X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

Yoko Ono: daj szansę pokojowi

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 14:35
Przez jednych uwielbiana, przez innych odsądzana od czci i wiary. Yoko Ono, artystka, aktywistka społeczna, była żona Johna Lennona, kończy dziś 88 lat.
Yoko Ono
Yoko OnoFoto: Forum / EFE / Kena Betancur

Yoko Ono realizowała swoje artystyczne ambicje jako performerka, wokalistka, autorka piosenek, filmów oraz instalacji multimedialnych. – Sztuka jest dla mnie jak oddychanie. Jeśli przestaję ją uprawiać, zaczynam się dusić – wyznała w jednym w wywiadów.

Szeroki świat poznał ją jako żonę i muzę Johna Lennona, z którym stworzyła dobraną parę zarówno w życiu prywatnym, jak i artystycznym. Wielu fanów The Beatles uważa ją jednak za femme fatale, osobę, która w wielkim stopniu przyczyniła się do rozpadu legendarnej grupy.

Zostawiając na boku dość kontrowersyjne dokonania artystyczne Ono i rolę, jaką odegrała w historii Beatlesów, skupmy się na kliku przykładach jej działań na rzecz światowego pokoju, którym poświęciła niemałą część 88-letniego życia.

"Bed-ins for Peace"

Głośny antywojenny happening Yoko i John wykonali tuż po ślubie, w marcu 1969 roku, w amsterdamskim hotelu Hilton. W swoim apartamencie przez tydzień od rana do wieczora przyjmowali dziennikarzy, siedząc w łóżku w piżamach i udzielając wywiadów. Krytykowali w nich wojnę jako taką, ze szczególnym uwzględnieniem trwającego wówczas konfliktu zbrojnego w Wietnamie.

Podobną akcję chcieli wykonać później w Stanach Zjednoczonych, ale Lennon chwilowo nie był tam mile widziany, po tym, jak dał się przyłapać z narkotykami w kieszeni. Pod koniec maja para udała się więc do pobliskiej Kanady, a konkretnie do Montrealu, by w tamtejszym hotelu Queen Elizabeth odbyć kolejne "bed-in".

The Plastic Ono Band – "Give Peace a Chance", źródło: YouTube / johnlennon

To właśnie tam, 1 czerwca 1969 roku, w pokoju nr 1742, John i Yoko, w towarzystwie licznych celebrytów i dziennikarzy, zaśpiewali po raz pierwszy słynny protest song "Give Peace a Chance". Piosenka, zarejestrowana za pomocą czterośladowego magnetofonu, po drobnym retuszu w studiu, trafiła na singiel, który stał się przebojem.

"Imagine"

Do napisania piosenki o świecie zamieszkanym przez nastawionych pokojowo ludzi, wyrzekających się przemocy i podziałów, Lennona zainspirowała książka "Grapefruit", autorstwa Ono.

Yoko towarzyszyła mężowi, gdy ten układał akordy na pianinie stojącym w ich sypialni. Wystąpiła też w teledysku do piosenki, najpierw spacerując z Johnem po parku, a następnie zasiadając, cała w bieli, obok fortepianu, na którym Lennon wykonywał swój przebój.

John Lennon & The Plastic Ono Band – "Imagine", źródło: YouTube / johnlennon

Na początku 2002 roku, kilka miesięcy po atakach terrorystycznych na nowojorskie World Trade Center, Ono, za około 150 tysięcy funtów, wykupiła billboard przy Picadilly Circus w centrum Londynu. Umieściła na nim słowa piosenki: "Imagine all the people living life in peace" ("wyobraź sobie, że wszyscy ludzie przeżywają życie w pokoju").

Imagine Peace Tower

9 października 2007 roku nad Islandią rozbłysły pionowo świetlne promienie z instalacji ustawionej na wysepce koło Reykjavíku. Imagine Peace Tower powstała z inicjatywy Ono, dla uczczenia pamięci nieżyjącego męża. Wieża jest zapalana w każdą rocznicę urodzin i śmierci Lennona, a także na przełomie roku.

Pod konstrukcją wieży Yoko zakopała ponad milion karteczek z życzeniami, pochodzących z jej wcześniejszego projektu "Whishing Trees". Na kamiennym postumencie, z którego wystrzelają w niebo wiązki światła, wyryto hasło "Imagine Peace" w 24 językach (niestety, nie ma wśród nich polskiego).

 

 

Z innych pokojowych inicjatyw artystki jubilatki, warto wspomnieć LennonOno Grant for Peace, stypendium w wysokości 50 tysięcy dolarów, przyznawane od 2002 roku artystom z regionów świata ogarniętych wojną. Yoko jest również bardzo aktywna na Twitterze, gdzie jej profil obserwuje ponad 4,7 miliona osób.

kc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Yoko Ono - najsłynniejsza nieznana artystka

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 07:00
18 lutego Yoko Ono obchodziła 81. urodziny. Dziś możemy mówić, że jest w świetnej formie muzycznej i artystycznej, takiej jak w latach 60.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Yoko Ono i John Lennon. Skandaliści muzyki

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 18:14
W "Nokturnie" prezentowaliśmy wczesną, awangardową i bardzo kontrowersyjnie przyjmowaną muzykę słynnej artystycznej pary.
rozwiń zwiń