X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

"Dostarczali informacji ws. ks. Blachnickiego". Dr Witold Bagieński o małżeństwie Gontarczyków

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 11:30
- Jolanta i Andrzej Gontarczykowie mieli rozpracować środowisko w jakim obracała się ks. Franciszek Blachnicki - mówił w Polskim Radiu 24 dr Witold Bagieński, historyk służb specjalnych z IPN. 
Audio
ks. Franciszek Blachnicki
ks. Franciszek Blachnicki Foto: Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Gość PR24 mówił o Jolancie i Andrzeju Gontarczykach, komunistycznych szpiegach lat 80. XX w. Andrzej Gontarczyk karierę w Służbie Bezpieczeństwa jako tajny współpracownik rozpoczął w 1974 r. Jego żona Jolanta – trzy lata później. Od 1982 r. współpracowali z wywiadem PRL.

- Po wprowadzeniu stanu wojennego zostali przejęci przez wywiad. Po odpowiednim przeszkoleniu zostali przerzuceni do RFN, aby prowadzić inwigilację ks. Franciszka Blachnickiego, ale celem było między innymi Radio Wolna Europa - mówił gość PR24.


trzaskowski lange pap arch 1200.jpg
TVP.Info: pieniądze stołecznego ratusza trafiają do osoby wykonującej polecenia komunistycznych służb

Inwigilacja ks. Blachnickiego

Jak podkreślił, ważniejsza jednak okazała się sprawa ks. Franciszka Blachnickiego. - Jolanta Gontarczyk jako TW „Panna”, a Andrzej Gontarczyk jako TW „Yon”, mieli rozbić środowiska działaczy „Solidarności” w RFN, a po poznaniu księdza, zajmowali się jego inwigilacją oraz infiltracją ruchu ChSWN.

- Był on istotny dla bezpieki bo tworzył wspólnoty, które miały być czymś szerszym, adresowanym też do młodzieży bloku wschodniego, wcześniej był on w Auschwitz. Gontarczykowie dostarczali informacji na temat tego kto pojawia się w ośrodku i jak on działa - mówił dr Witold Bagieński.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. W drugiej jej części, o odpowiedzialności małżeństwa Gontarczyków za śmierć ks. Blachnickiego.

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Dr Witold Bagieński (historyk służb specjalnych z IPN)

Data emisji: 25.05.2020 r.

Godzina: 10.06


Czytaj także

Krzysztof Wyszkowski: stan wojenny był zbrodnią na narodzie polskim

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 12:04
- Władze komunistyczne, służąc Związkowi Sowieckiemu, odpowiedziały wyprowadzeniem czołgów, strzelaniem z karabinów, mordowaniem ludzi. Stan wojenny był zbrodnią na narodzie polskim - powiedział w PR24 Krzysztof Wyszkowski, działacz opozycyjny w czasach PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Działacz opozycji antykomunistycznej: weryfikacja SB była czystą fikcją

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 11:55
- To przy Okrągłym Stole zapewniono bezkarność członkom Służby Bezpieczeństwa. (…) Weryfikacja i dekomunizacja nie dotknęły przedstawicieli postelity. Postelity, bo elitę wymordowano nam w Katyniu - powiedział Jacek Smagowicz, działacz opozycji niepodległościowej z okresu PRL.
rozwiń zwiń