X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

"Perły reportażu" i Cafe "Muza". Majówka z Polskim Radiem

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 09:52
Kto to buntownicy, renegaci i skurczybyki? Czy sok mięsny z przyprawami pomaga w odchudzaniu? Jak dostać się do szkoły teatralnej i nieba? Poza tym rozrywka i reportaże. A ucho nasycimy najlepszą muzyką. Spędź weekend z Polskim Radiem!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/robertescu
logo 

JEDYNKA

SOBOTA 23 MAJA

9.00-12.00 – W "Czterech Porach Roku": Jak zaplanować wakacje? To że w Polsce to jasne, ale jak i gdzie? Jakie środki bezpieczeństwa powinny być spełnione w gospodarstwach agroturystycznych, hotelach, schroniskach? Odwiedzimy zdalnie ciekawe miejsca wzdłuż i wszerz kraju - już czynne - pytamy o ich propozycje i atrakcje:

Latarnia morska w Gąskach w gminie Mielno

Pałac w Lubostroniu w woj. kujawsko-pomorskim

Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej

Skansen i Muzeum w Wałczu

Zamek w Reszlu na Warmii

Palmiarnia w Wałbrzychu

Nadmorska Kolej wąskotorowa w Gryficach

Zaprasza Roman Czejarek.

15.10 - "Gdzie jest Pan Cogito" - W audycji porozmawiamy o dokonaniach, życiu i świętości Jana Pawła II. Jak zmienił świat i Kościół? Jaką pozostawił spuściznę? Gośćmi będą:

​Ksiądz Profesor Piotr Mazurkiewicz – UKSW

Profesor Jan Grosfeld – UKSW

Dr Bartosz Wieczorek – Centrum Myśli Jana Pawła II

Zaprasza Małgorzata Raczyńska.

18.00-19.00 - Mariana Krill zaprasza do podróżowania "Z muzyką po Kresach". W audycji znajdzie się wspomnienie wizyty Jana Pawła II na Ukrainie w 2001 roku. W bardzo trudnym dla Ukrainy czasie Ojciec Święty odwiedził Kijów i Lwów, była to pierwsza pielgrzymka Papieża w kraju, gdzie większość obywateli deklarowała przynależność do Prawosławnego Kościoła Moskiewskiego patriarchatu. Ta wizyta dla wielu Ukraińców i nie tylko dla nich miała ogromne znaczenie.

W audycji ponadto:

- na Ukrainie od początku kwarantanny nauczanie we wszystkich typach szkół odbywa się przez Internet. Dotyczy to również polskich szkół we Lwowie. Jak radzą sobie uczniowie i nauczyciele w tych nowych warunkach? Relacja Wojciecha Jankowskiego ze Lwowa;

- kolejny odcinek inicjatywy #folkwdomu, którą  od miesiąca realizuje Radiowe Centrum Kultury Ludowej. W ramach cyklu, w którym prezentujemy nagrania polskich muzyków folkowych tworzone w warunkach społecznej izolacji, zaprezentujemy rozmowę z Ulyaną Hedzik (Ulą Gedzik) - pochodzącą z polsko-ukraińsko-białoruskiej rodziny wokalistką jazzowa,  skrzypaczką, dyrygentką, która w 2018 roku wystąpiła na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja" wraz ze swoim zespołem Ulyánica​.

NIEDZIELA 24 MAJA

O godz. 9.00 oraz 19.00 - zapraszamy na transmisje Mszy Świętej z Bazyliki Świętego Krzyża w  Warszawie

10.00-12.00 - "Czas pogody"

Grała u Rybkowskiego, Konica, Kondratiuka i Kieślowskiego, a kiedy stuknęła jej 80tka - założyła czerwoną sukienkę...i została modelką! Jak godzi bywanie na czerwonym dywanie i ściankach z życiem na wsi i pracą w ogrodzie opowie  Helena Norowicz. Poza tym wspaniałym dowodem życia pełnego pasji i aktywności w każdym wieku będzie aria z najsłynniejszej opery naszego majowego kompozytora Stanisława Moniuszki oraz szczypta humoru z archiwum kabaretowego Teresy Drozdy.​ Zaprasza Zbigniew Krajewski.

17.10 - "Perły Reportażu"

„Dźwięki pandemii" - Olgi Mickiewicz, z wykorzystaniem nagrań Beaty Kwiatkowskiej

Pandemia koronawirusa to z jednej strony ciągły dopływ nowych informacji o tym, co dzieje się w Polsce i na świecie. Z  drugiej - monotonia codzienności, kiedy wielu osobom większość dnia upływa w samotności bądź wyłącznie w gronie najbliższych, we własnym domu. To balansowanie pomiędzy strachem o zdrowie swoje i bliskich, lękiem o przyszłość, a nudą. Reportaż jest zapisem  dźwiękowej rzeczywistości tych ostatnich tygodni.​

"Jak tu cicho...21:37"... - reportaż Eweliny Kosałki-Passii, Polskie Radio Katowice

W tym roku minęło 15 lat od śmierci Jana Pawła II. Nie było wielkich obchodów, kościoły nie wypełniły się wiernymi, a Plac św. Piotra w Watykanie był pusty. Panująca pandemia koronawirusa zmieniła obraz świata, zmieniła nas - jesteśmy odizolowani od drugiego człowieka, bo on może stanowić zagrożenie. W reportażu oprócz trudnej, cichej współczesności wracamy także do 2 kwietnia 2005 roku.

logo

DWÓJKA

SOBOTA 23 MAJA

10.00-10.30 – Droga przez mąkę: O kuchni flandryjskiej i niderlandzkiej w połowie XVI wieku w oparciu o "Przygody Dyla Sowizdrzała" Karola de Costera z Wandą Klenczon rozmawia autor audycji – Łukasz Modelski.

12.30-13.00 – Czytelnia: Antti Tuomainen „Najgorętsza plaża w Finlandii”, Katarzyna Tubylewicz „Bardzo zimna wiosna” - Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta, prowadzi Małgorzata Szymankiewicz.

13.00-15.30 – Duża czarna – prowadzi Przemysław Psikuta

Barok z myszką. Utwory klawiszowe mistrzów XVIII wieku w interpretacjach sprzed lat. Posłuchamy nagrań powstałych w Moskwie, Tbilisi, Toronto i Nowym Jorku. A zagrają… Wszystko wyjaśni się w sobotę 23 maja po godzinie 13:00. Zapraszamy! Marcin Zgliński i Przemek Psikuta. 

17.00-19.00 – Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki – Bedřich Smetana, Sprzedana narzeczona – audycja Jacka Hawryluka z udziałem Doroty Kozińskiej, Piotra Kamińskiego i Kacpra Miklaszewskiego, poszukujących najlepszej interpretacji tego dzieła z nagrań wybranych przez autora.

Trybunał nr 38, powtórka audycji – pierwsza emisja 1.12.2012 r.

23.00-00.00 – Kryzys wieku średniego - audycja Łukasza Modelskiego i Łukasza Kozaka

NIEDZIELA 24 MAJA

10.00-11.00 – Cafe „Muza”  – Artur Ruciński – prowadzi Klaudia Baranowska

Artur Ruciński, polski śpiewak - baryton, w ostatnich latach zdobył międzynarodową sławę. Występował na deskach najsłynniejszych teatrów operowych, ma w repertuarze kilkadziesiąt ról.

Urodził się w Warszawie, gdzie też studiował na Akademii Muzycznej. Karierę rozpoczął w Warszawskiej Operze Kameralnej i w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Punktem zwrotnym było dla artysty zaproszenie od Daniela Barenboima do zaśpiewania w Eugeniuszu Onieginie pod jego batutą obok Rolando Villazona w Deutsche Staatsoper Berlin w 2009 r. Od tamtego czasu w życiu artystycznym Artura Rucińskiego wiele się wydarzyło.

12.45-13.00 – Jest taki obraz – audycja Michała Montowskiego z udziałem dr Grażyny Bastek

Celnik - Henri Rousseau - "Sen" - ostatnie i największe formatem (2,04m x 2,98m) dzieło słynnego francuskiego malarza naiwnego. Ten obraz olejny, przedstawiający wnętrze fantastycznej dżungli, w której pośród egzotycznych roślin na kanapie spoczywa kobieta, był ostatnim dziełem malarza.

Został po raz pierwszy pokazany publiczności w Salonie Niezależnych w 1910, na kilka miesięcy przed śmiercią artysty.

17.00-18.00 – Płytomania – prowadzi Jacek Hawryluk

Seong-Jin Cho – jeden z najpopularniejszych pianistów młodego pokolenia, laureat I nagrody na Konkursie Chopinowskim w 2015 roku wydał nową płytę zatytułowaną „The Wanderer”. Tym razem koreański artysta nagrał utwory Schuberta, Berga i Liszta. W jakiej jest formie? Czy wciąż jego interpretacje wzbudzają taki zachwyt? O tym w najbliższej audycji.

22.00-00.00 – Wieczór płytowy – prowadzi Krzysztof Dziuba

Fela Kuti – Zombie (1977 Coconut), Talking Heads – Fear of Music (1979 Sire) Mariah – Utakata No Hibi (1983 Shan-Shan, Better Days).

logo

TRÓJKA

SOBOTA 23 MAJA

00.00-06.00  NOC Z TRÓJKĄ W DOMU

00.00-01.00 - Trójkowa muzyka

1.00-04.00 - Mało Obiektywnie - Mariusz Owczarek

4.00-06.00 - Trójkowa muzyka

06.00-10.00  ZAPRASZAMY NA WEEKEND - Prowadzenie: Agnieszka Furtak /wydawca Sylwia Hejj

8.15 - Prawdy sprawdzone -  Gabriela Darmetko

10.00-11.00 - AUDYCJA PODZWROTNIKOWA – Buntownicy, renegaci i skurczybyki - Wojciech Cejrowski

11.45 - PROZA CZYTANA W TRÓJCE - "Solaris" Stanisława Lema  - to zwycięzca Trójkowego plebiscytu z 2018 roku "100 książek na stulecie niepodległości". Czytają Arkadiusz i Jakubik i Eliza Rycembel (powtórka czytana od 4 maja).

13.15 - Słuchowisko Jacka Janczarskiego „Kocham pana, panie Sułku” – czytają Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski.

15.00-19.00 - Popołudnie z TrójkąRadosław Okrasko     

19.00-23.00 - APTEKA NOCNA – Jędrzej „Kodym” Kodymowski         

23.00-24.00  TRZY KWADRANSE JAZZU - Jan Ptaszyn Wróblewski (powtórka)

NIEDZIELA 24 MAJA

00.00-06.00 - NOC Z TRÓJKĄ W DOMU

0.00-04.00 - Potrójne Pasmo Przenoszenia - Michał Margański

4.00-06.00 - Ranny wzmacniacz - Grzegorz Hoffmann (polskie i zagraniczne przeboje roku 1974)

6.00-08.00 - Muzyczne rozmowy - Redakcja Katolicka

DZIEŃ Z TRÓJKĄ W DOMU

8.00-12.00 - Prowadzenie: Tomasz Żąda

12.00-15.00 - Prowadzenie: Ryszard Jaźwiński/wydawca Sylwia Hejj

9.30 – Słuchowisko dla dzieci - „Alladyn w sieci” - autorka: Agnieszka Tyszka

„Złotodajna moc – gdybym to ja był królem Midasem” – to temat wypracowania, który pani od języka polskiego zadała do napisania podczas weekendu. Antek jest wściekły, ma pustkę w głowie i dobrze wie, że jeśli nie odrobi lekcji, rodzice nie pozwolą mu wyjść i zagrać w piłkę. Tymczasem młodsza siostra proponuje mu zabawę w „Lampę Alladyna”. Ale czasem trzeba się dobrze zastanowić zanim wypowie się jakieś życzenie…

Reżyseria: Jan Warenycia

Marian Szałkowski – ilustracja muzyczna

Ewa Szałkowska - realizacja

Obsada: Mateusz Narloch (Aktor dziecko), Grzegorz Damięcki (Alladyn), Michał Borowiec (Aktor dziecko), Justyna Bojczuk (Zosia-Aktor dziecko).

11.45 - PROZA CZYTANA W TRÓJCE - "Solaris" Stanisława Lema  - to zwycięzca Trójkowego plebiscytu z 2018 roku "100 książek na stulecie niepodległości". Czytają Arkadiusz i Jakubik i Eliza Rycembel (powtórka czytana od 4 maja).

13.15 - Słuchowisko Jacka Janczarskiego „Kocham pana, panie Sułku” – czytają Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski.

15.00-17.00 - TRÓJKOWA MUZYKA

17.00-19.00 - TRZECIA STRONA MEDALU - Prowadzenie: Krzysztof Łoniewski

19.05 - KONCERT W TRÓJCE - Raz Dwa Trzy, powtórka z grudnia 2012 r., cz. 2

Przed tygodniem, 17 maja, emitowaliśmy część pierwszą koncertu, teraz jego część druga. Koncert odbył się w studiu im. Agnieszki Osieckiej. „Cieszymy się, że możemy zagrać po raz kolejny w tym miejscu, bo jest to miejsce niezwykłe” – mówił lider grupy podczas występu. Koncert miał charakter świąteczny i odbył się pod hasłem „O miłości”.

Grupa wykonała repertuar z bardzo różnych płyt, m.in. W wielkim mieście (z albumu Cztery), Jestem tylko przechodniem (z refleksyjnej płyty Trudno nie wierzyć w nic), jak również własne aranżacje piosenek Agnieszki Osieckiej (Widzisz mała), Wojciecha Młynarskiego (Piosenka starych kochanków, Szara kolęda) i Grzegorza Ciechowskiego (Tu jestem w niebie).

Zespół Raz, Dwa, Trzy został założony w 1990 roku przez Adama Nowaka, Grzegorza Szwałka, Jacka Olejarza i Jacka Ograbka.

20.05 - SCENA TEATRALNA TRÓJKI - „Wojna światów 2050" – powtórka z 2017 roku, przygotowała Barbara Marcinik

Twórcy premiery (5.02.2017) już samym jej tytułem nawiązują do najsłynniejszego słuchowiska w dziejach światowej radiofonii, czyli do Orsona Wellesa adaptacji powieści H.G. Wellsa (1938). Cytują także Stanisława Lema. Nie należy spodziewać się więc ani pozytywnego przesłania, ani szczęśliwego zakończenia. I nie jest to fabularna historia rozpisana na wiele głosów.

Tekst interpretuje doskonale i sugestywnie zaledwie para aktorów: Danuta Stenka i Andrzej Mastalerz (znani z Trójkowych lektur). Towarzyszy im muzyka – idealna, a całość zrealizowana po mistrzowsku przez Andrzeja Brzoskę. Siła tego słuchowiska tkwi nie tylko w tekście, ale także w sposobie jego realizacji na wszystkich poziomach.

Małgorzata Żerwe jest dziennikarką Radia Gdańsk, autorką m.in. reportaży. David Zane Mairowitz, urodzony się w 1938 roku w Nowym Jorku, wyreżyserował wcześniej dla STT słuchowisko pod tytułem "Kapitan Wspaniały powraca". Wraz z Małgorzatą Żerwe zrealizował nagrodzony reportaż – "Tunele miłości. Przystanek las Vegas".

Autorzy: Małgorzata Żerwe i Dawid Mairowitz

Reżyseria: Małgorzata Żerwe i Dawid Mairowitz

Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska

Muzyka: Dominic Muldowney

Występują: Danuta Stenka i Andrzej Mastalerz

Zapraszamy i polecamy!

logo

CZWÓRKA

SOBOTA 23 MAJA

9.00-11.00 – Sobotologia – w Powtórkach do matury „Mistrz i Małgorzata” - co Woland i spółka robią w Moskwie? Jak należy rozumieć tę książkę, a także kim są Mistrz i Małgorzata? Rozmowa o dwóch narracjach i alegoriach w dziele Michaiła Bułhakowa. Zapowiedź emisji w Czwórce radiopowieści „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii Wojciecha Markiewicza od 25 maja.

12.00-13.00 - W to mi graj - Cykl materiałów z poradami na temat egzaminów wstępnych do szkoły teatralnej. Młoda aktorka, Adrianna Małecka, opowie między innymi o tym, czego można spodziewać się ze strony komisji. Jacy bywają jej członkowie? Na co zwracają uwagę? Prócz tego, dowiemy się co jest istotne przy przygotowywaniu tekstów na egzamin.

17.00-18.00 - Nie na-żarty - Tortilla de patatas, czyli tortilla z ziemniaków, to niezwykle popularne danie na Półwyspie Iberyjskim. Omlet przygotowywany z jajek, ziemniaków oraz cebuli podawany jest na ciepło na śniadania, obiady i kolacje lub na zimno jako tapas. Przepisów szukajcie po audycji na stronie Czwórki.

20.00-22.00 – Prywatka – o godz. 20.35 usłyszymy "Sen o Warszawie" Czesława Niemena. W ten sposób Czwórka włącza się w symboliczny start Półmaratonu Warszawskiego, który był zaplanowany na 23 maja. Fundacja "Maraton Warszawski" zachęca do tego, by z Czwórką na uszach zrobić mimo wszystko trening biegowy 23 maja punktualnie o  20.35. O planach i możliwych terminach Półmaratonu  Warszawskiego w tym roku opowie szef Fundacji, Marek Tronina. Poza tym w audycji jak zwykle dużo tanecznej muzyki od Uli Kaczyńskiej.

22.00-00.00 – Kluboteka – informacje o trzecim odcinku serii dokumentalnej Czwórki pt. Definicja brzmienia. Seria Kamila Jasieńskiego i Norberta Borzyma prezentuje w niestandardowy sposób gatunki muzyki elektronicznej od techno, przez trance i electro, na triphopie kończąc. Każdy z odcinków opowiada historię jednego gatunku z uwzględnieniem czasu, miejsca i okoliczności w jakich się on narodził.

W trzecim odcinku - TRIP HOP. Dlaczego ten gatunek nazywany jest Bristol Sound? Kto odpowiadał za stworzenie nowego brzmienia, jakie były jego początki? Co przyczyniło się do rozprzestrzenienia Trip hopu na cały świat i kto wciąż inspiruje się tym stylem? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w najnowszym odcinku Definicji Brzmienia, do obejrzenia na stronie Czwórki.

00.00-02.00 - BEATmaszyna - muzyczne kalendarium: urodziny Milesa Davisa i Rolanda Isleya z The Isley brothers, 16. rocznica premiery płyty „Człowiek, który chciał ukraść alfabet” od Eldo i Bitnix oraz premiera od duetu Hodak/Miroff „Zapach zimy i papierosów”. W drugiej godzinie specjalny weekendowy mixtape autorstwa Miroffa, jednego z najzdolniejszych polskich producentów.

NIEDZIELA 24 MAJA

8.45-9.00 - Filharmonia w pigułce – tematem autorskiej audycji Piotra Wierzbickiego tym razem będą Mistrzowie Jazzu i ich publiczność. Największe koncerty i jazzowi muzycy w Polsce. Usłyszymy The Modern Jazz Quartet, "Skating In Central Park" i „Vendome”.

13.00-14.00 - Sztuka jedzenia - Kuchnia władców. Czy dworska uczta zawsze musi oznaczać blichtr, przepych i wykwintne dania przyrządzone z najbardziej niedostępnych i najkosztowniejszych produktów? Która cesarzowa katowała się drakońskimi dietami i głodówkami, pijąc ohydny sok mięsny z przyprawami, by zachować zgrabną sylwetkę? Czy caryca Katarzyna Wielka lubiła sobie podjeść? Na rozmowę o menu królów, cesarzy i papieży zaprasza Beata Kwiatkowska. 

16.00-17.00 - Faktofonia - Dominika Klimek przedstawi Konkurs Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego na „Pamiętniki Pandemii”, a także rozmowę z autorką reportażu „Pudło. Opowieści z polskich więzień".

20.00-21.00 - Muzyka Dobrego Słowa - Jak jest w niebie? Jak się tam dostać? To niektóre z pytań, które postawili Czwórkowi słuchacze - laureaci quizu o Janie Pawle II. Małgorzata Bartas-Witan wraz z Pawłem Zuchniewiczem, badaczem życia świętych m.in JPII i kard. Wyszyńskiego oraz Michaliną Jankowską z Instytutu Prymasowskiego, postarają się trochę zaspokoić tę ciekawość. Korzystając z niedzieli Wniebowstąpienia Pańskiego - podpowiedzi jak idzie się do nieba i po co poszukają u samych „mieszkańców” nieba, którzy tam „celowali” i jak wierzą, tam się dostali.

logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

SOBOTA 23 MAJA

10.00-11.00 - "Rodzinny W-F" - Speedball to dyscyplina sportowa, w której wykorzystywana jest rakieta i piłka na uwięzi. Kiedy powstał ten sport, czy każdy może go uprawiać oraz co dokładnie oznacza jego nazwa.

12.00-13.00 - "Bajkowy ogród" - 26 maja obchodzimy Dzień Mamy, w związku z tym z Milą postaramy się zrobić piękny bukiet kwiatów, których poszukamy  na łące. Natomiast w ogrodzie zbierzemy zioła i warzywa, z których zrobimy pyszną sałatkę. Zatem skarby natury dostępne w roślinnym królestwie, które mogą stać się pięknym prezentem na Dzień Mamy.

15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - Która z dziewczynek nie marzyła kiedyś by zostać królewną… W programie przyjrzymy się jak żyły i w co ubierały się królewny w dawnych czasach. Gość: Marek Teler, historyk.

Strefa rodzica

21.00-22.00 - "Dziecko w drodze" - Magda i Sergiusz Pinkwart - opowiedzą o podróży na Lanzarote – ich zdaniem najciekawszą z Wysp Kanaryjskich. Przesiąknięta sztuką, piękna, pełna dziwów natury i absolutnie wyjątkowa, dzięki despotycznej polityce jednego człowieka – nietuzinkowego artysty Cesara Manrique.

22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - Tego dnia przypada 43. rocznica od 1 miejsca w UK "Arrival" Abby. Tuż przed tym wydarzeniem Abba zawitała do Warszawy, o czym opowiemy. 37. rocznica numeru 1 w UK "Thrillera" Michaela Jacksona, trudny do zdobycia pośmiertny LP Dela Shannona oraz jego historia i "Quadrophenia" The Who.

NIEDZIELA 24 MAJA

9.00-10.00 - "Niebieska Szkatułka, czyli niedzielny magazyn poświęcony" - W święto Wniebowstąpienia Pana Jezusa, a także dwa dni przed Dniem Matki opowiemy o mamach, które pokazywały swoim dzieciom niebo, jako nasz wspólny dom, do którego wszyscy wędrujemy. Dzieci które posłuchały - dziś są świętymi. Przywołamy trzy historie: mama Marianna i jej syn Mundek - św. Maksymilian Kolbe, mama Emilia i jej syn Lolek - św. Jan Paweł II, mama Julianna i jej syn Stefek - przyszły błogosławiony Prymas Wyszyński.

10.00-11.00 - "Dźwięk Dobry" - W tym roku Polskie Radio świętuje 95 urodziny. Radio to dźwięk, wiec w Dźwięk Dobry będziemy mieć pełne ręce roboty. Historia radia, Teatr Polskiego Radia, Informacyjna Agencja Radiowa, redakcja sportowa- razem z łapaczem Dźwięków odwiedzimy rożne radiowe/dźwiękowe miejsca.

11.00-12.00 - "Źródełko" - Pani Maria Bienias opowie nam o mrożącej krew w żyłach przygodzie nad wodą i zdradzi jak daleko czasem zdarzało się dzieciom zajść, Kasia Dudziak i Karo Przewłoka objaśnią po śląsku zasady gry w piłkę nożną, a Paula Kinaszewska wraz z mężem Bartkiem odkryją przed nami nowe instrumenty - baraban, banjolele i cymbały białoruskie.

12.00-13.00 - "Zwierzyniec" - Opowiemy o wyjątkowych mamach w świecie zwierząt takich jak słonie, pielęgnice, nietoperze, ośmiornice. Pobawimy się w kalambury. Prowadzący będzie pokazywał dane zwierzę a Mila i Magda razem ze słuchaczami będą starali się rozpoznać co pokazuję.

14.00-15.00 - "Dziecięcy koncert życzeń" - Audycja, podczas której dzieci mogą dzwonić z życzeniami dla bliskich i zamawiać utwory muzyczne.

16.00-17.00 - "Łowcy Dziecięcych Przygód" - Obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Dziś również porozmawiamy o tym niezwykłym człowieku. Opowiemy o tym, jak wyglądało dzieciństwo Karola Wojtyły i jaka była jego droga do papiestwa. Gość: Paweł Zuchniewicz, dziennikarz i autor książek o Janie Pawle II.

logo

POLSKIE RADIO CHOPIN

SOBOTA 23 MAJA

10.00-13.00 - W kolejnym odcinku „Ucha nienasyconego” Jakuba Puchalskiego usłyszymy improwizacje Zygmunta Krauzego na temat Chopinowskiego Poloneza es-moll, z nowej płyty Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (pod marką Anaklasis). Zabrzmi też oczywiście wersja oryginalna tego dzieła w wykonaniu Artura Rubinsteina.

Chociaż w audycji znajdzie się również miejsce dla tego rocznego jubilata – Beethovena (najnowsze nagranie IV Symfonii w wykonaniu Duńskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Adama Fischera, czyli tym samym, które otrzymało przed niespełna miesiącem prestiżowy tytuł Record of the Year International Classical Music Award), to oczywiście wciąż dominować będzie Chopin. W wykonaniu największego chilijskiego pianisty XX wieku – Claudia Arraua – zabrzmią „filozoficzne” kreacje Chopinowskich Koncertów fortepianowych i Impromptus.

17.00 - Danuta Gwizdalanka w programie „Złoty wiek muzyki kameralnej” zaprezentuje Trio fortepianowe a-moll „Pamięci wielkiego artysty” Piotra Czajkowskiego. Tytułowy dopisek – Pamięci wielkiego artysty – dotyczy pianisty Nikołaja Rubinsteina, bliskiego przyjaciela Czajkowskiego.

Choć Nikołaj nie zrobił tak zawrotnej kariery jak jego starszy brat Anton, uznawany za największego pianistę 2. połowy XIX wieku, to w opinii wielu dysponował równie wyjątkowym talentem. Poświęcone mu Trio Czajkowskiego to pod wieloma względami dzieło niezwykłe. Jest to jedyny utwór, który rosyjski twórca napisał na ten skład. Patronka i wielbicielka talentu Czajkowskiego, Nadieżda von Meck, prosiła go już wcześniej o skomponowanie utworu na trio.

Jednak dopiero strata bliskiego przyjaciela poruszyła kompozytora na tyle, by zdecydował się on dać wyraz swoim uczuciom w tym elegijnym, kameralnym arcydziele.

NIEDZIELA 24 MAJA

9.00 - Małgorzata Pęcińska w audycji „Weekendowe potpourri” zaprezentuje m.in. Walce Fryderyka Chopina w wykonaniu rosyjskiego pianisty Jewgienija Kissina. Walc, taniec „wynaleziony” na użytek niezliczonych bankietów towarzyszących Kongresowi Wiedeńskiemu, został potem szybko podchwycony przez wielu wybitnych kompozytorów europejskich. Chopin, na długo przed popularnością klanu Straussów, potrafił z tego tańca uczynić prawdziwą ozdobę arystokratycznych salonowych romantycznej Europy.

17.00 - Bohaterem Danuty Gwizdalanki w premierowym odcinku cyklu „Złoty wiek muzyki kameralnej” będzie Niccolò Paganini – skrzypek, którego wirtuozeria zrewolucjonizowała technikę skrzypcową. Mimo że Paganini posługiwał się innym „medium” niż Chopin, to polski romantyk wzorował się na nim w niejednym fragmencie swoich wirtuozowskich kompozycji fortepianowych.

#Zostań w domu z Polskim Radiem

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak