X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Polskie Radio

Wybory na Ukrainie: Zełenski pokonał Poroszenkę, Tymoszenko bez II tury

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 07:00
Po podliczeniu danych zawartych w ponad 50 proc. protokołów z lokali wyborczych komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski zdobył 30,2 proc. głosów w niedzielnych wyborach prezydenckich na Ukrainie, zaś ubiegający się o reelekcję prezydent Petro Poroszenko - 16,64 proc. - podała w poniedziałek rano Centralna Komisja Wyborcza w Kijowie.
Audio
  • Do drugiej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie przechodzą Wołodymyr Zełenski i Petro Poroszenko. O szczegółach z Kijowa - Paweł Buszko (IAR)
  • Zełenski: to tylko pierwszy krok do wielkiego zwycięstwa. Dziękuję wszystkim Ukraińcom, którzy dziś głosowali nie dla żartów (IAR)
Wołodymyr Zełenski w swoim sztabie wyborczym
Wołodymyr Zełenski w swoim sztabie wyborczymFoto: PAP/EPA/STEPAN FRANKO

Obaj pretendenci zmierzą się ze sobą w wyborczej drugiej turze. Odbędzie się ona w niedzielę 21 kwietnia.

Według CKW trzecie miejsce zajęła w niedzielę była premier Julia Tymoszenko, którą poparło 13,08 proc. wyborców. Na czwartym znalazł się Jurij Bojko z prorosyjskiej partii Opozycyjna Platforma - Za Życie, na którego głosowało 11,53 proc.

Na kolejnych pozycjach uplasowali się: były minister obrony Anatolij Hrycenko (7,11 proc.), były szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Ihor Smieszko (5,93 proc.), lider Radykalnej Partii Ołeh Laszko (5,12 proc.), Ołeksandr Wiłkuł z Opozycyjnego Bloku (4,21 proc.) oraz reprezentant nacjonalistycznej Swobody Rusłan Koszułynski (1,66 proc.). Pozostali spośród 39 kandydatów, którzy startowali w wyborach, otrzymali mniej niż 1 proc. poparcia.

Na podanie oficjalnych wyników wyborów prezydenta Ukrainy CKW ma czas do 10 kwietnia.

- Jest to dopiero pierwszy krok ku wielkiemu zwycięstwu. Exit poll jest wiele, lecz zwycięzca jest jeden - powiedział Wołodymyr Zełenski w niedzielę wieczorem, dziękując wyborcom za poparcie. 

41-letni aktor jest gwiazdą kabaretu telewizyjnego "Studia Kwartał-95". Popularność przyniosła mu główna rola w serialu "Sługa narodu" z 2015 roku. Showman gra w nim nauczyciela Wasyla Hołoborodkę, który nieoczekiwanie wygrywa wybory prezydenckie. Na fali popularności serialu w 2017 roku na Ukrainie zarejestrowano partię o nazwie Sługa Narodu.

Poroszenko: zdaliśmy egzamin z europejskości

Petro Poroszenko, który ubiega się o pozostanie na stanowisku na kolejną kadencję, ocenił, że niedzielne głosowanie pokazało, iż jego rodacy nie dopuścili do realizacji "rosyjskiego scenariusza wyborów". - Jestem wdzięczny tym, którzy nie pozostali dziś w domu, którzy niezależnie od tego, na kogo głosowali, wnieśli wkład w wolny wybór ukraińskich obywateli. Pokazaliście, że jesteście wolnymi ludźmi, którzy kibicują przyszłości swojego kraju - podkreślił.

Prezydent zaznaczył jednocześnie, że wybory były uczciwe. - Nie słyszeliśmy ani jednej informacji, które mogłyby wpłynąć na wyniki głosowania. Zdaliśmy egzamin z europejskości - powiedział Poroszenko.

Tymoszenko: exit poll nie odpowiadają rzeczywistości 

Julia Tymoszenko nie wierzy wynikom exit poll, zgodnie z którymi nie wchodzi ona do drugiej tury wyborów prezydenckich.  - Exit poll nie odpowiadają rzeczywistości - oświadczyła w swoim sztabie wyborczym. Zdaniem byłej ukraińskiej premier, jej rywal w wyborach, obecny prezydent Petro Poroszenko, będzie chciał sfałszować wyniki głosowania. 

Tymoszenko zwróciła się do swoich zwolenników i zaapelowała, aby wszyscy udali się do lokali wyborczych i bronili do końca wyników wyborów. Jej zdaniem wydarzy się - jak to powiedziała - mnóstwo prowokacji i będą siłowe próby niszczenia protokołów przez ludzi prezydenta. Dodała, że przeliczenie wszystkich głosów zakończy - jak się wyraziła - panowanie mafii, którą kieruje Poroszenko.

Utrudnione głosowanie dla mieszkańców Krymu 

Wybory rozpoczęły się w niedzielę o godzinie 7 czasu polskiego. Jak podała Centralna Komisja Wyborcza, do godziny 14 zagłosowało około 45 proc. wyborców. Najwięcej - w obwodach zaporoskim, czernihowskim i dniepropietrowskim; najmniej, bo około 30 proc., w obwodach zakarpackim i czerniowieckim.

Według Centralnej Komisji Wyborczej do głosowania uprawnionych było ponad 29 mln obywateli Ukrainy. Utrudniony udział w wyborach mieli mieszkańcy Autonomicznej Republiki Krymu, która od 2014 roku okupowana jest przez Rosję. Mogli oni uczestniczyć w głosowaniu w lokalach w przylegającym do Krymu obwodzie chersońskim.

Podobnie było z mieszkańcami zajętego przez separatystów prorosyjskich Donbasu na wschodzie kraju. Brali udział w głosowaniu poza linią rozgraniczenia, w lokalach na obszarach kontrolowanych przez ukraińskie władze. 

Wybory prezydenckie śledziło ponad 2 tys. obserwatorów, skierowanych na Ukrainę przez inne państwa, organizacje międzynarodowe i ukraińskie organizacje pozarządowe. 

paw/mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak