nowszego. Na scenerię przedstawienia wybrali miejsce, gdzie podróż się zaczyna, ale też kończy - dworzec kolejowy. O projekcie "Odyseja" w Poranku Dwójki ​porozmawiamy z choreografem, performerem, badaczem tańca Tomaszem Ciesielskim. Początek spotkania - godz. 9.30. W audycji połączymy się też z Adamem Dąbrowskim, który opowie o powrocie do działalności instytucji kulturalnych w Wielkiej Brytanii. 1 czerwca nie zapomnimy też o Międzynarodowym Dniu Dziecka - Edyta Jungowska zdradzi, jak przebiega praca nad tworzeniem audiobooków dla dzieci, sprawdzimy również, jak będzie wyglądało Muzeum Zabawek w Krakowie.  

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska 

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" / Od Smykofonii do Małej Filharmonii

Wolfgang Amadeus Mozart 12 Wariacji C-dur nt Ah, vous dirai-je Maman, K 265; Leopold Mozart Toy Symphony, Camille Saint-Saens Karnawał zwierząt Sergiusz Prokofiew Piotruś i wilk; Benjamin Britten Young Person’s Guide to the Orchestra

11.10-12.00 - Wolfgang Amadeus Mozart Sonata skrzypcowa G-dur K9, wyk. Alina Ibragimova - skrzypce, Cedric Thiberghien - fortepian; Erno von Dohnanyi Wariacje op. 25 nt. starofrancuskiej piosenki dziecięcej, wyk. Jeno Jando - fortepian, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz

12.05-12.45 - Feliks Mendelssohn Sinfonie na smyczki, Polska Orkiestra Kameralna dyr. Jerzy Maksymiuk; Ralph Vaughan Williams Fantazja nt Thomasa Tallisa na dwie orkiestry smyczkowe, wyk. Orkiestra Sinfonia Varsovia, dyr. Jerzy Maksymiuk

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności / Henryk Miśkiewicz

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek

Koncert dla dzieci

Wyk.: Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie; Waldemar Malicki - fortepian, prowadzenie; Maciej Tomasiewicz - dyrygent
Dariusz Zboch Vivaldiana na motywach Czterech pór roku Antonio Vivaldiego; Alexander Tsfasman Suita jazzowa na fortepian i orkiestrę; Bernard Chmielarz Mazur z opery Straszny Dwór Stanisława Moniuszki; Dariusz Zboch Clapton / Mozart

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Oczywiście pamiętamy o najmłodszych: Złożymy im najserdeczniejsze życzenia i podpowiemy, po które filmy warto sięgnąć, nie tylko 1 czerwca. Pamiętając o najmłodszych, świętujemy też szczególne urodziny: PWM ma już 75 lat. Krakowskie wydawnictwo wydało z tej okazji album GREAT ENCOUNTERS. Na płycie kompozycjami klasyków zaopiekowali się współcześni mistrzowie polskiej muzyki jazzowej i rozrywkowej. Jest w tym gronie między innymi Adam Sztaba, nasz gość, z którym spotkamy się o 16.30. Kwadrans przed 17.00 literackie witaminy będzie serwować Joanna Wajs.

"Proste rzeczy" - za tym, zdawałoby się, mało wysublimowanym tytułem kryje się wielki film. Z twórcami czułej opowieści o poszukiwaniu życiowych fundamentów porozmawiamy po godzinie 17.00. Ponadto Mariusz Owczarek ponownie zabierze nas do miejsca, gdzie po trawie chodzi się na palcach, żeby nie przeszkadzać zasłuchanym w muzyce (Enter Enea Festiwal).

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Spotkanie z Laureatem Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego - aut. Michał Nowak 

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski 

RADIO DZIECIOM, czyli NOSPR, POR i Amadeus dla Naszych Milusińskich
Camille Saint-Saëns Le Carnaval des animaux - fantazja zoologiczna, Afryka op.89 - fantazja na fortepian i orkiestrę, wyk. Andrzej Tatarski; Maciej Pabich - fortepiany; Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, dyr. Agnieszka Duczmal (Poznań, 1.6.2008)
Benjamin Britten Wariacje i fuga na temat Purcella, Piotr Moss Zoo – suita na orkiestrę, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Sławek A. Wróblewski, (Katowice, 1.6.2008)
Musorgski Modest Noc na Łysej Górze - fantazja na orkiestrę, Anatol Ladow Kikimora op.63 - poemat symfoniczny, Zaczarowane jezioro op.62 - poemat symfoniczny, Baba Jaga op.56 - poemat symfoniczny na orkiestrę, wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz (Warszawa, 1.6.2008)

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Początki PWM - aud. Beaty Stylińskiej

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Tematy operowe - prowadzi Aleksander Laskowski

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Piotr Łopuszański "Bywalec zieleni. Bolesław Leśmian", czyta Jarosław Gajewski.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Witold Gombrowicz "Trans-Atlantyk", czyta Krzysztof Globisz

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Wirginia Woolf "Pani Dalloway", czyta Danuta Stenka.  

logo


00.00-02.00 - "Od punka do Franka" - Radosław Okrasko 

02.00-03.00 - "Annały Migały" - Michał Migała 

03.00-04.00 - "Klub Trójki" - powtórka z poniedziałku - Elżbieta Korczyńska 

04.00-06.00 - "Trójka budzi: soul, funk, r’n’b" - Justyna Grabarz 

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji o relacjach Lublina z Wilnem, o nowoczesnych zegarkach, które mogą mierzyć z jakim nasileniem chrapiemy i czy to zagrażać naszemu zdrowiu oraz o tym, dlaczego w towarzystwie niektórych ludzi źle się czujemy? 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz  

Gość: Marcin Horała, wiceminister infrastruktury.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler  

W audycji m.in. o premierze w krakowskim teatrze Łaźnia Nowa - "Lem vs. P.K. Dick" oraz o Teatrze Powszechnym w Łodzi, gdzie w Polskim Centrum Komedii kontynuacja prapremierowego korowód. Będzie też o mistrzach kina hiszpańskiego, którzy powracają do warszawskiego kina Iluzjon. 

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W audycji m.in. o najmłodszym organiście w Polsce - 13-latku, który pasję odziedziczył po ojcu. Powiemy też o genialnych umysłach dzieci i nastolatków, którzy przyczynili się do rozwoju nauki zanim jeszcze posiedli dyplomy wyższych uczelni. Będzie także o tym, jak obudzić u dzieci zainteresowanie nauką, kształceniem oraz jak zaplanować tegoroczne wakacje, żeby być może nadrobić braki edukacyjne pandemicznego roku. 


15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

W audycji m.in. o nowych przepisach dotyczących pieszych na przejściach. Odwiedzimy także lekcję bezpieczeństwa drogowego dla dzieci z udziałem premiera Morawieckiego i sprawdzimy przygotowania do meczu towarzyskiego Polska-Rosja oraz zajrzymy na korty French Open. 


19.00-20.00 - "W tonacji Trójki" - Radosław Okrasko 

20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik 

21.00-22.00 - "Apteka wieczorna" - Jędrzej Kodymowski 

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Arkadiusz Gołębiewski

Nie każde dziecko może spędzać ten dzień z rodzicami. Niektóre dzieci doświadczyły nawet zakazu wspominania o swoich matkach i ojcach, pomimo wielkiej rodzinnej miłości. Tak było w wielu tysiącach rodzin Żołnierzy Wyklętych i opozycjonistów PRL. Goście: Agata Kłopotowska - córka Antoniego Lenkiewicza,  Maria Leśniowska - córka Tadeusza Leśniowskiego oraz Jacek Pawłowicz - dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. 

23.00-00.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski 

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Rok Lema w Trójce: Przemysław Bluszcz czyta "Katar".

logo

22.06 - "Głębia ostrości" - zaprasza Iga Niewiadomska

Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy - to wystawa prezentowana do 1 sierpnia 2021 w krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury. Fotografie artystów tej miary, co Martin Munkácsi, Albert Renger-Patzsch, Artur Sander, Hugo Erfurth czy Lotte Jacobi zestawione są z polskimi zdjęciami z okresu międzywojennego takich twórców jak Zofia Chomętowska, Benedykt Jerzy Dorys, Jan Bułhak czy Henryk Poddębski. Ekspozycja podzielona jest na obszary tematyczne, pokazując między innymi taniec, portret, modę i pracę, Nowe Widzenie czy sport. O fotografiach opowiada Natalia Żak, polska kuratorka wystawy.

23.35 - "Kwadratura Kultury" - zaprasza Monika Małkowska

Dzień Dziecka - małego człowieka, jak postulował dobitnie Janusz Korczak. Choć urodził się ponad 140 lat temu, jego poglądy na wychowanie pozostają aktualne, a 15 reguł wychowawczych wciąż się sprawdza. Wydawnictwo Dwie Siostry, istniejące od 2005 roku, stara się wychowywać małych ludzi przy pomocy lektur - oczywiście dobranych do wieku. Ostatnio wielkim powodzeniem cieszą się też audiobooki - odpowiednik niegdysiejszych opowieści snutych/czytanych przez babcie, mamy, rzadziej tatusiów. Tytuł słynnej serii "Poczytaj mi, mamo" dobitnie o tym świadczy.

Panuje pogląd, że problemy naukowe czy psychologiczne są za trudne dla najmłodszych - tymczasem Dwie Siostry publikują książki na tematy "dorosłe". I te pozycje odnoszą sukcesy. Jednak nie tylko słowo edukuje - nie mniej ważny jest wygląd książki. Często ilustracje to pierwsze obrazki, z którymi stykamy się w życiu. W jaki sposób oficyna Dwie Siostry dostosowuje się do potrzeb dzieci XXI wieku? Czy i w jaki sposób wydawnictwo odczuło pandemię? Gościem będzie Katarzyna Domańska, sekretarz redakcji Wydawnictwa Dwie Siostry​.


logo


14.00-15.00 - "Strefa Studenta" - Weronika Puszkar

Pod koniec czerwca i na początku lipca odbędą się obrony prac licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rok temu większość studentów broniła się zdalnie. To powodowało dodatkowy stres i obawy o dobre połączenie internetowe i inne techniczne kwestie. Jak będzie w tym roku?

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Zapraszamy na dyskusję pod hasłem "Gadżeciarze, czyli Dzień Dużego Dziecka". Inteligentny kask narciarski dla miłośników sportów ekstremalnych, solarna ładowarka dla survivalowca, kłódka na odcisk palca dla podróżnika, dla biegacza urządzenie odstraszające ultradźwiękami kleszcze i autonomiczny odkurzacz, który zachwyci każdego pedanta. Duże dzieci mają dzisiaj z czego wybierać. Każdy z nas zresztą korzysta - chce, czy nie z gadżetów. Dzięki nim docieramy do celu podróży, dokumentujemy nasze życie, dostarczamy sobie rozrywki i nawiązujemy kontakt ze światem. Ułatwiają nam życie? Czy odbierają samodzielność i niezależność?

19.00-20.00 - "12 cali na godzinę"

Zapraszamy na miks dj-ski Ragiego. Ragi, czyli Radek pochodzi z Wielenia i od kilku lat miksuje płyty. Specjalizuje się w brzmieniach house oraz disco.

00.00-01.00 - "Folk Off" - Maciek Szajkowski

Dana Vynnytska, czyli ukraińska część zespołu opowie o nowej płycie DagaDany.

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.40 - "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego - kolejny odcinek Radiopowieści w reżyserii Janusza Kukuły, z udziałem m.in. Piotra Adamczyka, Zofii Rysiówny, Krzysztofa Gosztyły i Mariusza Benoit. 


logo

"Koncert na Dzień Dziecka"

Z okazji święta swoich słuchaczy Polskie Radio Dzieciom przygotowało wyjątkowy koncert, podczas którego usłyszeć będzie można artystów doskonale znanych z anteny stacji, takich jak: Eryk Waszczuk, AniKa Dąbrowska, Ala i Ola Tracz oraz Olek Klembalski.

Transmisja koncertu na antenie Polskiego Radia Dzieciom o godz. 17.00 oraz w formie streamingu wideo - na stronie internetowej, Facebooku programu, a także na kanale YouTube Polskiego Radia Dzieciom.

07.00-10.00 - "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" - Zaczynamy Wielkie Świętowanie!!! Martyna i Smok Adaś uruchamiają zagadkową maszynę, z której wyskakiwać będą niespodzianki dla naszych słuchaczy. Żeby wziąć udział w zabawie, wystarczy zadzwonić do studia i wypowiedzieć tajemnicze zaklęcie. Jeśli chcecie je poznać, słuchajcie PRD. Do zabawy zamierzamy wciągnąć rodziców. Dzieci uruchamiają maszynę, wypowiadając zaklęcie. Maszyna zatrzymuje się na zadaniu albo pytaniu, a mierzy się z nim rodzic.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - W audycji całkowicie oddajemy głos dzieciom - dzieci śpiewają dzieciom. Przyjrzymy się dziecięcym gwiazdom estrady, wrócimy do dziecięcych lat Natalii Kukulskiej, porozmawiamy z chórzystami chóru Agaty Steczkowskiej i sprawdzimy, ile radości przynosi wspólne śpiewanie.

16.00-17.00 - "Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom" - Międzynarodowy Dzień Dziecka jest świętem obchodzonym niemal na całym świecie. Jednak nie wszędzie obchodzi się je 1 czerwca, a tradycje z nim związane różnią się w zależności od kraju. W Japonii np. Dzień Dziecka obchodzi się osobno dla chłopców - 5 maja i osobno dla dziewczynek - 3 marca. W maju wiesza się na domach kolorowe karpie, najczęściej wycięte z papieru. Te i inne ciekawostki związane z Dniem Dziecka usłyszycie w Popołudniku. A Wy jak obchodzicie dzisiejsze święto? Zadzwońcie i opowiedzcie, jak spędzacie ten dzień.

Zaprosimy również do zabawy, w której zadaniem słuchaczy będzie powtórzenie po lektorach zdania "Dzień Dziecka w Polskim Radiu Dzieciom" w różnych językach.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.30 i 14.00 - Słuchowisko "Malutka czarownica" Otfried Preussler w przekładzie Hanny Ożogowskiej, TPR z 1986 r. Występują: Joanna Żółkowska, Olga Bielska, Wiesław Drzewicz, Danuta Wodyńska, Jadwiga Kuryluk, Stanisława Stępniówna, Magdalena Celówna. 

19.10 - "Książka do poduszki" "Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i o Króliku, który spadł z nieba" Przemysława Wechterowicza, Wydawnictwo Kinderkulka, 2019, czyta Leszek Filipowicz. 

 

.
 

14.00 - "Lekcja mistrzowska" - prof. Andrzej Ratusiński i Anna Skulska

W cyklu "Lekcja mistrzowska" Anna Skulska rozmawia z prof. Andrzejem Ratusińskim - pianistą i pedagogiem - o mistrzach, wykonawcach, dziełach, twórcach i wydarzeniach. Bohaterami dziewiątej Lekcji są Jascha Heifetz i Piotr Janowski.

15.00 - "Dzień dziecka - Korowód zwierząt" - Małgorzata Pęcińska

Zwierzęta w muzyce? Ależ oczywiście. Od czasów najdawniejszych kompozytorzy czerpali inwencję z przyrody, której krajobraz trudno sobie wyobrazić bez naszych braci mniejszych. Powstawały rozmaite scenki, obrazki, małe muzyczne portreciki, a francuski kompozytor Kamil Saint-Saëns poświęcił zwierzętom całą "karnawałową" suitę. Najwdzięczniej wypadają w muzyce ptaki i ptaszki, pewnie dlatego, że od zawsze ludzi fascynował ich niezwykły śpiew, nie raz podchwytywany przez twórców jako wdzięczne muzyczne tworzywo inspirujące piękne melodie. Ale nie tylko one pojawią się w okolicznościowej audycji Małgorzaty Pęcińskiej zatytułowanej Korowód zwierząt. W kompozycjach muzyki od baroku po współczesność przewiną się w takiej barwnej dźwiękowej paradzie słowiki, skowronki, jaskółki, sroki, kura, kogut, a nawet kurczęta - zaprosimy też do zabawy koty, psy, owce, osły, słonie, niedźwiedzie - wszystko, co stąpa, ale też, co pływa - łabędzie, złote rybki, pstrąga, a nawet rekina, a także to, co z lekkością wznosi się w powietrzu - ważki, motyle i pewnego natarczywie brzęczącego burczymuchę, który w miniaturze Rimskiego-Korsakowa zrobił prawdziwą światową karierę. Zapraszamy wszystkie dzieci - małe i duże! Oj, będzie się działo…

19.00 - "Kompozytor miesiąca: Józef Elsner" - Klaudia Baranowska

Dwie części powtórkowej audycji Kompozytor miesiąca Klaudii Baranowskiej poświęcone sylwetce nauczyciela i osoby bardzo ważnej w życiu Fryderyka Chopina - Józefowi Elsnerowi.

21.00 - "Chop-in-pop na Dzień Dziecka" - Mariusz Gradowski

Halo, halo, dzieci! Wpadajcie do mnie, dziś posłuchamy razem muzyki: przygotowałem parę zabawnych (mam nadzieję, że dla Was też) kawałków, parę rzeczy ciekawych, będzie też można sprawdzić, jak komponował Chopin, kiedy był małym chłopcem. Trochę do poskakania, trochę do poodpoczywania. Możecie posadzić koło siebie rodziców, jeśli chcecie, ale ta audycja będzie przede wszystkim dla Was. Do usłyszenia!


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU