X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

"Zima z Radiem" i "12 cali na ferie". Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 18:00
Opowiemy o dobrodziejstwach aromaterapii, wolności słowa w internecie oraz rozwoju profili artystycznych na Instagramie. Wieczorem: zima w filmach i retransmisja koncertu Marka Brachy zorganizowanego przez Polskie Radio Chopin. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: pxhere.com
logo

09.00-13.00 - "Cztery pory roku - Zima z Radiem" - zaprasza Joanna Racewicz

W "Domowym Laboratorium" zajrzymy do Wałbrzycha, gdzie będziemy gościć w Parku Nauki i Techniki Explora Wałbrzych, a eksperyment przeprowadzi Janusz Mulawa (konkurs "Domowe laboratorium"). Małgorzata Raducha, korzystając z podpowiedzi słuchaczy, przygotuje obiad (konkurs "Co dziś na obiad?"). Ponadto przedostatni odcinek cyklu "Wirus bez tajemnic" czyli epidemicznej encyklopedii.  

21.00 - "Magazyn bardzo filmowy" - zaprasza Joanna Sławińska

Zimowa sceneria bywa malowniczym tłem dla filmowych historii. W niektórych filmach zima staje się niemal osobnym bohaterem. W audycji porozmawiamy o polskich i zagranicznych filmach, poważnych i lekkich, których akcja dzieje się właśnie o tej porze roku. Prosimy słuchaczy o zamieszczanie wspomnień o takich produkcjach filmowych, na naszym Facebooku oraz nagrywanie pod numerem automatycznej sekretarki, czynnej już teraz (22 6452205). Nie zabraknie aktualnych ciekawostek ze świata filmu.


LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 i 11.35 - słuchowisko z roku 1994 wg powieści Frances Hodgson Burnett "Tajemniczy ogród" w adaptacji Emilii Stawskiej i reżyserii Jana Warenyci z Danutą Stenką, Stanisławą Celińską, Boguszem Bilewskim, Katarzyną Łaniewską i innymi. Od 4 do 15 stycznia.

21.45 - "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza w interpretacji Piotra Fronczewskiego z archiwum PR. Od 11 do 31 stycznia.

23.50 - "Dziwne jest serce kobiece... Wspomnienia galicyjskie" autorstwa Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej, (powtórzenie) Spółdzielnia Wydawnicza "Czytelnik". Od 6 do 21 stycznia.


logo

 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - Paweł Siwek

"…Zastanawiająca jest ta mnogość bohaterów milczących, gorzkich, z ranami w duszy i na ciele właśnie, wyraźnych alter ego autora, a przecież obarczonych świadomością klęski" - napisał Józef Hen, autor wstępu do "Trzynastu opowieści" Ksawerego Pruszyńskiego. To historie podchorążych i oficerów w polskiej armii na zachodzie. O książce Pruszyńskiego porozmawiamy w "Poranku Dwójki" z redaktorem Michałem Radlickim. Początek o godz. 9.30.

​W audycji sięgniemy również po publikację odsłaniającą nieznane oblicze Franza Kafki: "Kafka idzie do kina" Hannsa Zichlera. Autor "Procesu" był namiętnym bywalcem praskich kin. Od opisu sceny filmowej zaczynają się jego "Dzienniki". Czego szukał w filmach? Jaki wywarły wpływ na jego twórczość? Ponadto w audycji prof. Andrzej Betlej zdradzi tegoroczne plany wystawiennicze związane z Zamkiem Królewskim na Wawelu. Obejrzymy też krótkometrażowe filmy pokazujące historię Łodzi. 

09.50-09.55 - "Wiersz na dzień dobry" - rok Cypriana Kamila Norwida w Dwójce

10.00-12.45 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

Antonin Dworzak Koncert wiolonczelowy h-moll, op. 104, wyk. Kian Soltani, Staatskapelle Berlin & Daniel Barenboim. W drugiej godzinie: Antonin Dworzak Koncert wiolonczelowy h-moll, op. 104, wyk. Kian Soltani, Staatskapelle Berlin & Daniel Barenboim

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Marin Marais Le Badinage, wyk. Jordi Savall, Rolf Lislevand; Jan Sebastian Bach III Koncert brandenburski G-dur, BWV 1048, wyk. Jordi Savall & Le Concert des Nations; Alfonso X El Sabio Ductia Cantiga de Santa María (CSM 123), wyk. Jordi Savall & Hespèrion XXI

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Piotr Kamiński

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Joanna Grotkowska

City Hall (Glasgow, 19.11.2020) Joan Tower Fanfare for the Uncommon Woman nr 1, John Adams Shaker Loops, Robert Schumann II Symfonia C-dur op. 61, wyk: BBC Scottish Symphony Orchestra, dyr. Joana Carneiro

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Ireneusz Rolewski, 26-letni artysta plastyk, od pięciu lat maluje replikę słynnej "Bitwy pod Grunwaldem". Dotychczasowe efekty jego pracy można już oglądać. Obraz składa się z 11 części, które zostały połączone. I jak każda, nawet najwierniejsza kopia, czymś różni się od oryginału. Artysta opowie o tym w audycji o godz. 16.30. Ponadto omówimy perspektywy rozwoju rynku filmowego w pandemicznym świecie, ranking magazynu "Variety", który opublikował listę najbardziej wpływowych osób branży medialnej. Porozmawiamy też o sytuacji Muzeum Narodowego w Lublinie, które z dniem 1 stycznia stało się państwową instytucją kultury.

16.45-16.55 - "Literackie witaminy" / Kazimierz Orłoś

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - zaprasza Michał Szułdrzyński

Wolność słowa a internet. Na ten temat autor porozmawia z Bartoszem Paszczą, ekspertem technologii cyfrowych w Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

19.00-21.30 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

Transmisja z Katowic - koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (początek transmisji o godz. 19.30)

Wolfgang Amadeus Mozart II Koncert skrzypcowy B-dur KV 207; Ludwig van Beethoven IV Symfonia B-dur op. 60 Wyk. Alexandra Konunova - skrzypce, NOSPR, dyr. Domingo Hindoyan

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Nieobecni - aut. Beata Kwiatkowska


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Katherine Mansfield "Opowiadania", czyta Katarzyna Dąbrowska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Franz Kafka "Proces", czyta Piotr Adamczyk, odc. 30, (powtórzenie, FINA).

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy", czyta Jerzy Bończak, odc. 4.


logo

00.00-02.00 - "Potrójne pasmo przenoszenia" - Michał Margański

02.00-04.00 - "Annały Migały" - Michał Migała

04.00-06.00 - "Trójka budzi / nowa fala" - Jędrzej Kodymowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański 

W kalendarzu - dzień osób nieśmiałych. Sprawdzimy jak przełamać nieśmiałość? Porozmawiamy o tym z psychologiem, coachem oraz z ekspertem od wystąpień publicznych. W cotygodniowym cyklu podróżniczym Marka Zalewskiego - wodospady Izuazu - jeden z największych na świecie system 275 wodospadów. Wyprawa tam to doświadczenie nie tylko niesamowitego świata wodnego, ale i tropikalnej dżungli, która otacza to miejsce. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki.

09.00-09.50 - "Muzyczna poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Arkadiusz Ekiert

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Marek Wiernik

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej 

Muzeum nad Wisłą w Warszawie w ramach festiwalu "Warszawa w budowie" przygotowało specjalny format performatywno-poetyckiego oprowadzania po wystawie "Coś wspólnego". W "Fajnym filmie" Ryszard Jaźwiński porozmawia z Arturem Liebhartem o filmie "W kręgu miłości", a w cyklu "Ferie z Trójką" (12-14) - spotkanie z autorem słuchowisk dla dzieci, podróżnikiem i miłośnikiem przyrody Krystianem Tyrańskim (prowadzi program "Mali strażnicy dzikiego królestwa"), rozmowa z siostrami Julią i Wiktorią Szalchta oraz słuchowisko "Przygoda Niepyłki i Apolinki" c.d. Podczas lekcji W-F: będziemy trenować z dr R. Rzepką, podczas lekcji angielskiego - Alicja w krainie czarów ...jedzenia (M. Krautwurst, N. Sinckler , A. Kaczkowska), a podczas lekcji informatyki - podstawy obsługi komputera. Po 14, w spotkaniu z reportażem - "Z tatą w domu" Antoniego Rokickiego.

15.00-16.00 - "W tonacji Trójki" - Michał Kirmuć

16.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar 

Sytuacja epidemiczna COVID-19: powrót dzieci do szkoły i szczepienia nauczycieli. Poza tym przyjrzymy się trzem najbardziej zatłoczonym polskim miastom; na czele rankingu: Łódź, Warszawa, Wrocław. Zajrzymy też m.in. do Gniezna, gdzie nie milkną echa sprawy internetowej oszustki, która wreszcie usłyszała 158 zarzutów. Tylu bowiem do tej pory zgłosiło się oszukanych przez nią klientów. Kobieta przez ponad rok oferowała do sprzedaży odzież, głównie dziecięcą, a także obuwie dziecięce po atrakcyjnych cenach. Pieniądze inkasowała, ale zakupiony towar do właścicieli z reguły nie trafiał. Czy w czasie pandemii potrafimy bezpiecznie kupować w sieci?

19.00-22.00 - pasma Muzyka z Trójką

19-20 - "Czy już Państwo słyszeli?" - Justyna Grabarz

20-21 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk

21-22 - "Od punka do Franka" – Radosław Okrasko

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Wojciech Reszczyński 

Instytut Na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, Reduta Dobrego Imienia oraz Centrum Życia i Rodziny - co w minionym roku osiągnęły te trzy społeczne organizacje? O tym w rozmowie z gośćmi, którymi będą: prezes Jerzy Kwaśniewski z Instytutu Na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris; prezes Maciej Świrski z Reduty Dobrego Imienia oraz prezes Paweł Ozdoba z Centrum Życia i Rodziny.

23.00-00.00 - "Czas niezwykły" - Elżbieta Korczyńska

Projekt "iSztuka - Edukacja Kulturalna dla Wszystkich" realizowany przez Fundację Audiodeskrypcja (NIEOPP) to wyjątkowa wirtualna galeria historii sztuki dostępna i przyjazna dla wszystkich. Fundacja Audiodeskrypcja z Białegostoku jest pionierem audiodeskrypcji i kompleksowego udostępniania sztuki osobom, które nie widzą od urodzenia, całkowicie lub częściowo straciły wzrok, a chcą uczestniczyć w kulturze w możliwie pełny i wartościowy sposób. Projekt "iSztuka..." jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Goście: Barbara Szymańska - wiceprezes Zarządu Fundacji Audiodeskrypcja oraz Emilia Jankiewicz, audiodeskryptorka, pisząca opisy do dzieł w ramach projektu "iSztuka - edukacja kulturalna dla wszystkich". 

LITERATURA W TRÓJCE: 

11.45 - z cyklu Proza czytana w Trójce - "Dzienniki" Marii Dąbrowskiej. Czyta Olga Sarzyńska (aktorka Teatru Ateneum w Warszawie).

logo

 

Czekamy na DJ-skie miksy naszych słuchaczy. 14 stycznia upływa termin nadsyłania zgłoszeń.

W ramach akcji 12 cali na ferie zapraszamy Słuchaczy Czwórki do przygotowania miksów didżejskich. Najciekawsze z nich pojawią się na antenie Czwórki w audycji Kluboteka. Emisja odbędzie się 16 stycznia 2021, po godzinie 22.00. Więcej informacji na czworka.polskieradio.pl​

06.00-09.00 - "Pierwsze Słyszę" - Steven Soderbergh pracuje nad dalszą częścią "Epidemii strachu"? Pandemia koronawirusa sprawiła, że nieco zapomniany film z 2011 roku zatytułowany "Contagion - Epidemia strachu" - stał się hitem i jednym z najchętniej oglądanych tytułów na platformach streamingowych, również w naszym kraju. Reżyser filmu poinformował ostatnio, że rozpoczął prace nad jego drugą częścią. Czego możemy się spodziewać po nowej produkcji?

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - W cyklu Instakultura historia powstania i rozwoju profili artystycznych na Instagramie. Zapraszamy na rozmowę z młodą fotografką, autorką profilu portretowego "Pan i Pani Fotograf", która opowie o tym, jak dostała się do Hollywood.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" Filmiki na YouTubie, seriale, a może fiszki? Jak uczyć się języków obcych w domu? Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego uczymy się języka; czy będziemy potrzebowali gramatyki, czy może bardziej przyda nam się umiejętność płynnej konwersacji? Czy seriale, słuchanie muzyki i oglądanie wywiadów z ulubionymi gwiazdami pomogą w poznaniu obcego języka? O tym, jak łączyć przyjemne z pożytecznym powie Anna Hardej.

22.00-00.00 - "Tłusty czwartek"z Vito Bambino to przede wszystkim autorska selekcja muzyczna i podróż w czasie. Jako wokalista i producent Vito stara się trzymać z dala od gatunków i szufladek, lubi różnorodność. W "Tłustym Czwartku" pączków na pewno nie zabraknie - będzie J Dilla i jego "Donuts".


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - fragmenty książki "Bumerang" Krzysztofa Beśki czyta Grzegorz Damięcki.

logo

Ferie z gwiazdami w Polskim Radiu Dzieciom

Antenę i social media PRD opanowują Siostry Szlachta, czyli Julia i Wiktoria Szlachtówny. Bliźniaczki, które podbijają scenę muzyczną. Zdobyły rozgłos dzięki udziałowi w "Szansie na sukces". Po wygranej w odcinku z przebojami Maryli Rodowicz - startowały w eliminacjach do Eurowizji oraz na festiwal w Opolu.

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" I pomyśleć, że gdyby zdolny stolarz Michael Thonet nie wymyślił swojego fotela na biegunach, nie zjeżdżalibyśmy dziś z góry na sankach. W audycji historia jednego z najbardziej lubianych przez dzieci i dorosłych śnieżnych pojazdów.

15.30 - "Jak będę duży/Jak będę duża" Jakie są naturalne uroki Podhala? Pominiemy kulturę, tradycje, narty i inne atrakcje turystyczne, a skupimy się na naturze - na najpiękniejszych szczytach, szlakach, kotlinach i widokach.​ Gość: Aleksandra Karkowska, współautorka książki "Na Giewont się patrzy" oraz "Zeszytu tatrzańskiego. My tradycji nie gubimy!".

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" 

Aromaterapia - pomaga na przeziębienia, na sen, poprawia nastrój, a na co jeszcze działa i w jaki sposób, jak z niej korzystać i dla kogo jest wskazana? Gość: Katarzyna Stryniewicz, aromaterapeutka. W drugiej godzinie: Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach. TSR jest nurtem terapeutycznym, w którym terapeuta dąży do rozwiązania trudnej sytuacji poprzez skupianie się na mocnych stronach klienta. W terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach mniejszą uwagę poświęca się przeszłości, a większą teraźniejszości i przyszłości.  ​

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - Słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 r. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska. Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie. Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Opowieść wigilijna" Karola Dickensa, czyta Janusz Zadura.logo


15.00 - "Chop-in-pop" - zaprasza Mariusz Gradowski

Specjalnie z okazji ferii zimowych podwójne wydanie audycji. Odcinek pierwszy: "Retropop" - utwory zgrane z płyt szelakowych. W audycji usłyszymy m.in. Polonaise Fox Trot w wykonaniu Carmena Cavallaro And His Orchestra, Waltz in D Flat Major No. 1, Waltz In C Sharp Minor No. 2  oraz Fantasie-Impromptu w interpretacji Scotta Hazela, a także Minute Waltz w prawie 9-minutowej wersji André Kostelanetz And His Orchestra. Odcinek drugi: Rockowo i progresywnie: rockowa fuga w "On Reflection" Gentle Giant, utwory Renaissance i Murphy Blend z cytatami z Chopina, metalowy Jelonek gra mazurki  Chopina, a na deser "rewolucyjna" z metalowymi blastami.

17.00 - "Na Jazzowo" - zaprasza Andrzej Zieliński

Specjalnie z okazji ferii zimowych podwójne wydanie audycji. W pierwszym odcinku audycji m.in. wokalne aranżacje dzieł klasycznych w wykonaniu wybitnej wokalistki Camille Bertault. Ponadto w programie usłyszymy Leszka Kułakowskiego w jazzowych interpretacjach dzieł Chopina. Odcinek drugi: W świecie jazzowych opracowań muzyki Chopina m.in. Charl du Plessis Trio, Guitar4mation, Klazz Brothers i Peppe Rivero Trio. 

22.00 - "W salonie PR Chopin" - zaprasza Marcin Majchrowski

W programie retransmisja z koncertu Marka Brachy organizowanego przez Polskie Radio Chopin.

 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak