X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

Koncerty, literatura i reportaże - Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 16:45
Wyjaśnimy, jak odchudzać się z głową, czym jest pirografia oraz jak millenialsi zmienili rynek bielizny. Wieczorem reportaż "Zawód korespondent", o Hetmanie Żółkiewskim w literaturze, a na początek weekendu solidna mieszanka house'u, soulu i rapu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/photofriday
logo

9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Roman Czejarek

Ile kilogramów trzeba zrzucić, by inni to zauważyli? Jak schudnąć, by skóra nie straciła jędrności przy odchudzaniu, a nasz wygląd rzeczywiście był lepszy "po" niż "przed"? Czyli po prostu, jak odchudzać się z głową? Gościem audycji będzie dr Anna Plucik-Mrożek, internistka, specjalistka od fitnessu medycznego, dyrektor medyczny projektu "Exercise is Medicine Polska". Ponadto "Turystyczna lista przebojów PL". O godz. 11.45 "Choinki Jedynki" - omawianie przesłanych prac oraz stałe elementy audycji: "Poradnik Koronawirus - co musisz wiedzieć", a także konkursy "Co tu nie gra?" i "Od małego dla dużego".

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Zbigniew Zegler

Poza wprawiającą w doskonały nastrój najlepszą muzyką i stałymi pozycjami w piątkowej "Muzycznej Jedynce" będziemy świadkami narodzin nowego gatunku muzycznego, a to za sprawą najsłynniejszego i najbardziej utytułowanego polskiego producenta muzycznego, Bogdana Kondrackiego, i jego syna Kacpra. Jako KONDRACCY premierowo zaprezentują pierwszy utwór z zaplanowanej na luty 2021 płyty "Życie roju". W 2015 roku Kacper rzucił Bogdanowi wyzwanie: - Wymyślmy nowy gatunek muzyczny! Ojciec nie zbagatelizował pragnień syna i dziś przekonujemy się, że ten absurdalny pomysł stał się faktem. Kondraccy stworzyli muzykę wyłącznie z... dźwięków zwierząt i ludzi. W piątkowe popołudnie w "Muzycznej Jedynce" przedstawią pierwszy singiel zatytułowany "Jednorożec z Kairu".

21.00 - "Kulturalna Jedynka" - zaprasza Michał Montowski

OPOWIEŚĆ O MARTINIE EDENIE: Martin Eden był jedną z najpopularniejszych postaci początków XX wieku. Historia bohatera Jacka Londona miała bowiem silne walory edukacyjne. 14 listopada do wirtualnego kina wszedł najnowszy film Pietra Marcella oparty na tej znanej powieści. Obraz został nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej w czterech kategoriach: najlepszy europejski film, aktor, reżyser i scenarzysta. Na 76. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji brał udział w konkursie głównym, a grający rolę tytułową Luca Marinelli zdobył Puchar Volpiego dla najlepszego aktora. Fabuła nakreślona przez Jacka Londona została w filmie Marcella przeniesiona w realia Włoch lat 70. I 80. XX w. Ewolucję typu bohatera opisuje dr Marek Gumkowski, historyk literatury.

22.00 - "Zawód korespondent" - premiera reportażu Antoniego Rokickiego

Śledzą z bliska najważniejsze wybory prezydenckie na świecie. Docierają do miejsc, które inni dziennikarze chętnie by odwiedzili. Przeprowadzają setki rozmów, dzięki którym słuchacze i widzowie poznają świat odległy o tysiące kilometrów. Korespondenci Polskiego Radia i Telewizji Polskiej w Stanach Zjednoczonych opowiadają o kulisach swojej pracy. "Kuchnię" Ameryki przybliżają m.in. Marek Wałkuski, Wojciech Cegielski, Zuzanna Falzmann i Michał Adamczyk.

LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - słuchowisko "Katedra Panny Marii w Paryżu" Wiktora Hugo. Reżyseria Romana Bobrowska, Esmeralda - Dorota Pomykała, Quasimodo - Jerzy Stuhr. Nagranie z roku 1981.

21.45 - "Rękopis znaleziony w Saragossie" Jana Potockiego. Czyta Jan Englert (archiwum PR).

23.50 - "Hłasko. Proletariacki książę" Radosława Młynarczyka, Wydawnictwo Czarne.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

W "Poranku Dwójki" porozmawiamy o obecnych realiach, ale i możliwościach wydania pierwszego albumu jazzowego. Naszym gościem będzie Alina Święs z Instytutu Muzyki i Tańca, który czeka na zgłoszenia do programu "Jazzowy debiut fonograficzny". Początek rozmowy o godz. 9.30. W audycji opowiemy także o Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu". Będziemy poznawać technikę tworzenia określaną jako malowanie ogniem, czyli pirografię. Wybierzemy się także na muzyczne lekcje online z Dagną Sadkowską.

12.05-12.45 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska  

Mikołaj Zieleński Offertoria et Comuniones Totius Anni (wybór), wyk. Wroclaw Baroque Ensemble & Andrzej Kosendiak; Christian Wilhelm Podbielski Sonata G-dur na violę da gamba i b.c., wyk. Anna Firlus - klawesyn, Krzysztof Firlus - viola da gamba

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" - Jerzy Artysz, opr. Anna Skulska (premiera)

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Gościem w audycji jest Lidia Bogaczówna, a rozmawiamy o 12. Festiwalu Era Schaeffera, którego twórcy zabiorą widzów w wirtualną podróż do kolejnego świata Bogusława Schaeffera rozpiętego między kontynentami. Tym razem wydarzenie online będzie spotkaniem artystycznym Warszawy i Los Angeles. Ponadto w audycji rozmowa z Dyrektor NOSPR - Ewą Bogusz-Moore, z dziennikarzem i pisarzem - Włodkiem Goldkornem oraz zapowiedź 24. Festiwalu Szekspirowskiego. W "Literackich witaminach" - Małgorzata Szejnert.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą": Spotkanie z Mirosławem Borkiem - aud. Michała Nowaka

Spotkanie z Mirosławem Borkiem, reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym, laureatem Nagrody Mediów Publicznych 2020 w kategorii obraz. ​

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

Transmisja z Sali NOSPR
Ludwig van Beethoven Koncert fortepianowy nr 1 C-dur op.15 ; Koncert fortepianowy nr 3 c-moll op. 37
Wyk. Saleem Ashkar - fortepian, NOSPR, dyr. Domingo Hindoyan

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku"Strefa literatury: Literacki portret Hetmana - aud. Kingi Michalskiej

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór": Karnawał instrumentów - prowadzi Łukasz Borowicz

LITERATURA W DWÓJCE:

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Jarosław Jakubowski "Circus Mundi", reżyseria Sebastian Konrad, muzyka Krzysztof Aleksander Janczak, obsada: Izabela Dąbrowska, Sebastian Konrad, odc. 15.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz "Boża podszewka", czyta Stanisława Celińska, odc. 15 (powtórzenie).


logo


00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Piotr Majewski

02.00-02.15 - Kwadrans Leszka Długosza

02.15-04.00 - "Trójkowe Archiwum Koncertowe" - Zofia Sylwin

W audycji dwie retransmisje: najpierw koncertu "Starsi Panowie Chórem" - piosenki Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory w mistrzowskim wykonaniu Chóru Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego, pod dyr. Andrzej Borzyma, z 15 października 2017 roku, a potem retransmisja jubileuszowego koncertu Tadeusza Woźniaka z okazji 50-lecia pracy artysty. Koncert nagrany 7 lutego 2016 roku.

04.00-06.00 - "Trójka budzi / off" - Mateusz Tomaszuk

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska

W audycji m.in. o nowości prosto z Kanady - wynalazku trzykrotnie przyśpieszającym trawienie. Zestaw składa się maski, kilku rurek, zaworów i butli z dwutlenkiem węgla. Także o "najmocniejszym" paszporcie na świecie - wygrał ten nowozelandzki, na którym to obecnie daleko nie pojedziemy. Sprawdzimy również tegoroczne Black Friday - wielkie święto wyprzedaży, które zaczyna się już w najbliższy poniedziałek i będzie trwało cały tydzień. Powiemy także o tym, że Robert Gawliński wyjechał do Grecji i został hodowcą oliwek. Postanowiliśmy go zapytać jak to jest toczyć życie rolnika z Rock And Rollową przeszłością.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem Krzysztof Sobolewski z PiS, przewodniczący Komitetu Wykonawczego.

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz

Z doktorem Arturem Bartoszewiczem, ekonomista SGH i z Marcinem Roszkowskim, ekonomistą z Instytutu Jagiellońskiego porozmawiamy o opłatach za odpady. Coraz więcej miast i samorządów decyduje się na uzależnienie opłaty za odpady od opłat za wodę. Dlaczego i czy to sprawiedliwa metoda? Jakie są inne sposoby ustalania opłat za śmieci i czy ​opłaty za śmieci będą w najbliższych latach rosły?

10.00-11.00 - "Akademia rozrywki" - Łukasz Szwed

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Firan

W audycji m.in. odwiedzimy Azjatycki Festiwal Filmowy "5 smaków", a także sprawdzimy co dzieje się podczas przedostatniego dnia Festiwalu Camerimage. Powiemy również o Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania "PO/PIŚMIENNI" oraz odwiedzimy Narodowe Centrum Kultury, by zajrzeć na wystawę plenerową o Paderewskim.

15.00-16.00 - "W Tonacji Trójki" - Michał Margański

16.00-19.00 - "Tu Trójka" - Karol Gnat

W audycji m.in. o tym, że coraz więcej kamer pojawia się w przestrzeni miejskiej. Czy decydują o tym względy bezpieczeństwa? Kto nas ogląda/podgląda? Odwiedzimy także Wielką Galę Integracji - największe w Polsce święto osób z niepełnosprawnością. Podczas Gali nagradzani są ludzie, firmy i instytucje, które robią coś więcej niż muszą, żeby osobom niepełnosprawnym żyło się lepiej. Powiemy także o tym, że sprzedano właśnie gołębia za ponad 1,5 miliona euro. Czy to tylko ekstrawagancja? Ekspert oszczędnościowy – o tym w co możemy inwestować. Podsumujemy również Festiwal Operatorów Filmowych Camerimage w Toruniu i powiemy o Quentinie Tarantino, głównej gwieździe festiwalu sprzed roku –właśnie wydaje swoje opowieści w książce - Będzie to m. in. Historia z jego ostatniego filmu, w którym zagrał Rafał Zawierucha. Przyjrzymy się także startującemu w Wiśle - Pucharowi Świata w skokach narciarskich. Przyjechała cała światowa czołówka, z mocną reprezentacją Polaków. 

19.00-22.00 - "Moje przeboje" - Piotr Baron

22.00-00.00 - "Set didżejski w Trójce" - Norbert Borzym 


logo

6.00-9.00 - "Najlepszy Dzień Tygodnia" - w jaki sposób czosnek pomoże nam we wzmocnieniu odporności? Podpowiemy, do jakich dań najlepiej go użyć, co zrobić by uwydatnił smak innych składników i jaki rodzaj czosnku wybrać do jakiego dania?

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - dawno temu kobiety odrzuciły gorsety i wybrały bieliznę miękką i elastyczną, dopasowaną do ich nowego, aktywnego stylu życia. Potem były majtki modelujące kształt brzucha, ud i pośladków. Był też czas seksownych stringów i biustonoszy push-up. A jak millenialsi zmienili rynek bielizny? Jaka bielizna jest modna dziś? Co na wybiegu chcą oglądać młodzi?

17.00-18.00 - "Teraz Kpop" - tym razem Klaudia Tyszkiewicz zaproponuje wybór nowości. Będą nowe wydania od BTS, TWICE i Monsta x.  Będzie też kolejna szansa na wygranie dwóch Kpopowych albumów w konkursie "Co to za idol?". 

22.00-00.00 - "Rock Blok" - Bartek Koziczyński zaprasza na rozmowę z zespołem Titanic Sea Moon, grającym psychodeliczny trans, space rock, psychodelę i ambient.

00.00-02.00 - "BeatMaszyna" - na początek weekendu solidna mieszanka house'u, soulu i rapu, a w drugiej części audycji specjalna selekcja Avtomata - czyli Kajetana Łukomskiego - producenta, dj-a, grafika oraz aktywisty społecznego, który ostatnio wydał EP-kę pt. "Gusła" dla nowej polskiej wytwórni Tańce.


LITERATURA W CZWÓRCE: 

10.30 - radiopowieść "Idiota" Fiodora Dostojewskiego w tłum. ​Jerzego Jędrzejewicza, w reżyserii Janusza Kukuły, z gwiazdorską obsadą, m.in. Piotrem Adamczykiem, Piotrem Fronczewskim, Januszem Zakrzeńskim, Joanną Trzepiecińską. 


logo

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Święto, którego Polskie Radio Dzieciom pominąć nie może, a jak najlepiej je uczcić? Oczywiście na wesoło z muzyką! W "Muzycznych podróżach" zaśpiewają dzieci dzieciom.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Dzień Praw Dziecka, czyli o tym, jakie prawa mają najmłodsi. Do tego rozmowa z Martą Mikołajczyk, koordynatorką programu "Twoje dane - Twoja sprawa" o tym, co dzieci powinny wiedzieć o ochronie swoich danych osobowych.

17.15 - "Rodzina pod żaglami" - Jesień to czas na czytanie, plany i nadrobienie wiedzy. O tym, jakie książki warto, a jakie trzeba przeczytać jesienią. 

Dla dorosłych:

21.00-23.00 - "Muzyka dla rodzica" - Gościem audycji będzie Ania Szafraniec. Porozmawiamy z wokalistką o godzeniu pracy muzyka z byciem rodzicem, ale też o projekcie "Mamy! Śpiewamy!", który tworzą muzycy i (jak sami o sobie piszą) rodzice oraz wujkowie. Zaczęło się od trzech mam prowadzących zajęcia gordonowskie, a skończyło na dziewięcioosobowym zespole. Premiera płyty 27 listopada, a my już teraz porozmawiamy o piosenkach łatwo wpadających w ucho, które rozwijają dzieci muzycznie, są śpiewane na głosy, są zagrane na kilkunastu instrumentach (kontrabas, perkusja, gitary, banjo, saksofony, flet, wiolonczela i wiele innych) w różnych gatunkach i rytmach (swing, blues, rock'n'roll, country), są dostosowane do skali dziecka. Piosenki te pokochają dzieci i dorośli. Zaprasza Damian Sikorski.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska.

Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie.

Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

12.15 - Bajkowy kącik" - Bajka o tym, dlaczego woda morska jest słona.

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.

logo

9.00 - "Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" - zaprasza Jacek Hawryluk

Audycja z udziałem Kacpra Miklaszewskiego, Karola Radziwonowicza i Andrzeja Sułka. Jury będzie wybierało najlepszą ich zdaniem interpretację II Koncertu fortepianowego c-moll op. 18 Sergiusza Rachmaninowa.

14.00 - "Chopina dzieła wszystkie" - zaprasza prof. Mieczysław Tomaszewski

Autor przybliży okoliczności powstania i znaczenie Etiud op. 10 Fryderyka Chopina, odwołując się także do tradycji stworzonej przez Marię Szymanowską oraz rezonans Chopinowskich arcydzieł w twórczości Claude’a Debussy’ego. Etiudy Chopina i Debussy’ego wykona Maurizio Pollini, a Etiudę Szymanowskiej - Regina Smendzianka.

18.00 - "Chopin osobisty" - zaprasza Róża Światczyńska

W programie autorka zaprezentuje fragmenty najnowszej płyty Ingrid Fliter - znakomitej argentyńskiej pianistki, laureatki II nagrody Konkursu Chopinowskiego w 2000 r. Na płycie, którą artystka debiutuje w wytwórni Linn Records znalazły się oba koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina, nagrane ze Szkocką Orkiestrą Kameralną pod dyrekcją Juna Märkla. W audycji posłuchamy Koncertu f-moll op. 21, a także przypomnimy sobie wcześniejsze chopinowskie interpretacje Ingrid Fliter.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak