X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

KE złoży wniosek do TSUE ws. zawieszenia Izby Dyscyplinarnej SN

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 16:50
Komisja Europejska chce zawieszenia działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Komisarze zdecydowali, że wyślą do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu wniosek o tak zwane środki tymczasowe, nakazujące zamrożenie przepisów do czasu rozpatrzenia przez sędziów skargi Komisji z jesieni ubiegłego roku.
Audio
  • KE złoży wniosek do unijnego Trybunału ws zawieszenia Izby Dyscyplinarnej SN (IAR)
Siedziba Komisji Europejskiej
Siedziba Komisji EuropejskiejFoto: mat. prasowy KE
  • Komisja Europejska chce zawieszenia działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego
  • Polska sprzeciwia się ingerencji unijnych instytucji w tej kwestii
  • Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu ma otrzymać w tej sprawie wniosek o zastosowania tzw. środków tymczasowych
  • Ma to skutkować zamrożeniem przepisów do czasu rozpatrzenia przez sędziów skargi Komisji z jesieni ubiegłego roku
  • Najpóźniej w ciągu dwóch miesięcy zapadnie ostateczna decyzja, czy przepisy dot Izby Dyscyplinarnej SN zostaną zawieszone
  • Zignorowanie postanowienia Trybunału grozi karami finansowymi

Polska sprzeciwia się ingerencji unijnych instytucji i podkreśla, że organizacja sądownictwa leży w gestii państw członkowskich.

1200_der_Leyen_PAP.jpg
Szefowa KE: kwestia praworządności w Polsce tematem posiedzenia w Strasburgu

Po wpłynięciu wniosku do Luksemburga wiceprezes Trybunału podejmie wstępną decyzję jeszcze w tym miesiącu. Jeśli zgodzi się z argumentacją Komisji Europejskiej i nakaże zawieszenie przepisów, wtedy Polska powinna się już do wstępnej decyzji dostosować. Później zorganizowane zostanie wysłuchanie obu stron i najpóźniej w ciągu dwóch miesięcy zapadnie ostateczna decyzja. Zignorowanie postanowienia Trybunału grozi karami finansowymi.

Komisja w październiku ubiegłego roku zaskarżyła nowy system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Uznała, że jest on zagrożeniem dla niezawisłości sędziowskiej. Argumentowała, że nie gwarantuje on bezstronności i niezależności Izby Dyscyplinarnej, która składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa, a jej członkowie są powoływani przez polityków. Teraz zdecydowała, że poprosi unijny Trybunał o zamrożenie przepisów do czasu rozpatrzenia tej skargi w Luksemburgu.

Polski rząd wielokrotnie odrzucał zarzuty Brukseli

Zarzuty Brukseli wielokrotnie odrzucał polski rząd. Zapewniał też o gwarancjach niezależności sędziowskiej i o prawidłowo funkcjonującym systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej. Wczoraj wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta odrzucił również możliwość zablokowania działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

- Organizacja wymiaru sprawiedliwości nie leży w kompetencjach Unii Europejskiej oraz żadnego z jej organów, zatem równie dobrze TSUE mógłby wstrzymać działania całego polskiego rządu, bądź każdego innego rządu państwa członkowskiego, gdyby przyjąć zasadę, że mógłby to zrobić - podkreślił wiceminister sprawiedliwości.

Podobne środki tymczasowe unijny Trybunał Sprawiedliwości zastosował już wcześniej, a dotyczyły one zawieszenia ustawy o Sądzie Najwyższym, do której później zostały wprowadzone zmiany.

kstar/pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolejne kłamstwa Rosji na temat Polski. Tym razem chodzi o nazistowskie obozy zagłady

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 16:01
Podczas obrad rosyjskiego parlamentu przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin powiedział, że zorganizowaniu przez niemieckich nazistów obozów zagłady na ziemiach polskich podczas II wojny światowej "sprzyjała przedwojenna atmosfera w Polsce i stanowisko władz tego kraju, które podsycały nastroje antysemickie w społeczeństwie i przygotowały grunt dla dalszego ludobójstwa i Holokaustu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

UE przeznaczy 100 mld euro, by wesprzeć przemiany dot. neutralności klimatycznej

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 16:04
KE przyjęła we wtorek propozycję w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i mechanizmu wspierania regionów, gdzie realizacja polityki klimatycznej będzie najbardziej bolesna. Pieniądze mają być dostępne dla wszystkich państw UE, a nie tylko tych z regionami węglowymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strasburg: Komisja Europejska o prawach obywateli po brexicie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 16:37
Ochrona praw obywateli jest najważniejszym elementem porozumienia brexitowego - zapewniali w Strasburgu przedstawiciele Komisji Europejskiej. W Parlamencie Europejskim przedstawiono raport, z którego wynika, że dotąd 2,5 miliona obywateli unijnej 27. złożyło wniosek o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Większość wniosków rozpatrzono już pozytywnie - twierdzi Komisja.
rozwiń zwiń