X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

"Głębia ostrości" i "Po zachodzie słońca" Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 19:00
Czy dzięki łazikowi Perseverance człowiek ma szansę w końcu opanować Marsa? Co to jest street art i czy możliwa jest wirtualna studniówka? W Dwójce gościem Ewa Bem, wyjątkowa rozmowa w 70 urodziny pierwszej damy jazzu. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Webster2703

logo

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

W pierwszej godzinie audycji o tym, że coraz więcej kierowców urządza sobie seanse za kółkiem. Uchwyt do telefonu służy za uchwyt do ekranu - a ten sprawia, że zamiast w fotelu samochodowym kierowcy zasiadają w fotelu kinowym, ale za kółkiem. Sprawdzimy, jak to wpływa na koncentrację, co może się stać, jeśli koncentracja będzie słaba i kto ma z tym większy problem, osobówki czy ciężarówki. Gość: Sylwester Pawłowski - projekt "Świadomy Kierowca".

19.10 - "Eureka" - zaprasza Dorota Truszczak

W magazynie dwa tematy: Zbudowanie bazy ma Marsie jest możliwe, ale bez łazika Perseverance się nie uda - uważają badacze kosmosu. Dlaczego takie nadzieje są pokładane w ponad tonowym pojeździe, oprzyrządowanym jak nigdy dotąd? Łazik ma towarzysza - dron - i jest największym z kilku dotychczasowych, które wylądowały na Czerwonej Planecie.

Perseverance, najnowsze dziecko NASA, osiadł na gruncie marsjańskim 18 lutego, w ubiegły czwartek i sprawił dzięki dokładnym swoim kamerom, że wszyscy już byliśmy na Marsie, siedząc w domach przed telewizorami czy komputerami. Ale kiedy człowiek postawi ten pierwszy krok na Marsie, tak jak to było w 1969 roku na Księżycu i ziści się marzenie Ziemian o bazie marsjańskiej?

Kiedy amerykański astronauta Neil Armstrong, stanąwszy na gruncie księżycowym, wypowiedział słynne słowa: "To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości" amerykańska organizacja badawcza Rand Corporation wskazywała lata 80. XX wieku jako początek naszej kolonizacji Czerwonej Planety. Tak się nie stało. Choć wytrwałości ludziom nie brakuje w dążeniu do spełnienia tego marzenia. Zatem co zmieni łazik Perseverance - wytrwałość właśnie? Gościem Łukasz Wilczyński Prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej.

Od Hożej do Pasteura - 100 lat słynnego na świecie ośrodka badań fizycznych w Polsce. Pierwsze polskie łącze internetowe, pierwsza polska strona www, a wcześniej pierwszy polski akcelerator do badania najmniejszych składników materii, czy prace o przełomowym znaczeniu dla nauki światowej na miarę Nagrody Nobla (fotoluminescencja, odkrycie hiperjąder), to tylko niektóre dokonania fizyki z ul. Hożej 69 w Warszawie.

To miejsce to najsłynniejsza polska ulica naukowa na świecie. "Physic from Hoza Street" jest znaną na świecie marką, z którą identyfikuje się znaczące polskie osiągnięcia w naukach fizycznych. Hoża to jedyna ulica w Polsce, która otrzymała tytuł "Historic Site" - Historycznego Miejsca Europejskiego Towarzystwa Fizycznego. Właśnie mija 100 lat od założenia ośrodka na Hożej, która od kilka lat ma nową siedzibę przy ul. Pasteura.

M.in. o najnowszych sukcesach polskich fizyków opowie prof. Dariusz Wasik - dziekan Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Będą też nagrania z Archiwum PR z wypowiedziami m.in. prof. Leopolda Infelda, współpracownika Alberta Einsteina.

21.14 - Reportaż "Dzieło życia" - Urszula Żółtowska-Tomaszewska

W 2021 roku obchodzimy jubileusz 50-lecia podjęcia decyzji o odbudowie gmachu Zamku Warszawskiego. To dobry czas, żeby przywołać emocje z tamtego czasu, wrócić do złożonej historii restytucji Zamku. Człowiekiem, który przywrócił nam zamek, jest nieżyjący prof. Stanisław Lorenz. To on zmobilizował społeczeństwo do działania. Zamek wraz ze Starym Miastem w Warszawie został wpisany w 1980 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Obchody jubileuszu zaplanowane zostały na 4 lata, od 2021 do 2024 roku, kiedy przypada 50. rocznica oddania gmachu w stanie surowym oraz 40. rocznica udostępnienia Zamku publiczności. Decyzja o odbudowie była oczywista, ale powód, dla którego nie chciano odbudować Zamku, był w istocie taki sam, jak przyczyna zniszczenia przez Niemców.

Zamek był i jest nadal symbolem polskiej państwowości, wielkiej historii i suwerennego niepodległego Państwa… – powiedział prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 15 do 26 lutego - "Dole i niedole dzielnego żołnierza Szwejka" Jaroslava Haska w tłumaczeniu Józefa Waczkowa. Reżyseria Andrzej Zakrzewski. W roli tytułowej Krzysztof Kowalewski. Nagranie pochodzi z roku 1994.

21.45 - od 22 lutego do 14 marca - "Silva rerum III" Kristiny Sabaliauskaite, Wydawnictwo Literackie.

23.50 - od 22 lutego do 14 marca - prezentujemy fragmenty "Listów z podróży do Ameryki" Henryka Sienkiewicza w niezapomnianej interpretacji Krzysztofa Kolbergera.

Całość nagrania znajduje się na stronie naszego RADIOBOOKA. RADIOBOOK to projekt POLSKIEGO RADIA, który prezentuje białe kruki literatury polskiej i światowej w interpretacji wybitnych aktorów i dostępny jest na kanale Youtube i na Facebooku, a także w serwisach z audiobookami.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Niechętnie mówiła o sobie, zasłaniając się kilkoma dyżurnymi anegdotami. Nie lubiła dzieci, zdrowego trybu życia, podróży, kochała palenie i psy. W Poranku Dwójki sięgamy do biografii Marii Czubaszek "W coś trzeba nie wierzyć". Jej autorce Violetcie Ozminkowski udało się wejść w zatrzymany po śmierci pisarki świat, dotrzeć do związanego z nią archiwum i namówić na szczere rozmowy jej najbliższych.

Tak powstała opowieść o fascynującej kobiecie, która pod uśmiechem skrywała samotność, smutek, a bywało, że i rozpacz. W Poranku Dwójki porozmawiamy o biografii "Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć".

Początek spotkania z autorką książki Violettą Ozminkowski o godz.9.30.

O godz. 8.30 opowiemy o Polin Music Festival. Tegoroczna odsłona upamiętni 25. rocznicę śmierci Mieczysława Wajnberga oraz 100. rocznicę urodzin Astora Piazzolli, a także nawiązywać będzie do nowej galerii Muzeum POLIN - Dziedzictwo, przybliżając fenomen twórczości Bronisława Hubermana, Artura Rubinsteina i Henryka Warsa.

Rozmowa z jednym z kuratorów Festiwalu - Kajetanem Prochyrą o godz. 8.30.

Ponadto w audycji: "Walka o ogień i wzrost gospodarczy", czyli najnowsza premiera Polskiego Teatru Tańca; "Zatoka" wystawa prac Sławy Harasymowicz. Punktem wyjścia do stworzenia ekspozycji było tragiczne wydarzenie w ostatnich dniach II wojny światowej w Zatoce Neustadt; felieton językowy Nowa Mowa.

11.10-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

10.00-11.00 - Znacie to posłuchajcie - Jerzy Fryderyk Haendel Birthday Ode for Queen Anne, HWV 74: Eternal Source of Light Divine, wyk. Alison Balsom, The English Concert & Trevor Pinnock; Jean-Baptiste Lully Te Deum, LWV 55: Te Deum laudamus, wyk. Le Poème Harmonique, Capella Cracoviensis, Vincent Dumestre; François Couperin: Les Concerts Royaux, wyk. Le Concert des Nations & Jordi Savall

11.10-12.00 - Ludwik van Beethoven I Koncert fortepianowy C-dur, op. 15, wyk. Krystian Zimerman - fortepian, London Symphony Orchestra & Sir Simon Rattle

12.05-12.45 - Antonin Dworzak III Kwintet smyczkowy Es-dur, Op. 97 "Amerykański", wyk. Krzysztof Chorzelski - altówka, Skampa Quartet

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Maciej Grzybowski

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

W czwartek - 25 lutego otwiera swoje podwoje Teatr Wielki Opera Narodowa. W programie najsłynniejszy miłosny melodramat z muzyką Siergiusza Prokofiewa Romeo i Julia. Opowie o tym nasz gość - dyrektor Polskiego Baletu Narodowego i autor choreografii do tego spektaklu - Krzysztof Pastor. Ponadto sprawdzimy, na jakim etapie są przygotowania do tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia, omówimy rocznicową wystawę (130. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci) wybitnego nowosądeckiego malarza Bolesława Barbackiego i przyjrzymy się zmodernizowanej siedzibie Muzeum Fotografii przy ulicy Józefitów 16 w Krakowie. W cyklu "Literackie witaminy" - Sylwia Frołow.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Rozmowa z Ewą Bem - aut. Andrzej Zieliński

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

Koncert Orkiestry Symfonicznej Radia Szwedzkiego ze Sztokholmu (23.01.2020, Sala Berwalda, Sztokholm)

Johann Sebastian Bach Sinfonia z Kantaty BWV 42; Alban Berg Koncert skrzypcowy „Pamięci anioła”; Johannes Brahms III Symfonia F-dur op. 90

Wyk. Veronika Eberle - skrzypce; Orkiestra Symfoniczna Radia Szwedzkiego, dyr. Daniel Harding

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Jest Zamek w Warszawie cz. 2 - aut. Aleksandra Łapkiewicz

LITERATURA W DWÓJCE:

09.50-09.55 - "Wiersz na dzień dobry": Poezja i dobroć - Rok Norwida w Dwójce, aud. Doroty Gacek.

11.00-11.10 - "To się czyta" - Andriej Kurkow "Jimi Hendrix we Lwowie", czyta Mirosław Zbrojewicz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Lew Tołstoj "Anna Karenina", czyta Mieczysław Voit, odc. 25.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy", czyta Jerzy Bończak, odc. 32.


logo

00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk

02.00-04.00 - "Trójkowe Archiwum Koncertowe" - Zofia Sylwin 

04.00-06.00 - "Trójka budzi: Post punk" - Michał Migała

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W audycji m.in.:

8:20: Co byś zrobił gdybyś się nie bał? Rozmowa z psychologiem na temat strachu. Czym różni się strach od lęku? Jak wpływa na nasze zachowanie? Do czego doprowadza nas strach? Jak sobie z nim radzić?

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gościem Michał Wójcik, minister w Kancelarii Premiera.

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Arkadiusz Ekiert

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Michał Grabkowski 

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

W audycji m.in.:

11.30 Niezła historia - Piotr Łodej (cykl historyczny)

10 lat temu z linii montażowej FSO zjechał ostatni samochód. Powojenne losy fabryki na Żeraniu.

Niezrealizowane projekty polskich konstruktorów aut m.in. Beskid, Wars, Ogar, Syrena 110;

12.30 Rok 2021 to rok Dantego. Z tej okazji młody włoski artysta Enrico Mazzone z Rawenny (skąd pochodził Dante) stworzył  monumentalne dzieło: ilustracje do „Boskiej Komedii” w ołówku na niemal 400 metrach kwadratowych. KORESPONDENCJA  RZYMU 

14.30 Wielki come back mody lat 60 w architekturze wnętrz. Co odkrywamy w meblach i wystroju wnętrz sprzed ponad półwieku – krótka charakterystyka epoki;

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

W audycji m.in.:

15.40 Dziś przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Według prognoz WHO do 2020 roku depresja będzie na drugim miejscu wśród najczęstszych chorób, a do 2030 roku – na pierwszym. W czasie pandemii to szczególnie groźna dolegliwość, coraz więcej osób skarży się na stany okołodepresyjne. Problem dotyczy też młodych ludzi (dzieci, młodzież, studenci;

16.40 Przyłbice nie, chusty nie, maseczki tak. Minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził, że rząd zamierza zmienić zasady dot. zakrywania nosa i ust. Co prawda nie będzie twardego nakazu noszenia konkretnych maseczek. Inaczej w Czechach. Od dziś w miejscach gromadzenia się ludzi (m.in. sklepy, komunikacja publiczna szpitale) wymagane będzie noszenie maseczek o wyższej klasie ochrony: FFP2, KN95.

Z kolei w Stanach Zjednoczonych wydano rekomendację noszenia dwóch maseczek - chirurgicznej, a na niej zwykłej materiałowej;

16.50 Pozew zbiorowy za dziury w ulicy. Odwilż spowodowała wysyp niebezpiecznych ubytków w jezdni. Dlatego zmotoryzowani mieszkańcy Łodzi zamierzają w trybie pozwu zbiorowego skarżyć miasto za zaniedbania. Co władze robią by zapobiegać zniszczeniu jezdni?

17.45 Zapowiedź reportażu​ - Zakopane – Przemysław Bolechowski

18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Piotr Baron

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - Gh+ - Grzegorz Hoffmann

20.00-21.00 - Cały ten rock - Marek Wiernik

21.00-22.00 - Po zachodzie słońca - Aleksandra Kaczkowska

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Michał Żakowski 

Łazik "Perseverance" czyli "Wytrwałość" wylądował na Marsie i już śle zdjęcia z Czerwonej Planety. Misja ma na celu poszukiwanie śladów czy kiedykolwiek istniało tam życie. 

Na Marsa wysłano także specjalny helikopter - ma przeprowadzić 5 lotów nad powierzchnią planety. 

Misja jest wielkim naukowym wyzwaniem; na Marsa NASA wysłała już wcześniej cztery łaziki ale teraz to lądowanie nazwano najtrudniejszym w historii. Łazik jest też największym i najcięższym pojazdem, który kiedykolwiek wysłano na Marsa.

Co daje ludzkości badanie życia na Marsie? Po co eksplorować kosmos i jakie korzyści technologiczne mają z tego zwykli ludzie? Czy rzeczywiście dzięki informacjom zebranym przez "Perseverance" i jego marsjański helikopter będzie możliwy lot załogowy na tą planetę? I wreszcie porozmawiamy także o kosmicznej rywalizacji pomiędzy państwami na świecie.

Goście:

- Mateusz Borkowicz, Planetarium Centrum Nauki Kopernik

- Jakub Kapiszewski, dziennikarz zajmujący się eksploracją kosmosu

23.00-00.00 - "Wieczorny przegląd myśli" - Michał Kirmuć

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.


logo

22.06-22.29 - "Głębia ostrości" - Iga Niewiadomska

W audycji rozmowa z Markiem Noniewiczem, fotografem, wykładowcą, kuratorem wystaw, a także prowadzącym warsztaty z zakresu fotografii i zjawisk światłoczułych. Pracuje on również jako kustosz Muzeum Fotografii w Bydgoszczy. W fotografii często sięga do technik historycznych. Ważne jest dla niego światło.

Jeden z projektów Noniewicza Pencil of Light - to zapis obserwacji światła w najbliższym otoczeniu, rodzaj medytacji z wykorzystaniem obrazu fotograficznego. Urodzony w Bydgoszczy artysta studiował fotografię na uczelni Lidova Konzevator w Ostrawie oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

23.35-23.58 - "Kwadratura kultury" - Monika Małkowska

Wydaje się, że każdy - nawet ci, którzy nie znają się na sztukach plastycznych - znają jego imię i wiedzą o sukcesach. Kompendia podają też jego personalia, datę urodzin oraz ważniejsze realizacje. Zarazem Banksy pozostaje wciąż nie do końca rozszyfrowany.

W warszawskim Koneserze do 11 kwietnia można odwiedzić wystawę "The Art of Banksy. Without Limits", na którą składa się ponad setka prac najsłynniejszego na świecie twórcy street artu. Dlaczego tak nas fascynuje i co sprawia, że ceny jego prac osiągają sześciocyfrowe kwoty na aukcjach? O tym porozmawiamy z Marcinem Rutkiewiczem, niezależnym kuratorem, znawcą graffiti i street artu, a także wydawcą publikacji na ten temat.


logo

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Robert Grzędowski

Wirtualna Studniówka? Studniówka na olbrzymiej wyspie pełnej atrakcji? W wirtualnym świecie wszystko jest możliwe. Jak przyłączyć się do takiej zabawy i czy rozpocznie się tradycyjnie polonezem?

09.00-10.00 - "Plantacja dźwięków" - Małgorzata Jakubowska

Eksperymentalne r'n'b oraz najnowszy house połączony z ciekawym wokalem. Dowiemy się, na czym polega fenomen twórczości tekściarza, piosenkarza i muzyka - Michała Anioła. Zasiejemy miłość do mocnych muzycznych ziarenek od MINT., a także zobaczymy, jak wrocławski zespół Bluszcz kwitnie na rodzimej scenie muzycznej.

14.00-15.00 - "Strefa Studenta" - Weronika Puszkar

Profesjonalna lustrzanka, telefon czy wiekowy aparat znaleziony na targach vintage? Każde narzędzie jest dobre. Discover Europe to konkurs fotograficzny dla studentów organizowany przez Stowarzyszenie Erasmus Student Network i wspierany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, a Czwórka objęła nad nim patronat medialny. Dlaczego warto wziąć w nim udział?

22.00-00.00 - "Folk off" - Maciej Szajkowski

Pianista Łukasz Ojdana opowie o płycie "Kurpian Songs & Meditations", na której muzyka Kurpiów przeplata się z klasycznymi dźwiękami.

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - fragmenty opowiadań Brunona Schulza czyta Jędrzej Hycnar - laureat nagrody Teatru Polskiego Radia "Arete 2020" za najlepszy debiut aktorski.


logo

 

11.00-12.00 - "Myszka Fela reporterka" - Muzyczny świat Alicji. Alicja pochodzi z muzykalnej rodziny i niewątpliwie sama posiada talent muzyczny. Choć ma dopiero 6 lat, już potrafi zagrać przeróżne utwory na pianinie oraz ubłagała rodziców, aby kupili jej ukulele. Uczy się na nim grać za pomocą aplikacji zainstalowanej na tablecie. Ale na tym nie koniec. Dom Ali jest "rozmuzykowany". Razem z siostrą Ala nieustannie wymyśla i tworzy przeróżne instrumenty. A to z kieliszków wypełnionych wodą, a to z pudełeczka po serku, lub plastikowych rurek. Myszce Feli opowie, co ją motywuje do gry na pianinie, jak to jest uczyć się grać ze słuchu, skąd nazwa ukulele oraz jak zrobić własne instrumenty.

17.15 - "Bezpieczny Maluch" Jeszcze kilka dni temu był śnieg i mróz, a dzisiaj mamy prawie wiosenną pogodę. To sprawia, że zaczynamy myśleć o wyprawach rowerowych. W audycji dowiemy się, jak bezpiecznie poruszać się na rowerze i jak przygotować się do zdobycia karty rowerowej.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Mówi się, że język żyje - ale czy zastanawiamy się, co się kryje za tym obiegowym powiedzeniem? Na dzieje słów mają wpływ historia i kultura, mody i trendy - wszystko to, co się przez wieki wydarza i tworzy rzeczywistość. Bo słowa są osadzone w rzeczywistości właśnie, ale... równie mocno - w jej interpretacji. Tak jak ludzie przeinaczają czasem obraz wydarzeń, tak też robią to słowa.

Tak jak ludzie chcą się czasem oderwać od codzienności, prozy życia - tak też słowa odrywają się od dosłowności i przenoszą w świat magii, wierzeń, emocji i tęsknot. I tak, jak rozmawiamy o życiu - możemy też rozmawiać o słowach, a przy tym dobrze się bawić. Jak słowa potrafią się zmieniać, jakie budzą skojarzenia, jakie fikają koziołki, jak potrafią nas nabrać, jak wędrują i przeskakują z języka do języka. Rozmawiamy z językoznawcą Agatą Hącią, autorką książki "Figlarne słówka".

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" Niedawno ruszyła polska edycja międzynarodowej kampanii FAST Heroes. Celem tego projektu, skierowanego do dzieci w wieku 5-9 lat, jest przekazanie wiedzy najmłodszym na temat udaru mózgu i odpowiedniego postępowania ratującego życie najbliższych. Kampania została pozytywnie zaopiniowana przez międzynarodowe grono lekarzy specjalistów oraz pedagogów.

O kampanii oraz o udarze mózgu i innych chorobach sercowo-naczyniowych porozmawiamy z dr Patrycją Marciniak, neurologiem ze Szpitala im. A. Sokołowskiego w Wałbrzychu oraz z Moniką Prus wicedyrektorem Niepublicznej Szkoły Podstawowej Gaudeamus Bemowo, która bierze udział w programie FAST Heroes.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Przygody Sindbada Żeglarza" na podstawie książki Bolesława Leśmiana, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1989 r.

Wystąpili m.in. Wojciech Malajkat, Jerzy Kryszak, Tadeusz Grabowski, Jerzy Rostkowski, Tomasz Zaliwski, Anna Romantowska, Henryk Machalica.​

19.10 - "Książka do poduszki" - "Taniec kwiatków" Bronisławy Ostrowskiej, czyta Patryk Bartoszewski.​​


.

17.00 - "Chopin w kulturze polskiej" - Marcin Majchrowski i Bartosz Korzeniewski

W drugim odcinku audycji autorzy będą rozmawiali o jednej z najcenniejszych relikwii Chopinowskich, czyli o sercu Fryderyka Chopina.

21.00 - "Na Jazzowo" - Andrzej Zieliński

Autor zaprasza na muzyczne podróże po całym świecie. Za sprawą Marii Pomianowskiej i jej albumu z 2010 roku z aranżacjami utworów Chopina przeniesiemy się do Persji, na Dziki Zachód, na Bałkany, do Andaluzji oraz do Afryki. W audycji wysłuchamy również duetu: Leszka Możdżera i Glorii Campaner. W ich jazzowych aranżacjach zabrzmią dzieła: Prokofiewa, Piazzoli, Debussy'ego oraz Albeniza.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Czy Etiudy Chopina na lewą rękę (często: samą) - to jeszcze Chopin? Dla Leopolda Godowskiego, będącego jednym z największych wirtuozów w dziejach, nie było wątpliwości, że jego "Studia z Etiud Chopina" - czyli przekomponowanie niezwykle trudnych utworów tak, by stały się jeszcze znacznie trudniejsze, zarazem ekstremalnie rozwijające partie lewej ręki, nie są już Chopinem, ani nie mają go zastąpić. A posłuchamy ich dzięki jednemu z największych wirtuozów współczesności - Markowi André Hamelinowi.


Zapraszamy! 


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak