X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

Alzheimer zaczyna się w jamie ustnej

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 15:54
Do takich wniosków doszli na podstawie wieloletnich badań naukowcy. Odkryli, że porphyromonas gingivalis, negatywna dla zdrowia bakteria, rozwijająca się w środowisku beztlenowym, czyli poddziąsłowo, prowadzi nie tylko do utraty zębów. Jak rozpoczyna się choroba Alzheimera?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Nieleczona paradontoza prowadzi dalej do wielu przykrych konsekwencji jak: zanik kości wyrostka zębowego i utraty podparcia zębów. Co to oznacza w praktyce? Zęby zaczynają się ruszać i mogą nawet wypaść. Udowodniono, że porphyromonas gingivalis za swój teren bytowania nie wybiera tylko jamy ustnej i dziąseł, ale też doskonale migruje po całym organizmie wnikając do komórek nabłonka czy mięśni. Wysokie stężenie tej bakterii znaleziono również w płytce miażdżycowej, będącej odpowiedzialnej nie tylko za choroby serca, ale i za otępienie miażdżycowe z powodu niedokrwienia mózgu. Jaki jest skutek bytowania tej bakterii w naczyniach? Zmniejsza się przepływ krwi w zawężonych naczyniach krwionośnych, co powoduje obumieranie neuronów w mózgu i prowadzi do zaburzeń funkcjonowania pacjenta. I rozpoczyna się choroba Alzheimera

Profesor Jan Potempa z Wydziału Biochemii i Biotechnologii UJ wraz ze swoim zespołem udowodnił, że to właśnie gingipainy zaburzają reakcję obronną organizmu człowieka, a to pierwszy krok do początków Alzheimera.

W audycji opowiemy o badaniach, które otworzyły zupełnie nowe pole poznawcze choroby Alzheimera.

Ekspertem będzie dr Urszula Jarosz - protetyk, implantolog i ortodonta. Studia stomatologiczne ukończyła w Niemczech w Rhein-Westphälische Technische Hochschule. Następnie rozpoczęła pracę w Aachen, w klinice specjalizującej się w protetyce i chirurgii stomatologicznej. Ukończyła również studia implantologiczne i otrzymała Curriculum Implantologiczne Niemieckiego Towarzystwa Implantologicznego. Jest członkiem Niemieckiego Towarzystwa Implantologicznego DGI (Deutsche Gesellschaft für Implantologie) i Akademii Nauki i Praktyki (Akademie Praxis und Wissenschaft).

***

Do słuchania audycji z cyklu "Eureka" w czwartek (27.06) o godz. 19.05 zaprasza Artur Wolski.

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak