X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

Święto odzyskania niepodległości w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 07:16
W środę 11 listopada przypada 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia na wszystkich antenach Polskiego Radia w południe zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego. 11 listopada w Polskim Radiu grać będziemy wyłącznie polską muzykę. W audycjach specjalnych porozmawiamy m.in. o tym, co dla pokoleń Polaków oznaczały wolność i ojczyzna oraz na czym polega patriotyzm gospodarczy. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Velishchuk Yevhen/Shutterstock.com

11 listopada o godz. 12.00 z okazji akcji „Niepodległa do Hymnu 2020” na wszystkich antenach Polskiego Radia zostanie odegrany hymn narodowy w pełnej, kanonicznej wersji. 

. .

W Programie 1 Polskiego Radia zapraszamy do wysłuchania 6-odcinkowego cyklu felietonów Andrzeja Sowy "Niepodległa dzień po dniu", audycje zostały przygotowane z wykorzystaniem materiałów archiwalnych i wspomnień uczestników.

Po godz. 10.00 transmisja mszy św., tego dnia wyjątkowo ze Świątyni Opatrzności Bożej. Po zakończeniu transmisji mszy świętej, w "Czterech Porach Roku" porozmawiamy o gospodarczym cudzie nad Wisłą, natomiast w Ekspresie gospodarczym zastanowimy się, czym jest patriotyzm gospodarczy i dlaczego warto kierować się nim na co dzień.

"Przeznaczenie zapisane na szkle". Słuchowisko
Piłsudski .jpg
Słuchowisko "Przeznaczenie zapisane na szkle". POSŁUCHAJ

Wieczorem po godz. 19.30 zapraszamy na słuchowisko dla dzieci "Z głową w chmurach" opowieść o Jadwidze Piłsudskiej.

Słuchowisko  powstało w ramach cyklu 22 słuchowisk historycznych "Dzieci bliżej historii" przygotowanych we współpracy Teatru Polskiego Radia z Polską Fundacją Narodową.

Czytaj także:

Z kolei w audycji "Moje książki" porozmawiamy o życiu literackim w trzech zaborach, w 1918 roku i po odzyskaniu Niepodległości.

logo

11 listopada gościem "Poranka Dwójki" będzie Gabriela Sierocińska-Dec z Muzeum Historii Polski, rozmowa na temat gry edukacyjnej „Tak zmienił się świat” w ramach XV Przystanku Niepodległość.


pzystanek niepodległość.jpg
Przystanek Niepodległość i gra "Tak zmieniał się świat o historii radia

Rozgrywki rozpoczną się 11 listopada, tematem przewodnim gry online są przemiany komunikacyjne i kulturowe na początku XX wieku, a celem będzie pokazanie, jak radio zmieniło życie społeczeństwa i w jaki sposób dzięki nowoczesnej technice otworzyła się dostępność informacji, oferty edukacyjnej, kulturalnej i sportowej w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Czytaj także:

16.00 – 17.30 - Filharmonia Dwójki Koncert Niepodległa "Kulka – Paderewski – Kulka" (retransmisja koncertu z Teatru Polskiego z 08.11.2020)

"Kulka / Paderewski / Kulka" to wielobarwny muzycznie fresk, który wpisuje się w 160. rocznicę urodzin wybitnego artysty i wielkiego męża stanu. W całości wypełniają go kompozycje Paderewskiego i choć pochodzą z różnych okresów jego twórczości, to doskonale ilustrują niezwykłą muzyczną wrażliwość i nieprzeciętnie twórczy talent.

Inspiracją do powstania projektu „Kulka / Paderewski / Kulka” była „rodzinna fascynacja” kompozycjami Wielkiego Mistrza. Wybitny, utytułowany skrzypek Konstanty Andrzej Kulka już od lat, w duetach z doskonałymi pianistami, wykonuje wszystkie, napisane na skrzypce i fortepian, utwory Paderewskiego.

Jego córkę Gabę Kulkę, pianistkę, nietuzinkową kompozytorkę i charyzmatyczną wokalistkę, zauroczyły kilka lat temu pieśni napisane przez Paderewskiego do wierszy m.in. Asnyka i Mickiewicza.

Czytaj także:

Główną ideą projektu „Kulka / Paderewski / Kulka” jest próba opowiedzenia wybranych dzieł Mistrza językiem pochodzącym z dwóch różnych muzycznych światów, tak aby powstało dzieło spójne, gdzie z różnorodności rodzi się  nowa muzyczna wartość. Dzieło które, eksponując ponadczasową wartość kompozycji  Paderewskiego, przybliża je estetyce współczesnego odbiorcy zanurzonej  drugiej dekadzie XXI wieku.

Z jednej strony projekt „Kulka / Paderewski / Kulka” wypełnią, osadzone w klasycznej manierze, wirtuozerskie wykonania utworów Paderewskiego, które przedstawią tak wybitni artyści jak Konstanty Andrzej Kulka czy Grzegorz Skrobiński.

Z drugiej, czekać nas będzie niezwykła wyprawa do świata muzyki improwizowanej z tak znakomitymi postaciami jak Gaba Kulka i towarzyszący jej, Wojciech Traczyk na kontrabasie i Robert Rasz na perkusji. Rolę wyjątkowego pomostu, który połączy obie te muzyczne rzeczywistości, pełnić będzie doskonała, unikalna w kraju i coraz bardziej rozpoznawalna na świecie Sinfonietta Cracovia pod batutą Jerzego Dybała.


logo

11 listopada w Trójce w specjalnej 3-częściowej audycji spotkają się trzy pokolenia Polaków: 20-, 50- i 80-latków.

Porozmawiamy o tym, co dla nich znaczą wartości takie jak: rodzina, wolność, ojczyzna.

Planowana jest także rozmowa z ekspertem, socjologiem, który podsumuje zmiany i różnice w wypowiedziach poszczególnych generacji.


logo

Na antenie Czwórki o „Przystanku Niepodległość”, ze szczególnym uwzględnieniem gry edukacyjnej, tego dnia liczne wydarzenia także w wersji online;

Czytaj też:

W audycji "Pasjonauci" - "Niepodległa uczy migać", czyli Biuro Niepodległa zaprasza na cykl lekcji języka migowego, wraz z serią filmików o nauce tego języka.

W Muzycznym lunchu wieczór rezydentów – polska muzyka, specjalna audycja Muzyczny lunch poświęcona wydanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia płycie Renaty Lewandowskiej.

logo

11 listopada w "Poranku Polskiego Radia Dzieciom" i w "Popołudniku" będziemy mówić o historii Mazurka Dąbrowskiego.

Przez cały dzień będziemy również wspominać koncerty niepodległościowe "Niepodległość – oczami dziecka".

O koncertach czytaj również:

logo

W Polskim Radiu Chopin specjalne audycje o muzyce polskiej.


Zapraszamy!

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak