X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Polskie Radio

Finał konkursu „Polskie serce pękło – Katyń 1940”

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 12:55
Opowiadanie „Katyńczyk” Kacpra Burzyńskiego z I LO im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach oraz pocztówka z białymi puzzlami na twarzach ofiar Zbrodni Katyńskiej Zuzanny Pijewskiej z I LO im. gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowej - to pierwsze miejsca w kategoriach literackiej i plastycznej ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży zorganizowanego przez Kancelarię Sejmu RP. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia. Zachęcamy do obejrzenia relacji z ogłoszenia wyników.
I nagroda w kategorii plastycznej, to praca Zuzanny Pijewskiej. Jest to pocztówka z białymi puzzlami na twarzach ofiar Zbrodni Katyńskiej
I nagroda w kategorii plastycznej, to praca Zuzanny Pijewskiej. Jest to pocztówka z białymi puzzlami na twarzach ofiar Zbrodni KatyńskiejFoto: Kancelaria Sejmu RP

Z oczywistych względów, zamiast uroczystej gali wręczenia nagród w Kancelarii Sejmu na Sali Kolumnowej, organizatorzy podjęli decyzję o publikacji wyników konkursu w formie wideo.

- Moi Drodzy, Uczestnicy konkursu. Każda rocznica zbrodni katyńskiej skłania do refleksji. W 1940 roku czyli 80 lat temu Sowieci dokonali ludobójstwa na przedstawicielach elit państwa Polskiego. Skala zbrodni była ogromna. Sowieci ukryli ponad 22 tysiące zamordowanych osób w bezimiennych grobach rozsianych po Związku Sowieckim w Bykowni, Katyniu, Miednoje i Piatichatkach oraz w nieznanych nam jeszcze miejscach. Konkurs, mając na uwadze skalę zbrodni oraz znaczenie i rolę zamordowanych dla Polski, postanowiliśmy nazwać „Polskie Serce pękło – Katyń 1940” – zwraca się w filmie do młodzieży Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu RP.

Posłuchaj
03:16 Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek do wszystkich uczestników konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940" Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek do wszystkich uczestników konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940"

Tytuł otworzył przed uczestnikami możliwość zaprezentowania swojej wiedzy i przemyśleń. Wpłynęły rozprawy naukowe, opowiadania, eseje, wywiady, małe formy teatralne, listy oraz utwory poetyckie. Wśród prac plastycznych epatowała różnorodność w ujęciu tematu. 

katyń.jpg
KATYŃ - serwis specjalny Polskiego Radia

- Drodzy Laureaci, Wyróżnieni i Uczestnicy konkursu, serdecznie dziękuję Wam za uczczenie 80. rocznicy Zbrodni katyńskiej – zwrócił się do uczniów biorących udział w konkursie Prezydent Andrzej Duda. - Jej ofiarą padły 22 tysiące obywateli Rzeczypospolitej - elita odrodzonego państwa. Byli to żołnierze Wojska Polskiego, żołnierze Korpusu Ochrony Pogranicza, funkcjonariusze Policji, urzędnicy i inni, których Sowieci pojmali jako jeńców wojennych i uwięzili z przyczyn politycznych. Dochowali oni wierności Ojczyźnie. Dlatego bolszewickie kierownictwo zdecydowało się ich zgładzić a NKWD zrealizowało ten ludobójczy plan. Walka o niepodległość Polski była zarazem walką o prawdę o tym, co wydarzyło się w Katyniu, Charkowie, Twerze, Kijowie, Mińsku i innych miejscach kaźni. Wolność i prawda złączyły się nierozerwalnie w naszej historii najnowszej a kłamstwo było zawsze narzędziem zniewolenia.

Posłuchaj
03:37 Prezydent Andrzej Duda do uczestników konkursu o Zbrodni Katyńskiej Prezydent Andrzej Duda do uczestników konkursu o Zbrodni Katyńskiej 

- Gratuluję zwycięstwa laureatom, gratuluję Wyróżnionym otrzymanych nagród, ale gratuluję też wszystkim, którzy zdecydowali się wziąć udział. To piękny dowód dojrzałości i pamięci o narodowych bohaterach, który budzi moje najwyższe uznanie. Życzę wam, aby ten wysiłek przyniósł dobre owoce przyczyniając się do umacniania miłości Ojczyzny oraz czci dla tych, którzy służyli jej wiernie do samego końca. Wierzę, że także i wy będziecie ich naśladować w swoim dorosłym życiu wytrwale pracując dla Rzeczypospolitej - mówił Prezydent Polski.

Kategoria plastyczna

I nagroda w tej kategorii, to praca Zuzanny Pijewskiej, uczennicy I LO im. gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowej. Kadr zaprojektowanej przez autorkę kartki wypełniają naklejone w równych rzędach fotografie osób o nierozpoznawalnych rysach twarzy. Ich fragmentarycznie uchwycone postacie przesłonięte zostały segmentami układanki puzzle. Kawałki białego kartonu są tak ułożone, że nie można ich połączyć w całość.

Posłuchaj
01:00 Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek o I nagrodzie w kategorii plastycznej Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek o I nagrodzie w kategorii plastycznej

To nieczytelne wizerunki polskich obywateli, tworzą w pracy laureatki panteon ofiar zbrodni katyńskiej, które próbowano pozbawić tożsamości. To ich unicestwienie, niekonwencjonalnie uwidocznione przez autorkę, spowodowało dezintegrację społeczeństwa i zanik społecznych więzi, trwający przez dekady. Napis „Katyń 1940” widniejący na biało-czerwonym tle flagi – to przesłanie dla kolejnych pokoleń Polaków, by nie zapomnieli, gdyż Katyń to element polskiej tożsamości.

Zwycięski projekt zostanie wyemitowany przez Pocztę Polską w formie pocztówki okolicznościowej. 

"TATUSIU KOCHANY, NAJDROŻSZY, CZEMU NIE WRACASZ..."

II nagrodę otrzymała Emilia Gurtowska, uczennica XXI LO im. Hogo Kołłątaja w Warszawie. Jej praca przedstawia orła zdjętego z polskiej czapki oficerskiej. Papierowy orzeł uformowany jest z wypełnionej nazwiskami listy rozstrzelanych oficerów. Umieszczono go na tle zasygnalizowanego kilkoma plamami pejzażu. Słowo „Katyń” ułożone ze zwielokrotnionych czerwonych, okrągłych form, nasuwa wieloznaczne, dramatyczne skojarzenia, a wyraziście zaakcentowany krzyż katyński dobitnie podkreśla ogrom tragedii.

"Świadkowie epoki". Poruszające relacje i wspomnienia rodzin katyńskich online

III nagroda, to praca Sabiny Żaby i Kingi Gucwy, uczennic Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Piłsudskiego w Zakliczynie, która wyróżnia się ekspresyjną siłą wyrazu. Fragment urwanych nagle zapisków dziennika żołnierskiego zderzony został z dominującym w tej kompozycji  przejmującym wizerunkiem ikony Madonny, na trwałe kojarzonym ze zbrodnią katyńską. Na dalszym planie naszkicowano kilkoma kreskami dramatyczny pejzaż leśny.

Wyróżnienie za IV miejsce - Wiktoria Jędrzejczyk

Wyróżnienie za V miejsce - Magdalena Tkacz

Wyróżnienie za VI miejsce - Maksymilian Fedyna

Wyróżnienie za VII miejsce - Aleksandra Kłosowskiej

Wyróżnienie za VIII miejsce - Jan Kukla

Wyróżnienie za IX miejsce - Patryk Kowalewski

Wyróżnienie za X miejsce - Wiktoria Krekora

Muzeum Katyńskie w Warszawie1.jpg
Zbrodnia Katyńska upamiętniona przez polską młodzież

Kategoria literacka

Pierwsze miejsce w tej kategorii zajęła praca pt. „Katyńczyk” Kacpra Burzyńskiego z I LO im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach. Według oceniających, opowiadanie zasługuje na główną nagrodę ze względu na pomysł i kompozycję utworu, w którym narratorem jest Śmierć.

Posłuchaj
03:11 Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek o I nagrodzie w kategorii literackiej Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek o I nagrodzie w kategorii literackiej 

Śmierć opowiada o losach Katyńczyka, który symbolizuje wszystkich Polaków zamordowanych przez NKWD w lesie katyńskim. Opisanie losów głównego bohatera przez Śmierć, ukazanie jego miłości do rodziny i do ojczyzny, stanowi znakomity środek artystyczny i działa mocno na recepcję utworu oraz podkreśla wymiar zbrodni katyńskiej. Autor znakomicie posłużył się środkami wyrazu, stopniując napięcie stworzył utwór o silnym ładunku emocjonalnym, wywołującym refleksję nad Katyńczykiem, Polakiem, który gotów był oddać życie za ojczyznę.

I nagroda w kategorii literackiej: opowiadanie Kacpra Burzyńskiego pt. "Katyńczyk"

I nagroda w kategorii literackiej, to praca Kacpra Burzyńskiego pt. „Katyńczyk” I nagroda w kategorii literackiej, to praca Kacpra Burzyńskiego pt. „Katyńczyk”. Grafika: Polskie Radio

II nagroda w kategorii literackiej, to praca Maksymiliana Wiśniewskiego, ucznia XLII LO im. Marii Konopnickiej z Warszawy. To erudycyjna, dojrzała rozprawka dowodząca, dlaczego w XXI wieku nie wolno zapomnieć o zbrodni sprzed 80 lat. Bazę kompozycji stanowi 11 tez uzasadniających konieczność pamięci o Katyniu. Należy pamiętać, ponieważ pomimo sowieckiej indoktrynacji większość więźniów nie wyrzekła się swoich ideałów i polskości; ponieważ było to największe kłamstwo sowieckie czasów II Wojny Światowej; ponieważ prawda o nim była największą aliancką zmową milczenia; ponieważ walka o prawdę świadczyła o wielkim heroizmie Polaków.

"Mord w Katyniu" - niemiecki dokument odnaleziony w prywatnych zbiorach kard. Stefana Wyszyńskiego

III nagroda to praca Emilii Goleni, uczennicy Zespołu Szkół Elektrycznych z Rzeszowa. To pasjonująca historia przygotowania przez grupę uczniów gazetki ściennej na temat zbrodni katyńskiej. Autorka przygotowując materiały, czyta lektury i ogląda ikonografię. Potem zamyka oczy i przenosi się do obozowej codzienności 1940 r. Widzi jeńców i ich problemy, słyszy rozmowy i modlitwy, zagląda dyskretnie do listów, które są zaadresowane do bliskich. W końcu jest świadkiem egzekucji. Autorka nagle budzi się i zastanawia, czy był to sen.

Wyróżnienie za IV miejsce - Wiktoria Nowosielska

Wyróżnienie za V miejsce – Dominika Buczek

Wyróżnienie za VI miejsce - Wojciech Mizgalski

Wyróżnienie za VII miejsce - Weronika Drozdowska

Wyróżnienie za VIII miejsce – Adrianna Pawłowska

Wyróżnienie za IX miejsce - Jakub Chmielewski

Wyróżnienia za X miejsce - Marek Hudasch

- Wy młodzi ludzie, biorący udział w konkursie „Polskie Serce pękło – Katyń 1940” pokazujecie, że tragiczne karty Polskiej historii są dla was ważne, mimo upływu 80 lat. Jesteście nowym pokoleniem, które troszczy się o prawdę i pamięć historyczną - mówił Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Posłuchaj
00:39 Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak do uczestników konkursu Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak do uczestników konkursu

Prace zostały wybrane i ocenione przez Jury konkursowe w składzie: prof. Danuta Jastrzębska-Golonkowa, prof. Dorota Kołodyńska, prof. Irena Kossowska, dr Małgorzata Ptasińska pod przewodnictwem prof. Tadeusza Wolszy.

Muzeum Katyńskie w Warszawie Muzeum Katyńskie w Warszawie. Foto: Kancelaria Sejmu RP

Kompozycje plastyczne miały być projektem karty pocztowej formatu A5. Natomiast utwory pisemne miały odpowiedzieć na pytanie: „Dlaczego nie wolno nam zapomnieć o Katyniu?” o maksymalnej objętości sześciu strony formatu A4. Konkurs trwał od 28 stycznia do 6 kwietnia br. Wpłynęło blisko 700 prac.

Start ogólnopolskiego konkursu pt. „Polskie serce pękło. Katyń 1940” ogłosiła Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wraz z ministrami Obrony Narodowej Mariuszem Błaszczakiem, Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszem Kamińskim, Edukacji Narodowej Dariuszem Piontkowskim oraz Prezesem Instytutu Pamięci Narodowej Jarosławem Szarkiem, którzy znaleźli się w Komitecie Honorowym konkursu. Jego Przewodniczącym został Prezydent RP Andrzej Duda.

Polskie Radio było patronem medialnym wydarzenia.


rm/mat.organizatora

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak