X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

Kategoria "Muzyka" Nagrody Mediów Publicznych 2019 - lista nominowanych

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 16:00
Nagrodę Polskich Mediów Publicznych 2019 w kategorii Muzyka przyznaje kapituła powołana przez Polskie Radio. Wśród nominowanych do Nagrody są: Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Prusinowski, Agata Zubel, Marek Moś i Józef Skrzek.

Nominowani do Nagrody Mediów Publicznych w kategorii MUZYKA:

1. Jan Ptaszyn Wróblewski - saksofonista, nestor polskiego jazzu

Jan Ptaszyn Wróblewski Jan Ptaszyn Wróblewski

W uzasadnieniu jurorzy podkreślili, że Jan Ptaszyn Wróblewski otrzymuje nominację „za niezwykłą osobowość muzyczną, za bezprecedensową obecność na jazzowej scenie od ponad 60 lat, za kompozycje, które tworzyły i niezmiennie tworzą idiom polskiego jazzu, za budowanie prestiżu polskiego środowiska jazzowego, za 50-letnią działalność pedagogiczną poprzez prowadzenie warsztatów dla młodych jazzmenów, za nieocenioną i niestrudzoną pracę popularyzatorską prowadzoną od 1970 roku w Polskim Radiu, której owocem jest wielopokoleniowa rzesza miłośników jazzu”.

2. Janusz Prusinowski - skrzypek, instrumentalista, kompozytor i badacz folkloru

Janusz  Prusinowski Janusz Prusinowski

Janusz Prusinowski nominowany został za "świadome i konsekwentne przywracanie świadomości społecznej znaczenia i piękna muzyki tradycyjnej, za aktywność w popularyzowaniu nurtu muzyki źródeł zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, za łączenie pokoleń i środowisk na Festiwalu „Wszystkie mazurki świata”.

3. Agata Zubel - śpiewaczka i kompozytorka muzyki współczesnej

YT/Agata Zubel

Kapituła doceniła Agatę Zubel za wyjątkową umiejętność łączenia aktywności kompozytorskiej i wykonawczej, za wprowadzanie muzyki polskiej do repertuaru wybitnych zespołów zagranicznych (Klangforum Wien, Ensemble Musikfabrik, London Sinfonietta), za nową interpretację dzieł Szymanowskiego i Lutosławskiego, za umiejętność łączenia muzycznych światów, czego najlepszymi przykładami są projekty: "Konieczny- koniecznie!” i „El Derwid”.

4. Marek Moś - dyrygent, dyrektor artystyczny orkiestry kameralnej AUKSO

Marek Moś - dyrektor artystyczny  XVI Letniej Filharmonii AUKSO – Wigry 2015 Marek Moś

Marek Moś nominowany został za niezrównane interpretacje muzyki współczesnej, w tym: Pasji wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego i Pasji wg św. Marka Pawła Mykietyna, za odwagę łączenia gatunków muzycznych - jazzowych, folkowych, rozrywkowych z twórczością kompozytorów współczesnych, za popularyzację muzyki klasycznej poza salami koncertowymi (m.in. Suwalszczyzna).

5. Józef Skrzek - basista, multiinstrumentalista, kompozytor, jeden z czołowych przedstawicieli polskiego rocka progresywnego i elektronicznego.

YT/Józef Skrzek

W uzasadnieniu nominacji Józefa Skrzeka kapituła napisała: „za artystyczną bezkompromisowość i piątą dekadę obecności na muzycznej scenie światowego rocka progresywnego i futurystycznej elektroniki. Za pokazywanie piękna muzyki sakralnej. Za wspaniałą, ponadczasową umiejętność łączenia gatunków muzycznych. Za ukochanie awangardy i szacunek dla słowiańskiej i śląskiej tradycji. Za umiejętność łączenia duchowości i prostoty”.

W skład powołanej przez Polskie Radio kapituły Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka wchodzą: polska dyrygentka Joanna Wnuk-Nazarowa (przewodnicząca), kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki, prezes Związku Kompozytów Polskich Mieczysław Kominek, piosenkarka i wokalistka jazzowa Krystyna Prońko oraz kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista i wokalista Mateusz Pospieszalski. 

Nazwiska laureatów Nagród Mediów Publicznych 2019 zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali 16 września, w Teatrze Polskim w Warszawie.

Nagrodzeni otrzymają statuetki oraz nagrodę pieniężną o wartości 100 tysięcy złotych.

Honorowy patronat nad Nagrodami Mediów Publicznych objęła Rada Mediów Narodowych.