X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

"Cafe Muza" i "Co Was kręci". Polskie Radio na niedzielę

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 18:00
Ostatnie już tenisowe relacje z Australii oraz Polska jako potęga e-sportu. A także historia znalezienia "polskiego" El Greco,  słuchowiska i koncert Stanisława Soyki z piosenkami A. Osieckiej. Zapraszamy!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/sutadimages

Polskie Radio zaprasza na relacje z wielkoszlemowego turnieju Australian Open.

Na antenach, w mediach społecznościowych i w serwisie internetowym Polskiego Radia pod adresem: australianopen.polskieradio24.pl, przez cały czas trwania wydarzenia na bieżąco pojawiają się relacje z Melbourne, wypowiedzi ekspertów, wywiady, multimedialne materiały, archiwalne rozmowy i wspomnienia radiowych sprawozdawców.

Przebieg Australian Open dla słuchaczy Polskiego Radia relacjonuje Cezary Gurjew, który znalazł się w niewielkiej grupie dziennikarzy z akredytacją na ten tenisowy turniej.

logo

10.00-12.00 - "Czas pogody" - Zbigniew Krajewski

Wybór drogi życiowej a determinacja historią. Szczęście i spełnienie odnalezione w miejscu, które z takimi uczuciami się nie kojarzy - to losy ostatniej więźniarki Auschwitz, archiwistki Anny, która z mężem mieszka w tym miejscu do dziś, a która jako czterolatka towarzysząc mamie oprowadzała pierwszych zwiedzających. O miłości mimo wszystko, o szczęściu rodzącym się na gruzach piekła opowie Nina Majewska Brown, autorka książki "Ostatnia "więźniarka" Auschwitz". Poza tym posłuchamy arii z operetki "Nic w Wenecji" wybranej przez Kazimierza Kowalskiego oraz archiwaliów kabaretowych ze zbiorów Teresy Drozdy.

19.00-21.00 - "Przy muzyce o sporcie" - Andrzej Janisz

W audycji m.in.: finałowy tenis z Australii, lekkoatletyczne halowe MP, biathlonowe MŚ, piłkarska ekstraklasa: mecze Lecha ze Sląskiem i Zagłębia z Rakowem, kwalifikacje ME koszykarzy i skoczkowie przed MŚ.

21.00-22.00 - "Słuchowisko w radiowej Jedynce" - Marek Prandota "Pokutnicy"

Reż.  K. Dudzic - Grabińska, real. akust. Agnieszka Szczepańczyk, oprac. Muz. K. Dudzic - Grabińska


LITERATURA W JEDYNCE: 

20.45 - od 01.02 do 21.02 - "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej z archiwum PR, czyta Stanisław Zaczyk, nagranie z roku 1977. W roku 2021 mija 180. rocznica urodzin Elizy Orzeszkowej.

23.50 od 08.02 do 21.02 - "Dymy nad Birkenau" Seweryny Szmaglewskiej, Prószyński i S-ka.


logo


09.30-10.00 - "Magazyn filmowy" / "Palm springs", czyli współczesny "Dzień świstaka"   - prowadzi Beata Kwiatkowska

10.00-11.00 - "Cafe Muza" / Iwona Sobotka - prowadzi Andrzej Sułek

12.30-13.00 - "Czytelnia" / David Vann "Halibut na Księżycu", Denis Johnson "Sny o pociągach" - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk, Piotr Kofta

13.00-15.00 - "Niedzielnik muzyczny" - prowadzi Piotr Matwiejczuk

Feliks Nowowiejski Malowanki ludowe - balet-opera op. 18 (fragmenty), wyk. Chór Polskiego Radia, Sinfonia Varsovia, dyr. Sebastian; Irena Regina Wieniawska Phryne, Largo, Tango, Berceuse de l’enfant mourant, wyk. Art Chamber Duo; Eugène Ysaÿe Medytacja h-moll op. 16, wyk. Alban Gerhardt - wiolonczela, Królewska Filharmonia Flamandzka, dyr. Josep Caballé-Domenech; Carl Friedrich Abel Sonaty na violę da gamba (wybór), wyk. Paolo Pandolfo i Amélie Chemin - viole da gamba, Andrea Buccarella - fortepian, Thomas Boysen - teorba; Balthasar Erben Ach, dass ich doch in meinen Augen hätte, Sonata sopra ut, re, mi, fa, sol, la, Ich freue mich im Herrn, wyk. Abendmusiken Basel, dyr. Jörg-Andreas Bötticher

17.00-19.00 - Party-tur - prowadzi Adam Sztaba

19.00-20.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" - Andrzej Turczyński "Mistrz niewidzialnej strony"

Prod. 1999, adaptacja Wacław Tkaczuk, reżyseria Andrzej Piszczatowski, realizacja Ewa Szałkowska, opracowanie muzyczne Małgorzata Małaszko.

Obsada: Jacek Mikołajczak (Andriej Rublow), Ignacy Machowski (Ihumen Nikon), Gustaw Lutkiewicz (Św. Sergiusz), Michał Pawlicki (Teofan Grek), Łukasz Nowicki (Daniło), Jacek Rozenek, Nikiel Przemysław, Piotr Deszkiewcz, Mirosława Krajewska, Ewa Serwa, Sylwia Gliwa, Agnieszka Kunikowska

20.00-22.00 - Dawno niedawno - prowadzi Magdalena Łoś

Monteverdi - Piazzólla, muzyczne światy Leonarda Garcíi Alarcóna​

logo


00.00-01.00 - "Polarny w tropikach" - Michał Pomianowski

01.00-03.00 - "Od punka do Franka - weekendowo" - Radosław Okrasko

03.00-04.00 - "Trójkowe archiwum koncertowe" - Retransmisja koncertu Hots Band. Koncert nagrany w Trójce 21 maja 2017 roku 

04.00-06.00 - "Ranny wzmacniacz" - Grzegorz Hoffmann

06.00-08.00 - "Muzyczne rozmowy" - Agnieszka Trzeciakiewicz, Marcin Witan - Redakcja katolicka

08.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan/Raf Uzar                    

09.00-10.00 - "Zagadkowa niedziela" - Katarzyna Stoparczyk. Gość: Artur B. Chmielewski, syn Papcia Chmiela, polski naukowiec, pracownik Jet Propulsion Laboratury, w 2014 roku jeden z menedżerów projektu Rosetta z ramienia NASA

10.00-11.00 - "Leniwe przedpołudnie" - Małgorzata Łukowska - Godzina delikatnych dźwięków, które pozwolą z mniejszym bólem myśleć o poniedziałku. 

11.00-12.00"Leniwe przedpołudnie" - Anna Popek. Goście: dr Ewa Dąbrowska - o zimowo-wiosennych dietach. Dr Robert Szaj - o Koperniku i Marsie. Patryk Ceran - taternik, ratownik GOPR - o bezpieczeństwie w górach. Joanna Łenyk-Barszcz - niezwykłe opowieści o tajemniczych dziełach sztuki.

12.00-13.00 - "Trójka literacka" - Magdalena Piejko. Cyprian Kamil Norwid - współczesna recepcja twórczości. Goście: prof. Mikołaj Sokołowski, prof. Grażyna Halkiewicz Sojak, prof. Bernadetta Kuczera-Chachulska.

13.00-13.15 - "Kwadrans Leszka Długosza"

13.15-14.00 - "Podróże ze smakiem" - Anna Kwiatkowska. Co się jada na Islandii? Goście: Magda i Sergiusz Pinkwartowie, Waldemar Sulisz.    

14.00-16.00 - "Do trzech razy nuta" - Roman Dziewoński

16.00-17.00 - "Magazyn bardzo kulturalny" - Katarzyna Cygler i Piotr Majewski. 

- Krytyk i historyk sztuki Bogusław Deptuła spróbuje zachęcić nas do obejrzenia podziemnego świata po katastrofie ("Rhizopolis"), który stworzyła w warszawskiej Zachęcie Joanna Rajkowska;

- Jacek Mikołajczyk - Dyrektor Artystyczny teatru “Syrena” opowie nam o teraźniejszości i najbliższych planach repertuarowych teatru - min. o spektaklu “Rodzina Addamsów i o planowanej premierze musicalowego talent-show “Bitwa o tron”.

- Z Anną Dymną porozmawiamy o planach krakowskiego Salonu Poezji oraz pogratulujemy "Kutza", czyli - przyznanej po raz pierwszy - nagrody imienia reżysera, który swoimi filmami (choć tworzył również w teatrze) "przywrócił" Śląsk Polsce. Będzie także szansa wspomnienia Wiesława Dymnego, gdyż luty jest jego miesiącem: urodził się 25, zmarł 12 lutego.​

17.00-19.00 - "Trzecia strona medalu" - Bogusław Solecki/Dariusz Urbanowicz 

19.00-20.00 - "Koncert w Trójce" -  "Tylko brać - Osiecka znana i nieznana" to zapis muzyki płynącej prosto z serca... Repertuar z tego albumu Stanisław Soyka zaprezentował na Trójkowej scenie w marcu 2011 roku. 

20.00-21.00 - "Scena teatralna Trójki" - Piotr Majewski 

"Spisek Komandorów" Wojciecha Fułka w reżyserii Pawła Chmielewskiego – to drugie, prezentowane na "Scenie Teatralnej Trójki" słuchowisko, które zrealizowane było w Radiu Gdańsk. Słuchowisko miało premierę w 2020 roku. Emisję poprzedzi rozmowa z autorem sztuki. 

21.00-00.00 - "Ciemna strona mocy" - Aleksandra Kaczkowska 


logo

07.06-07.28 - "Historyczne wydarzenie tygodnia" - Tadeusz Płużański

W poniedziałek minie 74. rocznica śmierci Józefa Kurasia ps. Ogień, dowódcy oddziałów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. O jednym z Żołnierzy Wyklętych będzie mówił Maciej Korkuć, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.

08.35-08.58 - "Rozmowa kulturalna" - Magdalena Piejko

Już niebawem odbędzie się premiera filmu "Polski El Greco" opowiadającego o odnalezieniu na jednej z mazowieckich wsi obrazu wybitnego hiszpańskiego malarza. "Ekstazę św. Franciszka" odkryły polskie badaczki Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska w Kosowie Lackim, na plebanii u miejscowego księdza. Na podstawie tej niezwykłej historii Katarzyna Kowalska, dziennikarka i reporterka, napisała książkę "Polski El Greco". Teraz powstaje film o tym samym tytule.


logo

11.00-12.00 - "Co Was kręci" - Hanna Dołęgowska

Skitouring - jak się do niego przygotować i jak to robić bezpiecznie? Porozmawiamy też o boulderingu - na czym dokładnie polega ta forma wspinaczki?

13.00-14.00 - "Sztuka jedzenia" - Beata Kwiatkowska

Tortologia - współczesna nauka o artefaktach jakimi są… torty. Zapraszamy na spotkanie z artystką - cukierniczką Karoliną Konopką, która splata malarstwo, rzeźbę i cukiernictwo, krążąc wokół tortów jako symbolu dostatku i wspólnoty. Udowodnimy też, że torty, które powinny zostać "badane" w ramach tortologii, pochodzą także z czasów Króla Jana III Sobieskiego.

14.00-15.00 - "Hrapkowidz" - Błażej Hrapkowicz

„Hook” uważany jest raczej za jeden ze słabszych filmów Stevena Spielberga. Czy słusznie? O tym porozmawiamy z krytykiem filmowym Michałem Oleszczykiem. Wysłuchamy również twórców „Kajka i Kokosza” - pierwszej polskiej animacji na platformie Netflix.

16.00-17.00 - "Faktofonia" - Agata Nowotnik

Polska jest potęgą e-sportową. Polami bitew są mapy w "Counter-Strike’u", "Starcrafcie" czy "League of Legends". Złota Piątka reprezentująca nasz kraj w CS-ie zdobyła siedem tytułów mistrzowskich, a nasi gracze walczą w najlepszych drużynach świata. O tym co powinniśmy wiedzieć na temat szalonej historii e-sportu, oraz o ludziach, którzy ją tworzyli opowie Karol Kopańko, autor książki "Polski e-sport".


logo

10.00-11.00 - "Dźwięk dobry" - Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego, więc będzie spotkanie z przewodnikami- jakie dźwięki towarzyszą im w pracy.

​​12.00-13.00 - "Radiowe figliki Kulfona i Moniki" - Kulfon i Monika wybierają się w świat w poszukiwaniu przypraw, które dodajemy do różnych potraw.

16.00-17.00 - "Łowcy Dziecięcych Przygód" - Naukowiec, Anna Szerling - kierownik zakładu w Instytucie Mikroelektroniki i Fotoniki opowie o dziedzinach nauki, którymi się zajmuję, tym jakie niosą one możliwości dla przyszłości ludzkości i jak wygląda praca w laboratorium. 

17.00-18.00 - "Kulturoteka" - Relacja ze spektaklu Teatru Baj - "Książeczka".

Dla dorosłych:

22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica zaprasza Damian Sikorski" - W niedzielny wieczór na antenie Polskiego Radia Dzieciom pojawią się nowości m.in od Buslava, Kwiatu Jabłoni, Rosalie i grupy Foo Fighters. Ponadto w audycji zagości trochę klasyki rocka, otóż 21 lutego 1968 zespół Tadeusza Nalepy, Breakout, zagrał pierwszy koncert w klubie "Stodoła" w Warszawie. Podczas tego wieczoru nie może zabraknąć piosenek tej legendarnej grupy.​


.

09.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska

Audycja specjalna z okazji 230. rocznicy urodzin Carla Czernego.

17.00 - "Nie samym Chopinem" - Adam Rozlach

Autor kontynuuje przegląd przepastnej dyskografii legendarnego Światosława Richtera. W programie m.in. Sonata c-moll op. 111 Beethovena w koncertowym nagraniu z 1975 roku. 

21.00 - "Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera" - program z komentarzem Marty Jankowskiej

W audycji kontynuujemy cykl Wieczorów Chopinowskich poświęconych postaci Benno Moiseiwitscha. Kolejne Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera wypełnią utwory Patrona naszego Radia - Fryderyka Chopina. Wieczór rozpoczniemy Nokturnem e-moll - jedną z ulubionych pozycji artysty. Na koniec zaś wybrzmi wymagający technicznie Polonez B-dur op. 71 nr 2.

 

Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak