X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

Rocznica katastrofy smoleńskiej w programach Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 12:25
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób. Wśród ofiar tragedii byli m.in.: prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. W jedenastą rocznicę katastrofy smoleńskiej Polskie Radio przygotowało specjalne audycje poświęcone temu wydarzeniu.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Jarek Praszkiewicz / Forum
. 

Smolensk 2 1200 forum.jpg

SMOLEŃSK 2010 - serwis specjalny

Sobota – 11.00 – 12.00 - audycja specjalna. Jedenasta rocznica katastrofy smoleńskiej to dobry moment, by przypomnieć sylwetki ofiar tej tragedii, ale i postawić pytania o to, jak wpłynęła ona na Polskę, polską politykę i społeczeństwo. Co zmieniła? Czy była momentem przełomu moralnego? Wreszcie, czy wciąż pojawiające się pytania o jej przyczyny zostaną ostatecznie wyjaśnione? M.in. o tym porozmawiają: wicepremier Jacek Sasin, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, prof. Aleksander Głogowski - politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, gen. pilot Dariusz Wroński - ekspert ds. lotnictwa. 

Sobota - 12.00 – 12.30 - "W Samo Południe". Podsumowanie, uroczystości związane z rocznicą. 

logo

Sobota, godz. 08.41 – archiwalne czytanie listy ofiar katastrofy oraz muzycznie Metamorfozy Richarda Straussa, które zabrzmiały po uroczystej mszy żałobnej pary prezydenckiej w bazylice Mariackiej 18 kwietnia 2010 roku.

12.00 – 13.00 - "Mazurek słucha". Ze swoim gościem, prof. Markiem Cichockim, Robert Mazurek zastanowi się, jak mocno wątek smoleński obecny jest w kulturze.  

15.00 – 17.00 "Dwie do setki" – autorzy Jakub Kukla i Andrzej Zieliński. Audycja "Dwie do setki" w całości poświęcona będzie wydarzeniom związanym ze zbrodnią katyńską. Popołudniowe spotkanie będzie niejako zwieńczeniem i podsumowaniem całotygodniowego cyklu: "Katyń w radiowych archiwach". Z ekspertami przybliżymy kontekst historyczny, z radiowcami porozmawiamy o tym, co zachowało się w radiowych archiwach w Polsce i na świecie (RWE, BBC).  

 19.30 - 20.00 – Wieczór ze słuchowiskiem: "Raport". Na podstawie zeznań Ferdynanda Goetla i Józefa Mackiewicza, prod. 2006, czas 28’52’’, reżyseria Waldemar Modestowicz, adaptacja tekstu i opracowanie muzyczne Małgorzata Małaszko, realizacja akustyczna Tomasz Perkowski; Obsada: Adam Ferency, Mariusz Benoit, Andrzej Blumenfeld, Piotr Bajor.

Katyń oczami świadków. Słuchowisko na podstawie stenogramów z przesłuchań Ferdynanda Goetla i Józefa Mackiewicza w sprawie zbrodni katyńskiej. Polskich pisarzy przesłuchiwano przed Komisją Kongresu Stanów Zjednoczonych w kwietniu 1952 roku. Obaj twórcy byli koronnymi świadkami odkrywania dowodów zbrodni w Katyniu. Pojechali tam za zgodą podziemnych władz Armii Krajowej. Komunistyczne władze Polski skazały ich z tego powodu na śmierć cywilną.

23.00 – 00.00 – Rachunek myśli – Przebaczenie - aud. Michała Nowaka. Choć w ostatnim czasie dyskutowało się o nim przede wszystkim w kontekście politycznym, to z zasady przebaczanie rozgrywa się między jednostkami. Uderzająca przy tym jest niesymetryczność i paradoksalność tego aktu. Ktoś udziela przebaczenia niczym łaski. Nie może zapomnieć, ale powinien ukryć urazy - tak, żeby nie ciążyły na dalszych relacjach. Jakie są warunki przebaczenia? Czy są jakieś jego granice? Czy można przebaczyć w czyimś imieniu? Goście: prof. Jacek Hołówka i prof. Kazimierz Mrówka. 

logo

Sobota

godz. 8.07 – zapraszamy na audycję specjalną o historycznych aspektach mordu katyńskiego oraz fałszowaniu historii przez komunistów obarczających Niemców winą za tę zbrodnię. Przypomnimy też rozmowy ze świadkami znającymi tragiczną prawdę. W drugiej części audycji mowa będzie o ujawnieniu prawdy o zbrodni oraz o przekazaniu Polsce przez ZSRR części dokumentów w sprawie Katynia.

godz. 8.41 - przypomnimy osoby, które straciły życie w tragedii smoleńskiej oraz wrócimy do reakcji polskiego społeczeństwa na wieść o rozbiciu się prezydenckiego samolotu. 

logo
Sobota
14.05 - Zaklinacze czasu - prowadzi Anna Hardej
11 kwietnia 1943 roku niemiecka Agencja Transocean poinformowała o odkryciu „masowego grobu ze zwłokami 3000 oficerów polskich”. Od 41 roku polscy jeńcy ze Starobielska, Kozielska i Ostaszkowa na polecenie rządu polskiego na uchodźstwie byli poszukiwani. Władze sowieckie utrzymywały bowiem, że zostali oni zwolnieni z obozów. Odpowiedzialność za mord Rosjanie zrzucili na Niemców.

Dopiero 13 kwietnia 1990 roku Michaił Gorbaczow oficjalnie przyznał, że zbrodnię katyńską popełnili sowieci. Jak udawało się Rosjanom przez pół wieku podtrzymywać kłamstwo katyńskie? Jakie były jego konsekwencje?

O tym porozmawiamy z dr. Michałem Korkuciem.

logo

10.04.2021, sobota: Polskie Radio 24 planuje w związku z obchodami 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej szerokie upamiętnienie ofiar katastrofy na antenie, m.in. przez emisję wspomnień o każdej pełnej godzinie po serwisie informacyjnym. Tego dnia również w programie publicystyki znajdą się na żywo goście związani z katastrofą, m.in. rodziny ofiar, politycy, osoby publiczne, dziennikarze, komentatorzy. O rocznicy katastrofy i obchodach państwowych będziemy informować także w serwisach i magazynach informacyjnych. 

Według zapowiedzi szefa KPRM w aktualnych planach oficjalnych obchodów państwowych, które odbędą się w pełnym reżimie sanitarnym, przewidziane są poranna msza, następnie złożenie kwiatów na grobach osób, które zginęły w katastrofie, a wieczorem na Starym Mieście – jak co miesiąc – msza w intencji ofiar. Wszystkie te oficjalne uroczystości obsługujemy poprzez informowanie, a także transmisję ewentualnych przemówień najważniejszych osób w państwie.  

Śledzimy również wszelkie najnowsze doniesienia i informacje, które będą wymagały skomentowania (raport komisji Antoniego Macierewicza, który – jak ostatnio mówił Jarosław Kaczyński – jest już gotowy, doniesienia tygodnika "Sieci" dot. najnowszych ustaleń ekspertów z włoskiego laboratorium, nagrania upublicznione w "Magazynie Śledczym Anity Gargas" etc.). 

​13 KWIETNIA 2021 - DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ:

Na dzień 81. rocznicy zbrodni katyńskiej Polskie Radio 24 planuje: 

- informowanie o wydarzeniu w serwisach oraz w magazynach informacyjnych,

- uwzględnienie tematu materiałowo w paśmie porannym,

- rozmowy z gośćmi w audycjach publicystycznych w każdym paśmie (historycy, eksperci, dziennikarze),

- obsługę wszystkich uroczystości państwowych poprzez relacjonowanie, informowanie, komentowanie oraz transmisję przemówień najważniejszych osób w państwie​.

Sylwetki ofiar, archiwalne nagrania i wywiady można także znaleźć w specjalnym serwisie smolensk.polskieradio24.pl

Czytaj także

Polskie Radio w hołdzie Ofiarom katastrofy smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 18:46
10 kwietnia 2020 roku minęło dziesięć lat od katastrofy smoleńskiej. W hołdzie jej Ofiarom, o godzinie 8.41, na wszystkich antenach Polskiego Radia zostały odczytane nazwiska 96 ofiar tej tragedii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

10. rocznica katastrofy w Smoleńsku. Niezwykłe Wydawnictwa Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 12:00
Polskie Radio z okazji 10. rocznicy katastrofy na smoleńskim lotnisku wydało dwa albumy stanowiące fonograficzny i edytorski wyraz narodowej pamięci. To "Prezydent RP Lech Kaczyński - Świadectwo" i "Smoleńsk - ostatnia misja".
rozwiń zwiń