X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

Bezpieczeństwo energetyczne Polski w zasięgu ręki

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 10:40
Za trzy lata Polska nie będzie już uzależniona od rosyjskiego gazu. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przekazało Gazpromowi informację o zakończeniu tzw. kontraktu jamalskiego. Wydarzenie to zbiega się w czasie z intensywnymi przygotowaniami krajów Unii Europejskiej do możliwego kryzysu gazowego i problemów z dostawami gazu z Rosji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: INSAGO/ Shutterstock

W oficjalnym komunikacie giełdowym PGNiG poinformowało, że z dniem 31 grudnia 2022 r. – podpisany w 1996 r. z rosyjskim dostawcą gazu kontrakt – przestanie obowiązywać. Prezes PGNiG Piotr Woźniak nie ukrywał, że decyzja wynikała z przerw w dostawach gazu oraz zbyt wygórowaną w porównaniu z sytuacją rynkową ceną tego paliwa. Niekorzystne dla strony polskiej były również zapisy o konieczności płacenia za określoną ilość gazu, nawet jeśli nie został pobrany.

Rosyjska spółka nie skomentowała dotychczas tej decyzji, jednak zdaniem Teresy Wójcik z portalu BiznesAlert.pl "przedstawiciele firmy będą chcieli to jakoś załatwić. Trudno w tej chwili ocenić jaką przyjmą taktykę".

gazociąg_duże_shutter.jpg
Prezes PGNiG: Rosja może zafundować nam kilka niespodzianek ws. tranzytu gazu

– W związku z decyzją o nieprzedłużaniu kontraktu jamalskiego Rosja straci istotne narzędzie polityczne, a przede wszystkim dopływ poważnych środków finansowych, co jest kluczowe m.in. przy prowadzonym przez ten kraj programie zbrojeniowym – powiedziała Teresa Wójcik w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.

Jednak Polska nie stoi w tej biznesowe rozgrywce pod ścianą, ponieważ od kilku lat przygotowywała się do tego momentu. Analizując już wdrożone i jeszcze dopracowywane kierunki pozyskiwania gazu może się okazać, że będziemy w stanie w ogóle obyć się bez rosyjskiego gazu. Dywersyfikacja dostaw powinna w pełni zaspokoić nasze potrzeby.

Zasadnicza zmiana

Z roku na rok wykorzystanie gazu w naszym kraju rośnie – w roku 2017 zużyliśmy 17 mld m3, w tym roku zużycie może osiągnąć nawet 19 mld m3. Nasze rodzime zasoby dają rocznie ok 4 mld m3, natomiast eksploatowane przesz PGNiG pokłady zagraniczne dodatkowy miliard. To powoduje, że niemal 14 mld m3 musimy importować. Dotychczas te potrzeby zaspakajał Gazprom, i w niewielkim zakresie dostarczany statkami gaz skroplony LNG. Po 2022 roku sytuacja ma się diametralnie zmienić.

Kluczową rolę w zapewnieniu dostaw będą pełniły Gazoport w Świnoujściu oraz gazociąg Baltic Pipe, łączący infrastrukturę przesyłową Norwegii, Danii i Polski. Silne wsparcie może stanowić również pływający terminal, który pojawi się w Zatoce Gdańskiej. PGNiG zapowiada również, że w ciągu dwóch lat zwiększy produkcję gazu ziemnego o 13 proc. Dzisiaj spółka eksploatuje pięć złóż na Norweskim Szefie Kontynentalnym, działania inwestycyjne prowadzi na pięciu kolejnych. Prognozuje także istotny wzrost wydobycia gazu ziemnego w Pakistanie, które w 2020 roku ma wynieść 0,4 mld m3, a w 2021 roku – 0,5 mld m3. To o ok. 100 i 150 proc. więcej niż w 2019 roku, w którym planuje wydobyć 0,2 mld m3 paliwa.

Kierunek Katar i USA

Dzisiaj LNG stanowi ponad 20 proc. struktury importu, choć jeszcze w 2016 roku było to 8,4 proc. Nominalnie import skroplonego gazu z Norwegii, Kataru, USA i Rosji zwiększył się w ubiegłym roku o prawie 1 mld m3 w stosunku do roku poprzedniego, co daje wzrost o 58 proc. Odbyło się to kosztem rosyjskiego gazu, którego udział w imporcie w tym samym okresie zmniejszył się z niemal 90 proc. do 67 proc.

Tak skokowy wzrost importu związany jest z dodatkową umową z Qatargas, która przewiduje, że po 2020 roku coroczny import z Kataru wynosić będzie nawet do 2,7 mld m3, czyli tyle, ile wyniósł cały ubiegłoroczny import LNG. Jednocześnie dzięki długoterminowym kontraktom z dostawcami amerykańskimi, w latach 2023-2042 PGNiG będzie mogło pozyskać 7 mld m3 gazu. Już dzisiaj świnoujski Terminal LNG może importować do 5 mld m3 skroplonego gazu, a szacuje się, że jego możliwości regazyfikacyjne – czyli zmianę stanu skupienia paliwa z ciekłego na gazowy – zostaną zwiększone do 7,5 mld m3.

Rusza budowa gazociągu

Równie ważną rolę w systemie bezpieczeństwa energetycznego Polski będzie pełnił gazociąg Baltic Pipe, którego oddanie do użytku przewidziano na 2022 rok. Stanowi on element tzw. Bramy Północnej, która łącznie z terminalami w Świnoujściu i Gdańsku ma umożliwić dostawy do Polski 17,5 mld m3 gazu rocznie. Kilkanaście dni temu Ministerstwo Energii i Klimatu Danii wydało pozwolenia na budowę podmorskich części gazociągu na Bałtyku, w Małym Bełcie i na Morzu Północnym. Oznacza to, że inwestycja rozpocznie się zgodnie z harmonogramem w przyszłym roku. Docelowo gazociąg będzie miał przepustowość 10 mld m3 rocznie.

gazprom free 1200.jpg
Rozwiązanie umowy z Gazpromem. Prezes PGNiG: mamy alternatywy

Dodatkowym wsparciem polskiego systemu energetycznego będzie Terminal FSRU (Floating Storage Regasification Unit), który już w roku 2024 pojawi się w Zatoce Gdańskiej. To najprościej mówiąc pływająca jednostka przystosowana do magazynowania i regazyfikacji gazu. Może on odegrać niezwykle ważną rolę patrząc na doświadczenia podobnej jednostki, która obsługuje dostawy gazu w litewskiej Kłajpedzie od 2015 roku. W połowie tego roku 96 proc. gazu ziemnego, który trafił do litewskich konsumentów, dostarczono właśnie z tego terminalu.

Planowany pływający terminal LNG w Gdańsku pozwoli Polsce na przyjęcie 4 mld m3 gazu, jednak jak zapowiedział w maju tego roku pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury krytycznej Piotr Naimski w dalszej perspektywie moce regazyfikacyjne terminalu będą mogły zostać podwojone do 8 mld m3.

Efekty dywersyfikacji

Dywersyfikacja dostaw gazu staje się faktem. Jest to ważne nie tylko z powodu uniezależnienia się od rosyjskich dostaw, chociaż to akurat może mieć także wymiar ekonomiczny dla wszystkich Polaków. Na przełomie 2019 i 2020 roku spodziewane jest rozstrzygnięcie arbitrażu z Gazpromem, który od trzech lat toczy się przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie. Prezes Piotr Woźniak przypomniał, że już w czerwcu przyznano Polsce rację, a skutkiem arbitrażu będzie ogłoszenie wyroku i tańszy gaz.

– To oznacza tańszą cenę gazu na najbliższe trzy lata, kiedy kontrakt będzie się jeszcze kończył. Będziemy też mieli zasądzoną kwotę, którą nadpłaciliśmy przynajmniej od 2014 r. – powiedział na antenie TVP Info szef PGNiG, i dodał, że przepłacaliśmy w stosunku do cen rynkowych około miliarda złotych rocznie.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Gazprom przykręci kurek. Spadnie przesył gazu przez Nord Stream

Ale dywersyfikacja dostaw gazu zabezpieczy nas także na okoliczność dynamicznie rosnącego zużycia tego surowca. Zgodnie z założeniami Polityki Energetycznej Polski do 2040 r., popyt w ciągu 22 lat wzrośnie do około 28 mld m3. Z kolei Krajowy Dziesięcioletni Plan Rozwoju Systemu Przesyłowego na lata 2020-2029 opracowany przez Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System zakłada – w zależności od przyjętego wariantu – zwiększenie popytu na gaz do roku 2030 od 2,6 mld m3 do 8,4 mld m3 rocznie.

Optymiści twierdzą jednak, że poczynione inwestycje spowodują, iż plany dywersyfikacyjne przyniosą nie tylko zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale mogą również spowodować, że nasz kraj stanie się tzw. hubem gazowym, obsługującym Europę środkową i wschodnią. Nadwyżki gazu sprowadzone i zmagazynowane w Polsce mogą być następnie odsprzedawane Czechom, Słowacji, państwom bałtyckim, a nawet Ukrainie, gdzie Gazprom jest monopolistą.

Jesteśmy przygotowani

Polskie zabiegi o uniezależnienie naszej gospodarki od rosyjskich dostaw gazu zbiegają się w czasie z obawami większości krajów europejskich o ciągłość importu paliwa gazowego z Rosji. Głośno mówi się nawet o przygotowaniach do kryzysu gazowego w Europie. Może się on pojawić, jeśli Gazprom wstrzyma przesył surowca przez Ukrainę. Trwający od dłuższego czasu konflikt "gazowy" pomiędzy Kijowem a Moskwą znacząco utrudnia negocjacje o tranzycie paliwa przez terytorium Ukrainy po 1 stycznia 2020 roku. Do rozmów włączyła się także Komisja Europejska.

Choć oficjalnie nic nie zapowiada problemów, to Austria, Niemcy, Czechy i Węgry wypełniły swoje magazyny gazu niemal w 100 proc., gdzie zwyczajowo Niemcy utrzymują rezerwy na poziomie 60-70 proc. pojemności magazynów. Polskie stany magazynowe wynoszą 98,7 proc., czyli ponad 3 mld m3 gazu. Prezes PGNiG Piotr Woźniak uspokaja, że jesteśmy przygotowani do sezonu zimowego i ewentualnego fiaska negocjacji pomiędzy Gazpromem a Ukrainą.

Sławomir Dolecki, PR24, akg


Zobacz więcej na temat: energetyka gaz Gazprom
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gazoport w Świnoujściu. Co dalej z rosyjskim Gazpromem?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 20:33
Umowa na dofinansowanie rozbudowy gazoportu została podpisana. Dzięki terminalowi gazowemu Polska stanie się bardziej suwerenna pod kątem gospodarki energetycznej. Jak będą wyglądały stosunki polsko - rosyjskie? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef PGNiG: gaz z USA jest tańszy od rosyjskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 14:30
Podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych podpisano m.in. kontrakt zwiększający o 1,5 mln ton - dostawy gazu do Polski od jednej z amerykańskich firm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gazprom przykręci kurek. Spadnie przesył gazu przez Nord Stream

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 16:15
Komisja Europejska po korzystnej dla Polski decyzji sądu Unii Europejskiej przyznaje - Gazprom nie może korzystać ze zwiększonej przepustowości gazociągu OPAL, lądowej odnogi Nord Stream.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozwiązanie umowy z Gazpromem. Prezes PGNiG: mamy alternatywy

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 13:54
Prezes PGNiG Piotr Woźniak w wywiadzie dla Informacyjnej Agencji Radiowej mówił o powodach tej decyzji - przyczynami, dla których polska spółka nie przedłuży umowy są przede wszystkim trudne warunki - chodzi między innymi o bardzo wysokie ceny surowca sprzedawanego nam przez Gazprom oraz niestabilność dostaw.
rozwiń zwiń