X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

Mikołaj Kopernik – pogromca Słońca, gwiazda piosenek

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 11:38
Pięć wieków temu wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię… a dziś śpiewają o nim piosenki. W rocznicę urodzin sławnego polskiego astronoma szukamy jego śladów w światowej muzyce popularnej.
Kopernik z pomnika w Lidzbarku Warmińskim
Kopernik z pomnika w Lidzbarku WarmińskimFoto: Forum / Wojciech Wójcik

Najbardziej znany i najbliższy sercu Polaków utwór poświęcony Mikołajowi Kopernikowi nagrała Basia Trzetrzelewska. Nasza eksportowa gwiazda na przełomie lat 80. i 90. robiła furorę na listach przebojów w wielu krajach. Będąc u szczytu popularności, w 1990 roku wydała album "London Warsaw New York", na którym znalazła się piosenka pod tytułem "Copernicus".

Basia - "Copernicus", żródło: YouTube / Basia - temat

Z pouczającego tekstu fani na całym świecie mogli się dowiedzieć, że to właśnie na polskiej ziemi wyrośli tacy bohaterowie, jak Chopin, Curie, Kopernik oraz wynalazca języka esperanto. Pod koniec utworu Basia śpiewa po polsku, że "naszą miłością podbijemy glob" – słowa te usłyszeli m.in. widzowie popularnego amerykańskiego talk-show Davida Lettermana, gdzie wokalistka zaśpiewała w listopadzie 1990 roku.

Utwór pod tytułem "Copernicus" ma w repertuarze również prog-rockowa grupa The Mars Volta. Tutaj jednak sprawa jest nieco skomplikowana, bo tekst tego kawałka w najmniejszym stopniu nie nawiązuje do postaci polskiego astronoma. Wokalista i autor słów Cedric Bixler-Zavala tłumaczył w wywiadzie, że jest to piosenka o porwaniach i tajemniczych zniknięciach, do jakich dochodzi na pograniczu amerykańsko-meksykańskim. Dlaczego zatytułował ją nazwiskiem uczonego z Torunia, pozostaje jego tajemnicą.

The Mars Volta - "Copernicus", źródło: YouTube / The Mars Volta

W dość przewrotny sposób potraktował astronoma zespół They Might Be Giants w piosence "The Ballad of Davy Crockett (In Outer Space)", będącej przeróbką dziecięcego przeboju z lat 50. Tytułowy bohater, zaatakowany przez kosmicznego robota, zamienia go w posłusznego pieska, któremu nadaje imię Kopernik.

Zupełnie poważnie i rzeczowo podszedł natomiast do tematu amerykański DJ i producent Steve Aoki. W jego utworze "Noble Gas", napisanym wspólnie z amerykańskim naukowcem Billem Nye, można usłyszeć głos objaśniający, że odnalezienie śladów życia na Marsie byłoby dla historii ludzkości "jak Kopernik odkrywający, że Ziemia krąży wokół Słońca".

Steve Aoki - "Noble Gas" feat. Bill Nye, źródło: YouTube / Ultra Music

kc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mikołaj Kopernik - człowiek, który wstrzymał Słońce

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 05:59
Mikołaj Kopernik urodził się 548 lat temu. - Jest najbardziej znanym Polakiem na świecie - mówił prof. Paweł Wieczorkiewicz na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Joachim Retyk – to dzięki niemu świat poznał Kopernika

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 05:53
Niemiecki uczony przez trzy lata namawiał polskiego astronoma do opublikowania przełomowego dzieła o ładzie heliocentrycznym. Wynikiem namów było sporządzenie przez Retyka streszczenia dzieła toruńskiego uczonego, które stało się popularniejsze od oryginału "O obrotach sfer niebieskich". Dziś mija 507 lat od narodzin Georga Joachima Retyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mikołaj Kopernik. Czego wciąż nie wiemy o słynnym astronomie?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 16:53
19 lutego to Dzień Nauki Polskiej, który ma być wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców. Święto obchodzone jest od ubiegłego roku, a datę wyznaczono nieprzypadkowo  - jest to dzień urodzin Mikołaja Kopernika.
rozwiń zwiń