X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

"Wszystko gra" i "Chop-in-pop". Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 16:47
Finanse w małżeństwie: co kiedy żona zarabia więcej? Opowiemy o radosnym projekcie "Tribute To Alibabki" oraz co łączy Stinga z Chopinem. Czy spektakle teatralne w internecie mają sens oraz jak żyć pod jednym dachem z psem i dziećmi?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/egonkling
logo

W "Czterech Porach Roku" (9.00-12.00) tematem będą między innymi pieniądze w związku – skutki prawne wspólnoty małżeńskiej – długi, kredyty, zobowiązania ratalne, osobne konto – czy jest możliwe przy wspólnocie majątkowej oraz rozdzielność majątkowa – kiedy jest wskazana i czym skutkuje. Jak dzielić się wydatkami w przypadku wspólnoty majątkowej – spisać rodzaj umowy kto za co płaci. Co w przypadku znacznej różnicy w zarobkach – czy mieć osobne konto. Wątpliwości wyjaśni mec. Katarzyna Ludwig. 

Po 9.30 dr Andrzej Sadowski z Centrum Adama Smitha odpowie na pytania: czy wspólne konto to już przeszłość? Czy są statystyki gospodarowania zasobami finansowymi w związkach? Czy fakt zakładania konta dziecku skutkuje jego samodzielnością finansową i chęcią utrzymania niezależności w dorosłym wieku?

Po godz. 10.00 rozmowa o nadciśnieniu z dr Anną Mrożek, internistką. Jak często mierzyć je w domu i zapisywać? Czy warto jest mierzyć ciśnienie dwa razy z rzędu. ​Jakie są normy dla osób starszych, a jakie dla ludzi w sile wieku i czy osoby z nadciśnieniem mogą uprawiać sport, albo być aktywnymi fizycznie? Co w sposób naturalny obniża ciśnienie? Herbatka z głogu i melisy? A jakieś produkty? Kiedy powinien się nam włączyć dzwonek alarmowy – przy jakich wartościach ciśnienia i jak długo trwających?

Oraz stałe elementy - konkursy "Co tu nie gra" i "Od małego dla dużego"​. Zaprasza Agnieszka Kunikowska.

Po 21.00 w "Moich Książkach" Magdaleny Mikołajczuk rozmowa z niemieckim poetą Dursem Grunbeinem, laureatem tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta (patronat Polskiego Radia). Gala wręczenie nagrody odbędzie się 15 września w Teatrze Polskim w Warszawie.

"Owoce wiśni" to wydany właśnie zbiór opowiadań Osamu Dazaia (1909-1948), jednego z najważniejszych japońskich pisarzy. Jego proza (przede wszystkim powieści "Zmierzch" i "Zatracenie") jest wciąż wznawiana i uważana za kultową, także ze względu na dekadencki życiorys autora.

Gościem audycji będzie tłumaczka Katarzyna Sonnenberg-Musiał​. 

O 23.00 "Mój świat dźwięków" – Agata Steczkowska 

A w nim pierwsza część spotkania z polskim kompozytorem mieszkającym od lat w Australii, Piotrem Nowotnikiem​.


logo

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

W Poranku Dwójki sięgniemy po "Cios kończący", czyli ostatnią część kultowej serii z Rudolfem Heinzem. Ponad dekada spędzona z najlepszym w kraju profilerem dobiega właśnie końca. „Cios kończący” Mariusza Czubaja zapowiada się na najmocniejszą, a na pewno najbardziej mroczną z całego cyklu. Przez lata Heinz był samotnym łowcą tropiącym seryjnych morderców. Dopiero wiek zmusił go do odejścia na emeryturę. Instynkt łowcy trudno jednak w sobie zdusić. Kiedy niespodziewanie zostaje poproszony o pomoc w sprawie brutalnego zabójstwa na Śląsku, były komisarz bez reszty angażuje się w nieoficjalne śledztwo. Okazuje się, że łączy się ono z serią tajemniczych zaginięć i zabójstw. Pewnego wieczoru znika także sam Heinz. Spotkanie z Mariuszem Czubajem o godz. 9.30.

Godzinę wcześniej swoimi refleksjami na temat funkcjonowania teatru w czasach pandemii podzieli się z nami dyrektor Teatru Narodowego, aktor, reżyser - Jan Englert. Jak wygląda powrót po kilkumiesięcznej wymuszonej przerwie, jak dalekie od istoty teatru jest przenoszenie spektakli do internetu, jak przebiegają próby, jak granie przed niepełną salą odczuwają aktorzy.

Ponadto w audycji:

- relacja z uroczystości wręczenia Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2020, której laureatem w tym roku jest  Durs Grünbein, poeta i eseista, uznany przez krytykę za pierwszego wielkiego poetę zjednoczonych Niemiec;

- światowe spory wywołane filmem "Mulan";

- zapowiedź Festiwalu Transatlantyk.

12.45 – 13.00 – Głosy z przeszłości: Andrzej Markowski

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla

Gościem w audycji - Artur Malke, dyrektor 13 Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej All’improvviso w Gliwicach. Ponadto Anna Augustynowicz i Jacek Głomb opowiedzą o realizacji "Króla Leara" w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy. Zapowiemy też festiwal Designu w Łodzi i Carnaval Sztukmistrzów 2020: “Incydent polski” w Lublinie. W Literackich witaminach – Marek Puszczewicz​.

17.30 – 18.00 – O wszystkim z kulturą: Spotkanie z Moniką Borzym – aut. Piotr Metz

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Niemodne przyjemności – aut. Roman Dziewoński

logo

Godz. 11.45 - PROZA CZYTANA - od 14 września  SŁAWOMIR MROŻEK – „Krótkie, ale całe historie – opowiadania wybrane” – czyta ANDRZEJ MASTALERZ, muzyka – ŁUKASZ BOROWIECKI. Przygotowała  Barbara Marcinik

KRÓCEJ NIE MOŻNA!

Krócej, zarazem lepiej, nie można opowiedzieć, jak rekomenduje wydawca, "całej prawdy o nas wszystkich, wczoraj i dziś".

Powstałe w czasach, o których nie mamy najlepszej opinii, przenikliwe i przezabawne opowiadania zachwycają zwięzłą formą. Kto tak dzisiaj potrafi pisać?

W Trójce powstał pomysł, by zajrzeć do opowiadań różnych autorów i sprawdzić, jak wygląda mapa krótkich form. Nie wygląda najlepiej, dlatego z radością przygotowaliśmy 20 „odcinków” Mrożkowych miniatur, z których na razie 10 - czyli przez 2 tygodnie - będziemy prezentowali około 11.45.

Niespodzianką zapewne będzie druga dziesiątka, seria druga opowiadań tego autora, ale – o niej – później.

Tymczasem, przypominamy, że na początku lata przedstawialiśmy korespondencję: Sławomir Mrożek – Leopold Tyrmand. Włączaliśmy się w ten sposób w obchody Roku Tyrmanda (100-lecie urodzin). Tak złożyło się, że podczas trwania naszej lektury – 29.06. – niepostrzeżenie mijała 90 rocznica urodzin Mrożka.

Mamy teraz szansę nieoficjalnie uczcić rok 90. urodzin autora „Tanga”.

Do lektury zaprosiliśmy, doskonale wyczuwającego styl i rodzaj humoru Mrożka, Andrzeja Mastalerza. O napisanie muzyki poprosiliśmy Łukasza Borowieckiego. To – można powiedzieć – „nasza ekipa”!

Dobrej zabawy, kosztem „minionej epoki”!


logo

Wszystko Gra 9.00-10.00 - gościem Uli Kaczyńskiej będzie Meek, Oh Why? który opowie o swoim trzecim albumie Zachód, trasie przed lockdownem i zaprosi na jesienne koncerty. 

Stacja Kultura 10.00-12.00 – w cyklu Letnia Pracownia odwiedzimy Mateusza Dziadkowca. Mateusz ma 24 lata i pochodzi z Białego Dunajca. Od dziecka rysował, a pod koniec nauki w technikum odzieżowym zaczął malować (w większości surrealizm i abstrakcje) i napisał książkę pt. „Podmuch”. Jak wygląda jego pracownia?

Muzyczny Lunch 13.00-14.00 – Maciek Szajkowski zaprasza na spotkanie z Januszem "Yasmanem" Kuszem - jednym z pomysłodawców  radosnego projektu "Tribute To Alibabki", czyli naszej czwórkowej aktualnej Płyty Tygodnia.

Strefa Sportu 21.30-22.00 – spotkanie z Klaudią Kazimierską, uznawaną za jeden z największych talentów w polskich biegach średnich. Ma dopiero 19 lat, a w tym sezonie szybciej od niej w Polsce biegała tylko Sofia Ennaoui. Podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej w Chorzowie ustanowiła rekord życiowym zaledwie 13 setnych gorszy od rekordu Polski do lat 20. Czy jest to talent na miarę medali na najważniejszych imprezach rangi mistrzowskiej? Na rozmowę zaprasza Darek Matyja.


logo

10:45 "Szkoła na morzu Kalinki Kapitanki" - Geometria i matematyka to królowe nauk i nie ma bez nich też żeglowania. Ale właściwie do czego konkretnie służy ołówek na morzu, opowie jak co tydzień Kalinka Kapitanka.

15:00 "Popołudnik w PRD" - Od 2006 roku 16 września obchodzimy w Polsce Dzień Bluesa. Głównym jego założeniem jest propagowanie muzyki bluesowej. W tym dniu w wielu polskich miastach organizowane są koncerty bluesowe oraz wydarzenia promujące ten gatunek muzyki. Jest to także dzień rocznicy urodzin jednej z ikon bluesa - B.B. Kinga. Przyjrzymy się twórczości czołowych polskich i światowych artystów bluesowych.

15:30 "zGRAjmy się" - dziś przyjrzymy się prostej grze, która doskonale ćwiczy koncentrację, zręczność i wstrzymywanie oddechu. Bierki - choć znane od wieków, wciąż cieszą się popularnością jako szybka gra towarzyska, niewymagająca długiego poznawania zasad i uczenia się skomplikowanych strategii, jak ma to miejsce w szachach czy warcabach.

Dla dorosłych:

21:00-23:00 "Strefa rodzica" 

1 temat: Justyna Bednarek i Jagna Kaczanowska, książka "Gorsza siostra".

"Ida ma 25 lat, męża Tomka i dwuletnią córeczkę - Dziunię. Przed rokiem wykryto u kobiety białaczkę. Choroba postępuje szybko i jest wyniszczająca. Mama Idy, Urszula, jest przerażona, chce ratować córkę za wszelką cenę! Okazuje się, że tylko przeszczep może uratować Idzie życie, a niestety, żaden z członków rodziny nie może być dawcą szpiku.

Podczas rodzinnego spotkania okazuje się, że wuj Urszuli, benedyktyn z Tyńca, zna rodzinną tajemnicę. Przysięgał milczeć, jednak w tej sytuacji uznaje, że sprawa życia i śmierci zwalnia go z jej dotrzymania. Okazuje się, że jest jeszcze jedna szansa na znalezienie dawcy… półsiostra Uli. Jak zmieni się życie rodziny po odsłonieniu wieloletniej tajemnicy? I czy pojawi się szansa na uratowanie Idy?"

Na podstawie bohaterki porozmawiamy o tym, do czego jest zdolna matka, żeby ratować dziecko i jak wiele może poświęcić. 

2 temat: Pies w rodzinie. 

Jak żyć pod jednym dachem z psem i dziećmi? Jak uczyć mądrego i dobrego bycia razem? Jak współpracować i się bawić? Jakie rasy psów są odpowiednie dla rodziny? Czy małe dziecko trzeba chronić przed psem, czy można mieć nieograniczone zaufanie? Czy każdego psa powinniśmy szkolić? Jak poradzić sobie ze stratą czworonożnego przyjaciela i jak wytłumaczyć to dzieciom? Gość: Małgorzata Wróbel, psi psycholog.

23:00-1:00 "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Prezentacja nowego albumu w języku hiszpańskim przygotowanego przez Raula Malo i jego The Mavericks. Mandy Barnett nagrała piękny "A Nashville Songbook" a z ostatnich czeskich wojaży czas rozpakować mega premiery od naszych południowych sąsiadów. Będzie niezwykle przebojowy Michala Hruzy "Svetlo do tmy".

Do tego prosto z filmu "Zenska pomsta" premierowa Helena Vondrackova z muzyką Leszka Wronki, podwójne zaskoczenie od Lucii Bilej a nade wszystko rozmowa z Ygorem Przebindowskim, który opowie o "Powidokach Północy" i literackim debiucie z tytułem "Aukcja". Prapremiera na antenie Polskiego Radia Dzieciom, bo w sprzedaży oba tytuły dopiero 25 września.


logo 

Muzyka Stinga, Charlie Parkera i temat z filmu Mission Imposible w Polskim Radiu Chopin? Nie ma misji niemożliwych, gdy gospodarzem programu jest Mariusz Gradowski. Posłuchajmy, jak ów mistrz mikrofonu odsłoni i rozwinie związki znanych z popkultury tematów muzycznych z twórczością patrona anteny. Chop-in-pop, godzina 21:00.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak