X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

Wywiady z twórcami, emocje muzyczne i teatralne. Polskie Radio na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 17:00
Wspomnienia Bogumiła Kobieli, Stanisława Niedzielskiego i Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wywiady z literatami, muzykami i twórcami filmów. Wieczorem w Trójce koncert Mateusza Krautwursta z plejadą polskich muzyków. Zapraszamy! 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Rawpixel.com/Shutterstock.com
logo

06.00-09.00 - "Familijna Jedynka" - zaprasza Przemysław Goławski 

"Jestem zaledwie pyłkiem historii". Wspominamy kardynała Stefana Wyszyńskiego. Kilometrowe kolejki ludzi dniem i nocą przychodziły przed trumnę kardynała, by oddać hołd Prymasowi Tysiąclecia, pasterzowi Kościoła i mężowi stanu. Czynili to wierzący i niewierzący. On sam w 35. rocznicę pracy biskupiej pisał, iż "widzę, że jestem zaledwie pyłkiem historycznym". Jakie dziedzictwo pozostawił nam po sobie? 

10.00-12.00 - "Czas pogody" - zaprasza Zbigniew Krajewski 

Opowieść o aktorze Bogumile Kobieli. Gdyby żył, właśnie kończyłby 90 lat. Gościem audycji "Czas pogody" w najbliższą niedzielę będzie Maciej Szczawiński, autor książki "Zezowate szczęście. Opowieść o Bogumile Kobieli". Do dziś podziwiamy jego kultowe role w "Zezowatym szczęściu" czy "Popiele i diamencie". Odnosił ogromne sukcesy na małym i dużym ekranie. Uwielbiany w Europie i Stanach Zjednoczonych. "Komediant profesjonalny" - jak pisała o nim Wisława Szymborska. Był prawdziwą ikoną i gwiazdą lat 60. Ze Zbigniewem Cybulskim tworzył niezastąpiony duet przyjaciół. Agnieszka Osiecka, Kalina Jędrusik, Stanisław Dygat, Sławomir Mrożek, Roman Polański, Krzysztof Komeda, Wojciech Kilar - to tylko część osób, które pojawiły się w jego życiu. Zginął 51 lat temu, w wypadku samochodowym, będąc u szczytu sławy. Żył za krótko. Dlaczego nie pasował do świata gwiazd? Czego się bał? Kto z niego kpił? Skąd obawa, że wyląduje u "czubków"? Dlaczego na wpół rozebrany błagał o litość rzeźników? Maciej Szczawiński szukał odpowiedzi na te pytania, rozmawiając z żoną aktora - Małgorzatą, jego bratem - Markiem Kobielą i Wojciechem Kilarem. Sięgnął też do prywatnych listów Kobieli. 

21.00-22.00 - Słuchowisko w Jedynce: Rafał Wojasiński "Numer 16"

Ewa Konstancja Bułhak i Zbigniew Zamachowski w nowym  słuchowisku w reżyserii Waldemara Modestowicza. "Numer 16" to historia dwojga ludzi, którzy zapragnęli zamieszkać z dala od zgiełku świata. W ich życie wkrada się jednak tajemnicza siła, która nieco komplikuje ich plany. Jakby tego było mało, pojawiają się nieoczekiwani goście, którzy mogą zapowiadać dodatkowe kłopoty. Reżyseria - Waldemar Modestowicz, realizacja - Andrzej Brzoska, muzyka - Piotr Moss. Obsada - Ewa Konstancja Bułhak, Lidia Sadowa, Zbigniew Zamachowski, Sławomir Orzechowski. 

22.00-23.00 - Koncert Chopinowski - zaprasza Adam Rozlach

Odkrywamy światowej sławy polskiego pianistę Stanisława Niedzielskiego (ur. w 1905 r.), ucznia Ignacego Jana Paderewskiego, w nagraniach dokonanych w 1933 r. dla renomowanego wydawnictwa His Master Voice. Usłyszymy kilkanaście, arcypięknie odegranych mazurków oraz sporo informacji na temat tego całkowicie dziś zapomnianego artysty, który koncertował na wożonym przez siebie instrumencie francuskiej firmy "Gaveau", też dziś całkiem zapomnianej. 

logo


10.00-11.00 - "Cafe Muza" - prowadzi Andrzej Sułek 

11.00-11.30 - "Droga przez mąkę" - zaprasza Łukasz Modelski 

W audycji pochylimy się nad książką "Przyjemności i rozrywki" Janusza Łętowskiego, by porozmawiać o kulturze jedzenia i picia czasów transformacji w Polsce. Naszym gościem będzie Agnieszka Drotkiewicz, pisarka i dziennikarka

12.30-13.00 - "Czytelnia" - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz 

W audycji rozmawiać będziemy o książkach "Requiem dla nikogo" Złatko Enew oraz "Taniec wokół słońca. Autobiografia" Verdany Rudan. 

13.00-15.00 - "Niedzielnik muzyczny" - prowadzi Piotr Matwiejczuk

17.00-19.00 - "Kalambury z partytury" - prowadzi Krzysztof Herdzin

19.00-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" 


logo


00.00-02.00 - "Potrójne pasmo przenoszenia" - Michał Margański 

02.00-04.00 - "Polarny w tropikach" - Michał Pomianowski 

04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann 

06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - Marcin Witan 

Festiwal DEBIUTY 2012 - Rozmowa z Michałem Guzkiem, szefem fundacji Chrześcijańskie Granie, Muzyka zaproszonych zespołów, a także przypomnienie muzyczne poprzednich edycji festiwalu. 

08.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan/Raf Uzar

09.00-10.00 - "Zagadkowa niedziela" - Katarzyna Stoparczyk 

O dziecięcych marzeniach oraz o pomysłach na spędzenie Dnia Dziecka - m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie. Jak zwykle również zagadki i ciekawostki dla dzieci. 

10.00-11.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Małgorzata Łukowska

11.00-12.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek

12.00-13.00 - "Muzyczna podróże" - Łukasz Ciechański 

Udamy się do Mongolii. Posłuchamy mongolskiego śpiewu gardłowego w nowoczesnym wydaniu, ale także… Przyjrzymy się potędze dawnego Imperium Mongolskiego. Jak wyglądał mongolski wojownik? Co jadł, w co był ubrany i jak uzbrojony? Poznamy także wpływ mongolskich podbojów Azji i Europy na kuchnię świata. 

13.00-13.45 - "Trójka literacka" - Magdalena Złotnicka 

Goście: Profesor Anna Nasiłowska, Profesor Grażyna Halkiewicz-Sojak oraz Profesor Łukasz Ossowski

13.45-14.00 - "Kwadrans Leszka Długosza" - Leszek Długosz

14.00-16.00 - "Do trzech razy nuta" - Roman Dziewoński

16.00-17.00 - "Księga muzycznych olśnień" - Piotr Majewski

17.00-19.00 - "Trzecia strona medalu" - Adam Malecki

19.00-20.00 - Koncert w Trójce - Zofia Sylwin 

Producent muzyczny, songwriter, wokalista i dziennikarz radiowej Trójki - Mateusz Krautwurst - wystąpi w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Na Trójkowej scenie artyście będą towarzyszyć: Urszula Dudziak, Kasia Moś, Mietek Szcześniak, Tomasz "Tomson" Lach i Jarecki. Koncertu będzie można posłuchać na antenie Trójki i zobaczyć w streamingu wideo na stronie, Facebooku stacji oraz na kanale YouTube Polskiego Radia. 

20.00-21.00 - "Scena teatralna Trójki" - Barbara Marcinik 

Beniamin M. Bukowski - "Niesamowici Bracia Limbourg". Reżyseria - Waldemar Modestowicz, realizacja  dźwięku - Maciej Kubera, opracowanie muzyczne - Renata Baszun. Występują: Marcin Hycnar - Paul, Jędrzej Hycnar - Herman, Mateusz Rusin - Jean oraz Piotr Grabowski - książę de Berry. 

21.00-00.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska 


logo


07.06 - "Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja" - zaprasza Maciej Woźniakiewicz 

Stowarzyszenie Klub Przyjaciół Wieliczki otwiera się na tych, którzy potrzebują pomocy, nową inicjatywą związaną z pocovidową rehabilitacją. Uzdrowisko pod patronatem Stowarzyszenia Kopalnia Soli Wieliczka specjalizuje się m.in. w profilaktyce i leczeniu chorób układu oddechowego, co ma ogromne znaczenie w leczeniu powikłań związanych z pandemią. Walorem nie do przecenienia jest wyjątkowy mikroklimat podziemnych żup kopalnianych. Audycja przypomni o wspaniałym, podziemnym muzeum i jego społecznej roli na rzecz pielęgnowania historii, o związkach i tworzeniu Społeczeństwa Obywatelskiego na rzecz rodzinnego miasta wespół z Uniwersytetem Jagiellońskim i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Wszyscy członkowie Klubu Przyjaciół Wieliczki to ludzie poświęcający swój czas i dający swój wkład społecznie w rozwój miasta i regionu. Gośćmi audycji będą Jadwiga Duda, prezes Stowarzyszenia Klub Przyjaciół Wieliczki i Agnieszka Wolańska, historyk Kopalni Soli Wieliczka

8.35 - "Rozmowa kulturalna" - zaprasza Maja Kluczyńska 

Powstaje film "Prorok", który ma być kompletną opowieścią o Prymasie Tysiąclecia, kard. Stefanie Wyszyńskim. Gościem audycji będzie Michał Kondrat - reżyser obrazu. 

22.06 - "Poczytnik" - zapraszają Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert​


logo

 

13.00-14.00 - "Sztuka jedzenia" - Beata Kwiatkowska

Goethe-Institut Warschau przybliża tajemnicę …pierogów w projekcie FOOD:GENERATIONS . Opowie o tym Monika Kucia, kuratorka projektu, która bada, jaki rodzaj wymiany zachodzi między wnukami, a pokoleniem dziadków, we współczesnym polskim społeczeństwie. Zajrzymy więc do kuchni różnych polskich rodzin, gdzie pokolenie wnuków i ich babcie wspólnie przygotują pikantne i słodkie pierogi, a przy gotowaniu rozmawiać będą o tym, co łączy i dzieli ich pokolenia, o tożsamości, wspomnieniach i przyszłości. Gdy prześledzimy historię pierogów na świecie okaże się, że te najstarsze pochodzą … z Chin. 

16.00-17.00 - "Faktofonia" - Agata Nowotnik 

Oktawia Kromer w swojej książce "Usługa czysto platoniczna. Jak z samotności robi się biznes" podąża tropem takich firm i sprawdza, jakie intencje mają ich założyciele. Co kryje się za produktami, które mają dać "ciepło macierzyńskiej miłości", "przyjacielski dotyk", "akceptację" czy "obecność". Czy jest zapotrzebowanie na takie zawody jak "przytulacze", swatki, agentki biur matrymonialnych czy towarzyszki w żałobie? 

17.00-18.00 - "Funkadelia" - Marcin Hubert "Harper"

W audycji usłyszymy m.in. "Echo wielkiej płyty", czyli składankę z polską muzyką elektroniczną z lat 80. (opowie o niej Norbert Borzym, czyli jeden z jej autorów).  Ponadto Kuba Sojka z nowym projektem Poly Face, szwedzki duet Harlem i pociągająca muzyka electro oraz EBM, Potatohead People w genialnym remiksie DJ-a Jazzy'ego Jeffa i Kaidiego Tathama, Big Dope P i muzyka juke w imprezowym electro-funkowym wydaniu, będzie sporo połamanych rytmów i jungle'owych nowości (m.in. Ronan, Tm Reaper & Comfort Zone dla Banoffee Pies, J-Shadow dla Sneaker Social Club).  

22.00-00.00 - "Off Control" - Mateusz Tomaszuk

Wywiad z Moniką Brodką o najnowszym albumie "BRUT". 


logo


17.00-18.00 - "Kulturoteka" - Każdy z nas sięgając do swojego dzieciństwa widzi tę roześmianą dziewczynkę z piegami na twarzy i rudymi warkoczykami. Pippi, szwedzka dziewięciolatka jest ikoną dziecięcego świata pełnego niepohamowanej wolności, skłonności do fantazjowania, przekraczania zakazów i badania granic. Książki o tej dziewczynce stały się jednym z największych bestsellerów wszech czasów przetłumaczonych na pięćdziesiąt języków. Spektakl opowiada o przygodach Pippi, która trafia do małego, spokojnego miasteczka i wpuszcza do niego żywiołową, dziecięcą energię. Jego premiera  odbędzie się 29.05. w Teatrze Andersena w Lublinie. Zapraszamy na relację z tego  wydarzenia, któremu patronuje Polskie Radio Dzieciom. 

22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica"W audycji m.in wielkie przeboje zespołu Roxette w związku z rocznicą urodzin wokalistki grupy - Marie Fredriksson. Ponadto Warszawskie trio Dziwna Wiosna, które wymieszało alternatywę, grunge, country, dorzucili coś od siebie i zapowiadają płytę, duety producenckie i jeszcze więcej przebojów lat 90tych. Zaprasza Damian Sikorski.  


.

09.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska

Tym razem w muzyczną podróż od Salzburga, przez Wiedeń, Lipsk do Rzymu, podróż śladami wiedeńskich klasyków. Będzie też niezwykle romantycznie w przepięknym Kwintecie fortepianowym Schumanna, i malowniczo wśród włoskich sosen nazywanych tam piniami, które tak plastycznie sportretował w muzyce Ottorino Respighi. W programie także Sonata op. 101 Beethovena i genialny Grigorij Sokołow oraz Koncert wiolonczelowy Haydna z niezapomnianym Mścisławem Rostropowiczem.

12.00 - "Wokół wielkiego konkursu" - Artur Bielecki

Gdy się myśli o dacie IV Konkursu Chopinowskiego - rok 1949 - nie sposób zapomnieć o politycznym kontekście wydarzenia. Wszak w Polsce utrwalał się system komunistyczny i to pod patronatem Stalina i Bieruta. Patrząc na listę laureatów natrafiamy wyłącznie na nazwiska polskie i rosyjskie. Przyjaźń polsko-radziecka została na Konkursie wyraźnie zaznaczona. Czy stało się to kosztem poziomu artystycznego? Na szczęście jednak nie. Bohaterami audycji Artura Bieleckiego będą Halina Czerny-Stefańska, Barbara Hesse-Bukowska i Bella Dawidowicz. 

19.00 - Alternatywa Konkursowa – ogłoszenie wyników w kategorii: Ballada

Zapraszamy na ósmą audycję specjalną z cyklu Alternatywa Konkursowa, w której jurorzy: prof. Andrzej Ratusiński – przewodniczący, Małgorzata Pęcińska, Marek Bracha oraz Jakub Puchalski ogłoszą wyniki w kategorii: Ballada, zaprezentują najciekawsze wykonania i opowiedzą o mistrzowskich interpretacjach Ballad Fryderyka Chopina.

Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU