X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

40:1. "Wizna" - najnowsza książka Jacka Komudy

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 12:28
W magazynie "Moje książki" rozmowa z Jackiem Komudą o jego nowej powieści historycznej "Wizna", opowiadającej o obronie odcinka Wizna nad Narwią na północny wschód od Łomży na historycznym Mazowszu na początku września 1939 roku. Określa się ją jako Polskie Termopile, ze względu na desperacką obronę polskich żołnierzy pod dowództwem kapitana Władysława Raginisa pomimo dużej dysproporcji sił polskich obrońców.
Ruiny bunkra na Strękowej Górze w linii obrony Wizna, w którym zginął kapitan Władysław Raginis
Ruiny bunkra na Strękowej Górze w linii obrony Wizna, w którym zginął kapitan Władysław RaginisFoto: ArtMediaFactory/shutterstock

Bitwa, która rozegrała się w dniach 7–10 września 1939 roku pozostawała mało znanym epizodem II wojny światowej. Niemiecki korpus pancerny generała Heinza Guderiana uderza z całą mocą, usiłując zamknąć kleszcze wokół wycofujących się spod Warszawy polskich armii. Zakładano, że jego sukces przyniesie klęskę stronie polskiej po zaledwie dziesięciu dniach oporu.

Jednak na drodze pancernych zagonów staje polska załoga odcinka Wizna. Dwie kompanie piechoty ukryte w kilku betonowych schronach nad Narwią wsparte sześcioma działami. Do tej pory uważano, że Raginis dysponował 720 żołnierzami. Analiza nowych źródeł skłania do przekonania, że nie miał nawet tego. Pod jego komenda mogło znajdować się góra 360 ludzi. 40:1 to symboliczna proporcja liczebności wojsk niemieckich i polskich w walkach pod Wizną (faktyczna wynosi ok. 58:1).

O obronie Wizny szwedzki zespół Sabaton napisał i wylansował piosenkę "40:1"

Sabaton/Youtube

Jacek Komuda to pisarz i historyk. Specjalizuje się w dziejach Rzeczypospolitej szlacheckiej. Jest autorem 17 książek, w tym dziesięciu powieści historycznych.  

***

Do słuchania audycji "Moje książki" w środę (23.09) o godz. 21.05 zaprasza Magda Mikołajczuk.

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stefan Starzyński: "To jest ta humanitarna niemiecka wojna"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 05:50
– To wojna, której celem jest zniszczenie pamiątek narodowych i zdobyczy kulturalnych, w której giną tysiące kobiet niewinnych i dzieci polskich, starców i mężczyzn cywilnej ludności nie biorącej w wojnie udziału – mówił prezydent Warszawy Stefan Starzyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wrzesień '39. Ppłk Wacław Lipiński: Być zwyciężonym i nie ulec, to zwycięstwo

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 05:55
- Walczymy z wolą walki, mimo iż zetknęliśmy się z olbrzymią przewagą wroga i zdajemy sobie sprawę z ciężkich warunków. Walczyć będziemy nadal – mówił w przemówieniu z 21 września 1939 roku szef propagandy Dowództwa Obrony Warszawy.
rozwiń zwiń